«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Hesap Kesim Tarihi Nedir? Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş Yapmak?

Hesap Kesim Tarihi Nedir? Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş Yapmak?

Hesap Kesim Tarihi Nedir? Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş Yapmak?

Hesap kesim tarihi bir diğer adıyla gündeme gelen hemen herkes tarafından bilinen ancak doğru bilinmeyen bir olaydır. İnsanlar, kredi kartı kullanırken ay boyunca harcama yaparlar ancak bazı dönemlerde sadece bir gün süreyle yapılan tüm bu harcamaların yükünü aynı aya yüklerler. Bu nedenle stratejileri olarak da adlandırabileceğimiz birkaç taktiği uygulamanız gerekmektedir. Bankalar kredi kartlarını takvim yılları içerisinde bulunan “aylara” odaklı olarak vermektedir. Her ayın borç sınırı ve kısıtlaması bulunur. Bu sizin kredi kartı limitiniz olarak karşınıza çıkar. Aksine bu limitin içerisinde yapılan harcamanın ne zaman, hangi aya ne kadar yansıyacağı ise ekstre kesim tarihi içerisinde belli olur. Dilerseniz basit bir örnekle ekstre ve hesap kesim tarihlerinin mantığını anlatalım.

Hesap Kesim Tarihi Mantığı ve Örnek Hesap Kesim Tarihi Planlaması

Hesap kesim tarihi sizlerin bitirmek veya içerisinde olduğunuz takvim ayının 30 gün evvelinden itibaren yaptığınız tüm harcamaları toplama günüdür. Bu günde hesap ortaya konur ve sizlerin aylık borcu belirlenir. Ekstre kesim tarihi için makul bir örnek verelim. Karakterimizin kart bilgileri şöyle olsun:

  • Kartla Ay Boyunca Yapılan Harcama : 1.000 TL
  • Hesap Kesim (Ekstre) Tarihi : 15 Ocak

Kişinin 14 Ocak gününde olduğunu varsayalım. Kişinin hesap kesim tarihine kadar yapacağı her harcama o döneme ait borca yansır. Yukarıdaki örneğe göre; “15 Ocak tarihinin mesai bitim saatine kadar yapılan her harcama” o ayın ekstresine “borç” olarak yansır. Hesap yapmak o ayın borcuna yüklenmek anlamına gelir. 1.000 TL önceden harcamıştı, hesap kesim tarihi olan 15 Ocakta da harcama yaparsa bu durumda borç harcama tutarınca artar.

Harcamayı Bir Sonraki Aya Atmak İçin Hesap Kesim Tarihi Taktiği!

Kredi kartı harcamasını bir ay sonraya erteleme için hesap kesim tarihi ile mantıklı bir ilişki kurmanız gerekmektedir. Eğer ki harcamanızı bir sonraki ayın ekstre tutarına eklemek ve kesilen hesaba dahil etmemek istiyorsanız, bu durumda harcamalarınızı hesap kesim tarihinden 1 gün sonra yapmanız gerekecektir. Bu sayede henüz yeni kesilen hesabınıza ek olarak yapılan harcama diğer ayın ödemesine yansır.

- Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu ve En Düşük Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde En az kredi notu, Kredi notu 1900 olan var mı? ve Kredi notu en fazla kaç olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Sevgi

    Teşekkür ederim