Ana sayfa / BANKACILIK / Hesap İşletim Ücreti Kalktı Mı? Ödeyenlere Geri Alma Müjdesi!

Hesap İşletim Ücreti Kalktı Mı? Ödeyenlere Geri Alma Müjdesi!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hesap işletim ücreti hemen her banka müşterisi tarafından merak edilen bir unsurdur. Bu noktada siz değerli takipçilerimizin kafa karışıklığı yaşamaması için bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Bankaların hesap işletim ücreti adı altında aldıkları ücret ile, kredi kartı gibi diğer hizmetlerden aldıkları ücretler tamamen farklıdır.

Hesap işletimi ücreti kalktı mı? sorusunu soranlar kredi kartı aidatlarının da kalktığını sanmasınlar diye böylesi bir açıklama yapmak istedik. Bünyesinde yer alan para veya döviz ile alakalı işlemlerin yapılmasında, banka personelinin ve kullanılan işlem gücünün bedeli olarak alınan bu ücret artık tarihe karışıyor. Bankaların ciddi bir gelir elde ettiği hesap işletim ücreti miktarı oldukça büyük bir kararla kaldırıldı. Bundan sonra hesap açtıran kimse hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalmayacak. Hesap işletim ücretleri üzerinde yapılan bu son düzenleme ile birlikte geçmişte tahsis edilen ücretlerin iadesi de mümkün olacak. Bu noktada bazı pürüzler olsa bile, ilgili dekontları zaman içerisinde muhafaza edenler hiçbir sorun yaşamadan geçmişe yönelik hesap işletim ücretini alabilecekler. Bu noktada kişilerin yasal sınırları bulunuyor. Bankalar ise bu konuya karşın henüz sessiz.

İçindekiler

Geçmiş Hesap İşletim Ücreti Nasıl Alınır? Almak İçin Gerekli Evraklar

Geçmiş hesap işletim ücretleri alma işlemi için ilk olarak tüm bankacılık işlemleriniz boyunca sizden alınan hesap işletim ücretlerini kanıtlamanız gerekmektedir. En azından ilk duyuru sonrasında yapılan açıklama bu yönde: Bu açıklamaya yönelik olarak yeni değişiklikler olabilir. Sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu ödemelerin kanıtlanması için tüm dekont örneklerinin elinizde olması gerekmektedir. Hesap işletim ücretinin iadesi için Tüketici odaklı kurumlara da başvuru yapılabilir. Bizlerin şu an için tavsiyesi elden geldiğince ilgili dekont örneklerini toplamanız. Bu örnekler hali hazırda elinizde varsa maaş aldığınız bankaya giderek bu konu hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Unutmayınız bu sizlere devlet tarafından tanınan bir hak olarak sunuluyor. Bu nedenle bankadan iade alma sürecinde geri adım atmanıza hiç ama hiç gerek yok. Eğer olursa hukuki süreçte muhakkak siz başarılı olursunuz.

Kaç Sene Öncesine Kadar Hesap İşletim Ücreti Alınabilecek?

Hesap işletim ücretini geri alma işlemi için devlet yetkilileri tarafından sunulan süre tam olarak 10 yıl. Bu süreçte değişkenlik gösteren hesap işletim ücretleri için ne gibi bir uygulama yapılacak henüz bilinmese bile, bankaların uygun şartlar altında bu parayı iade etmeleri kesinlik ifade ediyor. Bankalar 10 sene öncesine kadar aldıkları hemen her hesap işletim ücretini tek hesap bedeli nezrinde geri ödemek zorunda kaldılar. Basit bir hesapla 2008 dönemine kadar geriye yönelik bir hesaplama ve geri ödeme yapılması gerekecek. Detaylar ilerleyen dönemlerde daha da netleşecektir.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir