«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Bu yazımızda hesap Hesap işletim Ücreti Almayan Bankaları inceledik.

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Türkiye’de giderek gelişen bankacılık sektöründe rekabette beraberinde gelişiyor. Artık evinde ve cüzdanında nakit para bulunduran insan sayısı çok az. Bunun alternatifi ise bankalar. Bankalar reklam ve avantajlı teklifleriyle daha geniş bir müşteri ağı oluşturmak için çaba gösteriyor.

Bilindiği üzere 18 yaşındaki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı istediği herhangi bir bankadan hesap açtırabiliyor. Fatura ödeme, havale, EFT, eğitim ödemeleri, ceza ödemeleri gibi işlemlerde bankalar aracılığıyla yapılabiliyor. Bunun yanı sıra maaşlarını banka aracılığıyla alan kişilerde bulunuyor. Yine toplu nakit parasını bankada tutmak isteyen kişilerde bulunuyor. Ya da nakit parasını bankalar aracılığıyla işletenlerde oluyor.

Tüm bu bankacılık işlemleri esnasında hesap işletim ücreti uygulan ve uygulamayan bankalarda kişi için büyük önem taşıyor. Hesap işletim ücreti almayan bankalar ücret alan bankalara nazaran daha çok tercih ediliyor. Çünkü genellikle banka müşterileri sırf bir bankada hesabı bulunduğu için bir masraf oluşmasını ve bunu ödemeyi istemiyor. Bu nedenle hesap işletim ücreti almayan bankalar hesap açtırmadan önce kişilerin yaptığı bir araştırma konusudur.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar genellikle müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla bu uygulamayı gerçekleştiriyor. Lakin bazı bankalar hesap işletim ücreti alsa da zaman zaman müşterilerine verdiği çeşitli prim ve bonuslarla yine de tercih ediliyor. Hesap işletim ücreti almayan bankalar; Enpara, Yapı Kredi Nuvo, Cepteteb, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk katılım bankası olarak söylenebilir. Hesap işletim ücreti almayan bankalar müşterilerine daha cazip bir imkan sunmaları nedeniyle tercih ediliyor.

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Burs, ailesinden nakdi destek ya da kişisel ihtiyaçlarını görebilmek için banka hesabı açtıran öğrencilerden de hesap işletim ücreti almayan bankalar bulunuyor. Bunu bir kurum politikası olarak uygulayan bankalar olsa da müşteri temsilcisiyle yapılan görüşmenin ardından şube müdürü onayıyla öğrencilerden hesap işletim ücreti almayan bankalar da bulunuyor. Bu durum daha çok müşteri temsilcisiyle kurulan ikili diyaloğa bağlı olan bir durumdur.

Kurum politikası gereği öğrencilerden hesap işletim ücreti almayan bankalar Yapı Kredi Nuvo, QNB Finansbank, Enpara, Cepteteb, Kuveyt Türk Katılım Bankası, ING, HSCB, İGaranti, Türkiye Finans Katılım ve Albaraka Türk Katılım bankalarıdır.

Bu şekilde hesap işletim ücreti almayan bankalar öğrenci olan müşterilerinin kendileriyle çalışmalarının önünü açmak ve devamlılığını sağlamayı amaçlıyor.

2018 yılı içerisinde hesap işletim ücretinin yasal dayanağı ortadan kaldırıldı. Bu durum bankaların kurum politikasına göre uygulanmaya başlandı. Yani iki taraflı olarak kabul edilen bir hesap işletim ücreti banka tarafından uygulanabilir. Lakin bunun yasal bir zorunluluk olma durumu 2018 yılında çıkartılan yasa ile ortadan kaldırıldı. Kurum politikası gereği hesap işletim ücreti uygulayan bankaların bulunması hesap işletim ücreti almayan bankalar araştırmasını da beraberinde getiriyor.

Genellikle banka müşterileri hesap işletim ücreti ödemek istemediğinden hesap işletim ücreti almayan bankalar müşterilerce tercih ediliyor.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar olduğu gibi alan bankalarda bulunuyor. Bu ücretin tahsil edileceğine dair hesap açarken sözleşmede bir madde bulunması gerekir. Genellikle hesap açtıran kişiler maddelerin çokluğu nedeniyle sözleşmeyi okumuyor. Bu daha çok herkes okumadan imzalıyorsa ve bir sorun çıkmıyorsa bende de çıkmaz algısından kaynaklanıyor. Lakin şu çok önemli bir husustur. Sözleşmede hesap işletim ücretinin alınmasını kabul eden bir müşteri bankaya karşı bu ücreti ödemekle yükümlüdür. Altında imzası bulunan maddeler banka tarafından uygulanıyor.

Bu bedeli bankalar, 3 veya 6 ay ya da yılda bir kez tahsil ediyor. Tahsilat hesap işletim ücretini kabul eden müşterilerin hesabındaki paradan kesilebiliyor. Eğer hesapta para yoksa müşteri temsilcisi aracılığıyla banka tarafından bilgilendirme yapılıyor. Bu durumda hesap işletim ücreti tahsil edilmezse banka tarafından hukuki bir süreç başlatılabilir. Lakin bu durumda müşteri de karşı bir hukuki süreç başlatabilir. Eğer süreç müşterinin aleyhine devam ederse bazı hukuki yaptırımlar olabilir.

Bankalarda hesap açarken muhakkak işletim ücreti alınıp alınmadığı teyit edilmelidir. Eğer alınıyorsa da alınmaması imza atmadan talep edilmelidir. Ya da hesap işletim ücreti almayan bankalar tercih edilmelidir.

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Ziraat Bankası, hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında değildir. Merkezde aynı olsa da pratikte farklı olan Ziraat Katılım Bankası’nda ise hesap işletim ücreti alınmıyor. Eğer Ziraat Bankası maaş hesabı olarak kullanılıyorsa ve işyerinin ya da müşterinin banka ile bu konuda bir anlaşması bulunuyorsa bu durumda da hesap işletim ücreti alınmaz. Yine hesaptan otomatik ödeme talimatı verilmişse de hesap işletim ücreti alınmıyor.

Hesap işletim ücretinin Ziraat Bankası’nda alındığı diğer durumlarda ise 3 ayda bir yani mart, haziran, eylül ve aralık ay sonlarında vadesiz mevduat hesap ortalaması 800 TL altında olan kişilerden üç ayda bir BSMV içinde 20 TL tahsil ediliyor. Bu da yılda 80 TL gibi bir hesap işletim ücretinin tahsil edildiği anlamına geliyor. Döviz hesaplarında ise yine aynı durum geçerlidir. Vadesiz hesap ortalaması 350 USD altında olan hesaplardan üç ayda bir BSMV içinde olacak şekilde 7,5 USD tahsil ediliyor.

Hesap işletim ücreti, vadesiz hesap sahibi müşterilerinden bankaların kağıt ve işlem masrafları nedeniyle tahsil ettiği bir bedeldir. Yani bir nevi bankaların müşterilerden 3 ya da 6 ay veya bazı bankalarda yıllık olarak belli şartlarda tahsil edilen aidat bedelidir. Bu bedelin bankada hesap açtıran müşteriye hesap açtırma işlemi esnasında beyan edilir. Hesap işletim ücreti alan bankalar olduğu gibi hesap işletim ücreti almayan bankalar bulunuyor. Bu durum daha çok bankanın müşterileriyle olan ilişkisine bağlıdır.

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

İş Bankası’da, hesap işletim ücreti alan bankalardan birisidir. Türkiye’de geniş bir müşteri ağına sahip olan İş Bankası’nda hesap açtıran kişilerden 6 ayda bir olmak suretiyle 54 TL hesap işletim ücreti alınıyor. Bu da yılda 108 TL gibi bir hesap işletim ücretinin hesap sahiplerinden tahsil edildiği anlamına geliyor.

EFT, herhangi bir bankada hesabı bulunan kişinin başka bir bankada hesabı bulunan birisine para gönderme işlemidir. Genellikle aynı bankada hesabı bulunan müşterilerin yaptığı havale işlemine ücret alınmıyor. Lakin havale ücreti alan bankalarda bulunuyor. EFT işleminde ise genellikle bankaların birçoğu tarafından parayı gönderen müşteriden masraf kesiliyor. Bu miktar müşteri ile bankanın arasında ki sözleşmeye bağlı olarak kesiliyor. EFT ücreti almayan bankalarda var. Bunlar QNB Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Yapı Kredi Nuvo, CepteTeb, Albaraka Türk, Fiba Banka, Türkiye Finans, ING Bank ve Ziraat Katılım bankalarıdır.

- Bir önceki yazımız olan Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi? başlıklı makalemizde Banka Borcu Hapis Cezası 2019, Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi? ve Borç Yüzünden Hapis Cezası Var mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *