«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Havale ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar

Havale ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar

Havale ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar

Günümüzde bireyler birbirlerine veya başka yapılara para göndermek istediklerinden internet üzerinden işlerini halledebilmektedirler. Artık birçok şeyin internet üzerinden halledilmesi gibi bu işlemler de internet üzerinden karşılanabilmektedir. İnternet üzerinden hızlıca ve zahmetsiz bir şekilde halledilmesi bireylere büyük bir zaman kazandırmaktadır. İnternet üzerinden para aktarma işlemlerine Havale ve EFT işlemi denmektedir.

EFT ve havale işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir. EFT’nin açılımı, elektronik fon transferi demektir. İstenilen kişiye istenilen vakitte internet üzerinden para aktarımı yapılabilmektedir. Bunun için bankalar veya finansal kuruluşlar yardımcı olmaktadır.

EFT, farklı bankalar arasındaki para transferidir. Havale ise, aynı bankaya ait hesaplardaki para transferidir.

Havale İşlemi Nasıl Olur ?

Burada, hesapta bulunan para yine aynı banka aracılığı ile başka bir hesaba gönderilmektedir. Banka hesabından para çıkmaz fakat para yer değiştirmiş olur. Şubeler arasında yer değiştirmiş olmaktadır. Günün her saatinde para transferi yapılabilmektedir. Bu da bankaların izin verme durumuna göre değişmektedir. Havalenin gerçekleştirilme zorunluluğu talimatın bankaya ulaşması ile başlamaktadır. Havale yapılırken, çoğu banka tarafından masraf ücreti alınmaz ve aynı gün içerisinde gerçekleşir. Banka durumuna göre ödeme yapıldığı anda da diğer hesaba para geçebilmektedir. EFT işleminden geçmediği için hızlı ve masraf ücretsiz olmaktadır.

Aynı bankada birden fazla hesabı olan bireylerin kendi hesapları arasında para transferi yapmalarına da virman denmektedir.

EFT Hakkında Neler Biliyorsunuz ?

EFT, para transferidir. Havaleye göre farkı, farklı bankalar arasında yapılan para transferidir. Bankalar arasında para transferi olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kullanılmış olur. Bu kullanımdan dolayı, EFT-EMKT adlı bir sistemden geçmektedir. Transfer sırasında para bu sistemden geçerek onaylanır. Bu onay sonrasında da diğer bankadaki hesaba ulaşır. Onay işlemi olmasından dolayı işlem uzamaktadır. Her saatte EFT işlemi yapılabilmektedir. Transfer her saatte yapılsa bile diğer tarafa para çalışma saatleri içerisinde ulaşmaktadır. EFT_EMKT sistemi gün içerisinde 8:00-17:30 saatleri arasında çalışmasından dolayı bu saatlerde diğer tarafa ödeme ulaşmaktadır. Havaleye göre masraflı olan bir işlemdir. Aynı zamanda uzun sürede olması da söz konusudur. Günümüzde çok fazla EFT işlemi yapılmasından dolayı süre kısaltılmaya çalışılmaktadır.

 

Havale ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar
EFT İşlemi Nedir?

EFT işleminde bankaya, gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı bilgisi gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir. EFT işlemi sadece para transferi olarak da kullanılmamaktadır. Bunun haricinde, borsa işlemleri, hazine bonosu işlemleri gibi işlemleri de EFT üzerinden halletmek mümkündür.

EFT işlemi adımları tek tek incelenecek olursa,

  1. Adım: hesabın bulunduğu A bankasına gidilmesi ile istenen paranın B bankasına gönderilme isteğinin bildirilmesi
  2. Adım: istek alındıktan sonra, A bankası işlemi gerçekleştirmek için banka, hesap ve alıcı bilgilerinin gerçekleştirilmesi için ödeme mesajı gelir.
  3. Adım: EFT sistemi gelen mesajı hemen iletir ve tutar A bankasından B bankasına hemen iletilir.
  4. Adım: bu adımda da B bankası alıcının hesabına düşürür. Para transfer olabilse de bankaların paraları hesabına yazması geç olmaktadır.

EFT sisteminde alınan masraflar, 8.000 TL’den düşük transferlerde alınan ücret 20 kuruştur. Bu sistemin aldığı en düşük ücrettir. 792.000 TL’den fazla gönderilerde de her ödemede 19,80 TL masraf kesilmektedir. Daha fazla ücret kesintisi yaşanırsa bankalar ile görüşülmesi gerekmektedir.

Bu sistemden uluslararası bankalar da yararlanabilmektedir. Bu sisteme karılmak için Bankacılık Kanununa göre Türkiye’deki bankaların katılması gerekmektedir. Türkiye’de faaliyette bulunmayan bankalar bu sisteme üye olamazlar. EFT para transferinin işleyişi kısaca bu şekilde olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Rekabet Kurumu Hakkında Neler Biliyorsunuz? başlıklı makalemizde rekabet kurumu, rekabet kurumu ne işe yarar ve rekabet kurumu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *