«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

Harcama para veya kaynağın bir şey için kullanılması, sarf edilmesi işine denmektedir. Kişi bir şeye sahip olmak için elinden para çıkarır ve bu olaya harcama adı verilmektedir. Kişilerin harcama kontrolü sağlamaları için öncelikle nı öğrenmeleri gerekmektedir. Tasarruf: Kullanılan para ya ada kaynağın dikkatli ve idareli şekilde kullanımına denmektedir.

Harcama Kontrolü Sağlamak İçin Öneriler

 1. Bireylerin harcamalarını kontrol edebilmeleri için öncelikle paralarından tasarruf etmeleri gerekmektedir. Özellikle alışveriş öncesinde bireyler bir alışveriş listesi çıkartmalıdırlar. Ve bu alışveriş listesine göre alışverişlerini yapmaları gerekmektedir. Bu tutum gereğinden fazla alışverişin de önüne geçmektedir.
 2. Günümüzde pek çok insanın kredi kartı hesabı bulunmaktadır. Bazı dönem insanlar nakit sıkıntısı yaşayabilmektedir. Bu sıkıntı sonrasındaysa kredi kartlarına başvurmaktadır. Bu dönem sonrasında ise kişi kredi kartı borcunu ödemekte zorlanabilmektedir. Bu sebeple kişilerin mümkün olduğunca kredi kartına başvurmamaları, harcamalarını nakit olarak yapmaları gerekmektedir.
 3. Bireyler günlük yaşantılarında ailelerine ve yakın çevrelerine özel günler düzenlemektedirler. Bu durum hediye alma isteğini de beraberinde getirmektedir. Bu noktada kişilerin alacakları hediyelerde seçim yapmalarını gerektirmektedir. Karşı tarafın gerçekten ihtiyacı olan hediyeleri seçmelidirler.
 4. Kişinin yapacağı harcamalar için kayıt tutması da çok önemlidir. Birey bu kayıt sayesinde gelirini ve giderini karşılaştırmakta ve harcamalarını ona göre yapmaktadır.
 5. Kişiler herhangi bir gezi veya eğlence organizasyonuna katılacaklarsa tüm kategorileri incelemelidirler. Ve seçimlerini kendi bütçelerine uygun gelecek şekilde yapmalıdırlar.
 6. Kişiler harcamalarını kontrolünü sağlayabilmek için birikim yapmalıdırlar. Bu birikimlerini değerlendirebilecekleri şekilde döviz altın veya Euro’ ya dönüştürmelidirler. Eğer bu konu hakkında bilgileri yoksa bilgili bir uzmandan yardım almalıdırlar.
 7. Kişiler bütçelerine uygun yaşamayı öğrenmelidirler. Bu bize “” atasözünü hatırlatır. Temel ihtiyaçları belirleyip, harcamalarımızı bu sıraya göre yapmamız gereklidir.
 8. Bireyler hayatlarında en çok ihtiyacı olan şeylerin listelerini çıkartmalıdırlar. Ve bu ihtiyaçlara göre de birikim yapmalıdırlar. Birey her ay veya yıl ne kadar birikim yapacağının tablosunu çıkartmalıdır.
 9. Bireylerin borçlarının listelerini çıkartmaları ve kendilerine göre en kısa zamanda onları kapatmaya başlamaları harcamalarının düzene girmesi açısından önem arz etmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *