«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte bankalar tüm işlemlerini online olarak yapmaya başlamışlardır. İnsanlar günlük para transfer işlemlerini güvenli buldukları için bankalar aracılığı ile yapmaktadır. Yapılan para transfer işlemleri karşımıza havale ve EFT olarak çıkmaktadır.

Havale bir bankanın iki hesabı arasında yapılan para transfer işlemidir. EFT ise iki farklı banka hesapları arasında yapılan transfer işlemleridir. İnsanlar aynı bankaya ait iki hesap arasındaki para transfer işlemlerini istedikleri zaman yapabilmekte ve yapılan transfer sonrası paranın karşı hesaba aktarılması 15 – 20 dakika sürebilmektedir. Ancak EFT için aynı şey söylenemez. Çünkü her bankanın EFT saati farklıdır ve genellikle mesai saatleri dışında EFT işlemleri yapılamaz. Hafta sonu havale işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte bankacılık sisteminde de büyük gelişmeler yaşanmaktadır. İnsanlar birçok bankacılık işlemleri için online işlemleri kullanmaktadır. Günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi hafta sonu havale yapılır mı? Sorusudur. Geliştirilen sistemler sayesinde bankalar kendi hesapları arasında yapılacak olan para transfer işlemlerini yani havale işlemlerini hafta sonu yapmaktadır. 2019 yılında tüm bankalar bu sistemi kullanmaya başlamışlardır.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Banka hesapları arası para transfer işlemlerinde kullanılacak olan hesapları farklı bankalara aitse EFT işlemi yapılması gerekir. Hafta sonu havale yapılır mı? Sorusu bu konudan farklıdır. Kısaca Vakıfbank hesabınızdan farklı bir bankadaki hesabınıza yapacağınız her türlü para aktarma işlemi için EFT işlemini seçmelisiniz.

Vakıfbank EFT işlemleri için belirli saatler belirlemiştir. Bu belirlenen saatler, hafta için her gün saat 09:00 ile 17:00 arasıdır. Bu saatler dışında EFT gönderimi yapılamamaktadır. Bu saatler dışında vermiş olduğunuz EFT talimatı sisteme işlenir ancak karşı hesaba geçişi ilk mesai başladığı zaman gerçekleşir. Yapılan EFT işlemleri öncelikle Merkez Bankası sistemlerine gönderilmekte ve Merkez Bankasının onayı sonrası işlem gerçekleşir. EFT işlemlerinin hafta sonu gerçekleşmeme nedeni Merkez Bankasının hafta sonu çalışmıyor olmasıdır.

Bankacılık sistemlerinde tüm bankalar için aynı kurallar geçerlidir. Hafta sonu havale yapılır mı? para transferi yapacak olan kişilerin merak ettikleri konulardan birisidir. Öncelikle havale işlemi ile EFT işlemini birbirinden ayırmak gerekir.

Havale bankanın hesapları arasındaki işlem, EFT ise bankalar arası işlemlerdir. Ziraat bankası müşterilerinden gelen EFT talimatlarını Merkez Bankası’nın çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirmektedir. Hafta sonu verilen bir EFT talimatını almakta ve karşı hesaba geçiş işlemlerini ilk mesai günü ilk çalışma saatlerinde gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası hesabınızdan cumartesi ve pazar günleri EFT yapamazsınız. Aynı şekilde hafta için genelde saat 17:00’den sonra da EFT işlemleri yapılamamaktadır.

Ziraat Bankası müşterilerinin Ziraat Bankası’nda birden fazla hesabı varsa bu iki hesabı arasında hem hafta içi hem de hafta sonu havale işlemlerini yapabilir. Hafta sonu havale yapılır mı? Evet Ziraat bankası hesapları arasında hafta sonu havale yapılabilir. Havale işlemlerini yapabilmeniz için her iki hesabında sizin adınıza olmasına gerek yoktur. Önemli olan havale yapılacak olan hesapların Ziraat Bankası’na ait olmasıdır. Bankacılık sektöründe aynı bankanın iki hesabı arasında yapılacak işlemlere havale işlemleri denilmektedir. Havale işlemleri tamamen bankanın kendi kontrolünde olduğu için saat sınırlaması yoktur. Havale işlemleri için Merkez Bankası kontrol ve onayına ihtiyaç duyulmaz.

Para transfer işlemlerinde kullanılan en hızlı işlemlerden birisi cebe havale yöntemidir. Bir kişinin bankada hesabı yoksa ve o kişiye para göndermeniz gerekiyorsa, para gönderme işlemlerini kişinin cep telefonu numarasına gönderebilirsiniz. Bu kişi, cep telefonuna gelen sms mesajı ile bankamatikten gelen parayı rahatlıkla çekebilir. Hafta sonu havale yapılır mı? Hafta sonu cebe havale yapılabilmektedir.

Cumartesi ve pazar günleri cebe havale rahatlıkla yapılabilmektedir. Önemli olan sizin parayı yatırdığınız bankanın bankamatiğinden paranın çekilmesidir. Cebe para gönderebilmek için mobil bankacılık uygulamasından para gönderme işlemleri bölümünden para göndereceğiniz kişinin cep telefonu numarasına para gönderebilirsiniz. Cebe yapılacak havale işlemlerinde üst limit genellikle sınırlı tutulmaktadır. Günlük havale limiti genellikle 1000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu oran bankalara göre değişebilecektir.

Arkadaşınıza göndereceğiniz havale işlemini cep telefonuna yapabilmek için banka uygulamasından cebe havale özelliği bulunan bölüme giriş yapmalısınız. Siz işleminizi tamamladığınızda arkadaşınızın cep telefonuna şifre sms mesajı olarak gidecektir. Arkadaşınız o şifreyi kullanarak bankaya ait Atm cihazından parayı çekebilecektir. Para çekme işlemini yaparken kişiden cep telefonu, T.C. kimlik numarası ve şifre istenir. Hafta sonu acil havale göndermek isteyenler bu yöntemi deneyerek havale işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Halkbank ülkemizde her yerde şubesi bulunan ve en fazla müşteriye sahip olan bankalardan birisidir. Hafta sonu havale yapılır mı? Sorusunun en çok sorulduğu sorulardan birisidir. Halkbank kendi hesapları arasında havale işlemlerini sürekli olarak yapabilmektedir. Halkbank hesapları arasında yapılacak olan havale işlemlerinde işlemlerin gerçekleşme süresi en fazla 15 dakika sürmektedir. İşlemler Halkbank’ın kendi sistemleri üzerinden gerçekleştiği ve Merkez Bankası dışında gerçekleşen işlemler olduğundan transfer işlemleri çok kısa sürmektedir. Ancak Halkbank hesabınızdan başka bir bankaya EFT yapacak olursanız bu işlemleri için hafta için çalışma saatlerini seçmeniz gerekir.

Çünkü hafta sonu havale yapılır mı? Sorusuna verilen cevap EFT için farklı olacak ve hafta sonu EFT yapılamaz olacaktır. Bunun açıklaması olarak şunlar söylenebilir. EFT işlemleri iki banka arasında gerçekleştiği için yapılacak olan para transferi öncelikle Merkez Bankası sistemleri tarafından kontrol edilmektedir. Yapılan kontroller sonucu şüpheli bir durum görülmez ise EFT işleminin gerçekleşmesi için izin verilir. Bu işlemlerde Merkez Bankasının çalıştığı saatlerde yapılmaktadır. Yani Merkez Bankası hafta sonu çalışmaz ve EFT işlemleri hafta sonu yapılamaz.

Finansbank para transferi işlemlerinde de tüm bankalarda olduğu gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler havale ve EFT yöntemleridir. Hafta sonu havale yapılır mı? Finansbank müşterilerinin soruları arasında yer almaktadır. Havale, Finansbank’a ait olan iki hesap arasındaki para transfer işlemleridir. Bu işlemler tamamen Finansbank bünyesinde yapıldığı için çalışma saatlerinde ve çalışma saatlerinin dışında, hafta sonları da havale yapmak mümkündür. EFT işlemi ise Finansbank hesabı ile başka banka hesabı arasında yapılacak olan para transfer işlemine verilen isimdir. Para transfer işlemlerinde kullanılan bankalar farklı ise bu işlemlerde araya Merkez Bankası girmektedir.

Yapılan işlemlerin kontrol edilmesi, kayıt altına alınması ve hesapların doğrulanması gibi işlemler yapıldıktan sonra EFT işlemine izin verilmektedir. Merkez Bankası bu çalışmaları sadece çalışma saatleri içerisinde yapar. Yani EFT işlemleri, Finansbank ve tüm bankalarda çalışma saatleri olan 09:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Hafta sonu EFT işlemi yapılamamaktadır. Çalışma saatleri ve hafta sonu verilen bir EFT talimatı ilk iş günü gerçekleştirilecektir. Finansbank müşterileri hafta sonu para transferi yapmak zorunda kalırlarsa ve karşı kişinin Finansbank hesabı yoksa kişinin cep telefonuna havale yapabilirler.

 

 

 

 

- Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 2019 başlıklı makalemizde BANKA KARA LİSTE SORGULAMA NASIL YAPILIR?, KARA LİSTE NEDİR? ve KARA LİSTEDE MİYİM? NASIL ÖĞRENİRİM? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Kerim

    Umarım artık hafta sonlarıda olur. Herkes için daha sağlıklı olacak.