«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Girişimci Ev Hanımlarına KOSGEB ve Bankalardan İş Kurma Kredisi

Girişimci Ev Hanımlarına KOSGEB ve Bankalardan İş Kurma Kredisi

Girişimci Ev Hanımlarına KOSGEB ve Bankalardan İş Kurma Kredisi

Çalışmak, üretmek, başarmak isteyen ev hanımlarına devlet Kosgeb ile destek olmaktadır. Yıllardır pek çok ev hanımlarına Kosgeb hibe kredi verilerek kendi işyerlerini açmaları sağlanmıştır. Girişimci  olanağı sağlayan Kosgeb bir devlet kuruluşudur. Sizden herhangi bir karşılık beklemeden çalışıp para kazanmanıza destek olmaktadır. Kosgeb hibe kredisi 2017 yılı için 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Geri ödemesiz karşılıksız hibe edilen bu para ile hayalinizdeki iş yerine sahip olabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken Kosgeb girişimcilik kursuna katılıp sertifikanızı almanızdır. Kosgeb’e ilk başvurduğunuzda kursa katılmadan önce size 20-30 soruluk kolay bir test sunulur. Bu testi çözdükten sonra kurs kaydınız yapılır. Toplamda 70 saat girişimcilik bilgileriyle donatılmış bir kurs alırsınız. Daha sonra işinizi kurarken sizden istenecek olan iş planını hazırlamanıza da yardımcı olacak bu kursta çok güzel bilgiler öğrenir.

Ev Hanımlarına İşyeri Kredisi

Bir işyeri açıp işletirken başarılı olmanız için size gerekli olan bilgilerde bu kursta verilir. Kurs bitip sertifikanızı aldıktan sonra kurmak istediğiniz iş ile ilgili iş planınızı bir proje halinde tüm ayrıntılarıyla hazırlanmanız istenir. İşyerinizi açacağınız yeri belirleyip işyerine alacağınız tüm malzeme için proforma faturalar alıp kira kontratınız ve vergi levhası fotokopiniz ile Kosgeb yardımına başvurursunuz. Bu sırada iş planınızı sunup Kosgeb kurul günü için çağrılmayı beklersiniz. Kurul işiniz ve aldığınız malzemeler ile ilgili birkaç soru sorar ve onaylanırsa ki başvuruların hemen hemen hepsi onaylanmaktadır.

İşyeri açılış masraflarınızın, işyerine alınan tüm demirbaşın % 70 ‘i hibe kredi olarak kosgeb tarafından bank hesabınıza yatırılır. Ayrıca 2 yıl boyunca işyerinizin kira, çalışan elemanın maaşı, elektrik, su, internet, telefon, yakıt gibi zorunlu giderlerinizin % 70’i size ödenir. Kosgeb’in tek şartı vardır 3 yıl boyunca kapatmadan veya devretmeden işyerini faal çalıştırmanız ve bağ kur ödemenizi düzenli yapmanız gerekmektedir. Kosgeb hibe kredi desteğini alabilmeniz için başka hiçbir şart aramamaktadır.

Girişimci Ev Hanımlarına KOSGEB ve Bankalardan İş Kurma Kredisi
ev hanımlarına koskeb hibe kredi

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarının gelir belgeleri olmasa bile pek çok banka gelir belgesiz kredi imkanını ev hanımlarına sunmaktadır. Denizbank ev hanımları için kredi paketi kampanyası ile kredi çekebilme imkanı sunmaktadır. Yine Garanti Bankası ev hanımları için bireysel ihtiyaç kredileri vermektedir. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimci bayanları destekleyen kredi paketleri ile de yardımcı olmaktadır. Ziraat bankası ev hanımlarını destekleyen ve kredi veren bankalardan biridir. Gerek işyeri açmak istiyor olsun gerek temel ihtiyaçlar için olsun bir devlet bankası olan Ziraat Bankası ev hanımlarını desteklemektedir. ING Bank ev hanımlarına kredi desteği sunan bir diğer bankadır. TEB ve Akbank Ev hanımları için kredi veren bankalar arasında yerini almaktadır. Bu bankalardan birinden kredi almak isteyen ev hanımları gerek online web siteleri üzerinden gerekse banka şubelerine giderek gerekli başvuruyu yapabilirler.

 

 Ev Hanımlarına Kredi Şartları

Ev hanımlarına kredi imkânı sunan bankaların her birinde aranan şartlar değişebilmektedir. Ayrıca çekilecek kredi miktarına göre de başvuru şartları değişebilmektedir. Bu nedenle en sağlıklı ve kesin doğru olan kredi alacağınız banka ile kredi miktarınız üzerinden görüşmek olacaktır. Bir fikriniz olması açısından genel bilgileri size sunalım. Eğer kredi tutarınız 20.000 TL’ yi geçmiyorsa gelir belgesiz ve kefilsiz ihtiyaç kredisi çekme şansınız olabilir. Ancak bir işyeri açmayı düşünüyor ve büyük meblağ bir kredi kullanacaksanız bankalar belli bir teminat ya da kefil isteğinde mutlaka bulunacaktır. Ayrıca bazı bankalar bankada hesabınız olması, bankanın kredi kartını kullanıyor olmanız, daha önceden kredi borcunuz olmaması, bankaların kara listelerinde isminiz bulunmaması, eşinizin maaş bordrosu, sizin veya eşinizin üzerine bir mal beyanı gibi pek çok şart sunabilmektedir.

Eğer işyerini açmış iseniz işyeri belgeleriniz ile kredi talebiniz daha olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır. İşyerinizi teminat göstererek istediğiniz krediyi daha kolay alabilirsiniz. Ev hanımlarına kredi şartları bankalarda biraz meşakkatlidir. Fakat banka kredisine değil  de devlet desteği için Kosgeb gibi bir kuruluşa başvuru yapacaksanız herhangi bir teminata ya da şarta gerek kalmadan kredi için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Kosgeb kredileri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız yeterlidir. Tabiki birde iş planınızın olması ve girişimci olarak yeni bir iş kurmak için projenizin bulunması gerekmektedir. Eğer ev hanımıysanız ve bir işyeri açmayı planlıyorsanız sizin için en uygun kredi desteği devlet kurumu olan Kosgeb tarafından sağlanmaktadır.

Hemen en yakın Kosgeb şubesine giderek kurs kaydınızı yaptırarak başlamalısınız. Kurs boyunca öğrendiğiniz bilgiler size işyeri açmanız konusunda faydalı olacaktır. Sonrasında iş planınızı hazırlayıp yeni işinizi kurabilirsiniz. Üstelik sizi 2 yıl boyunca destekleyen Kosgeb işyerinizi kapatmadığınız sürece ödediği parayı asla geri istemeyecektir. Kendi işinizin patronu olmak ve başarılı bir iş kadını olmak için adım atıp başlamanız yeterli olacaktır. Kosgeb kredi desteği erkeklerden çok kadınları desteklemektedir. Kadın girişimciler için bulunmaz bir nimettir diyebiliriz. Başarılı bir iş kadını olmak için Kosgeb Kredisi için başvurabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Özel Kredi Kampanyası Geliştiren Bankalar Hangileridir? başlıklı makalemizde öğrenciye kredi ve öğrenciye kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *