«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

GELİR BELGESİZ KREDİ VEREN BANKALAR

Günümüz ekonomi dalgalanmaları nedeniyle kredi kullanma ihtiyacı artmıştır. Herhangi bir sebepten dolayı acil bir kredi ihtiyacınız olabilir bankalara başvuru yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak herhangi bir geliri olmayan veya geliri olunca bunu resmi belgeler ile kanıtlayamayan kişiler bu gibi durumlarda gelir belgesiz kredi veren bankalar araştırıyor ve gelir belgesi istemeden kredi veren bankalar hangileri ve benzeri sorular merak ediliyor. Peki gelir belgesi olmadan kredi çekilir mi? Gelir belgesi nedir? Hangi bankalar gelir belgesi istemeden kredi vermektedir? Gibi soruların cevaplarını arıyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Kişi veya kurumların aylık kazançlarını yani gelirlerini belirleyen evraka gelir belgesi denir. Çalıştığınız yerden aldığınız maaş, devlet tarafından aldığınız maaş veya gayrimenkullerinizden elde ettiğiniz kira bedelleri tarafından oluşan aylık kazancınızı gösteren belgelere gelir belgesi denir. Kredi notunuz düşük olduğunda bu bankalar bu tarz belgelere ihtiyaç duyabilir ve bu belgelere çalıştığınız yerin muhasebe departmanından ulaşabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Öncelikle bu durumun kredi notunuz ile doğrudan alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notunuz normal seviyenin oldukça üzerinde ise bankalar sizden gelir belgesi talep etmeden kredi başvurunuzu onaylayabilir. Kredi notunun yüksek olması bankaların gözünde en temel unsurdur ve kredi notunu yüksek olan birinin kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullanmasında herhangi bir engel yoktur. Fakat kredi notunuz düşük seviyede ise ve kredi başvurursunda sizden gelir belgesi isteniyor ise bu durumda da gelir belgesi kredi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Siciliniz bozuk veya kredi notunuz yüksek seviyelerde değil yani düşük ise yapacağınız başvurularda banka direkt olarak sizden gelir belgesi isteyecektir.

Kredi talebinde bulunan kişinin sosyal güvenceli (sigortalı) olarak çalışması gelir kriteri olarak bankaların kesinlikle öncelikli talebidir. Ancak bunun yanında bankaların resmi olarak kabul ettiği diğer gelirler ise şunlardır.

◦ Tapusu kredi başvurusunda bulunanın adına kayıtlı olması koşulu ile kira gelirleri.
◦ Emekli geliri ve emekli olarak çalışması durumunda elde edilen edilen gelirler.
◦ Konut kredilerinde aynı ikamet de bulunan diğer aile bireylerinin geliri.
◦ Çiftçilikten dolayı elde edilen kayıtlı gelirler.
◦ Sezonsal olarak çalışanların elde ettiği kayıtlı gelirler.
Başlıca gelir türleri bunlar olmakla birlikte, bir şekilde resmi olarak kayıtlandırılabilen tüm gelirler bankalar tarafından kabul edilebilir.

GELİR BELGESİZ KREDİ İÇİN GEREKLİ SGK’lı ÇALIŞMA SÜRESİ

Sigortalı olarak çalışma değerlendirmesi bankalara göre değişkenlik gösterir. Ancak bir genelleme olarak en azından son iş yerinizde 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmanız istenir. Ancak bu durum çalıştığınız kurum, geliriniz ve kredi notunuza göre değişkenlik gösterir. Ayrıca genel olarak devlet memurlarında ise böyle bir süre mevcut değildir.

 

Çok istisna bir durumla karşılaşılmadığı sürece, ev hanımları sigortasız (SGK’sız) oldukları için kredi kullanmaları çok zordur. Bu istisna durumlar ise; yüksek tutarlı kira geliri, şirket kar payı ortaklığı gibi belirli ve sabit olan gelirlere ev hanımının sahip olmasıdır. Bu sebeple bankalar ev hanımlarına özel bir kredi kampanyası düzenlemez. Ancak birkaç istisna banka, düşük limitli olarak ev hanımlarına özel kredi kartı kampanyasını da dönemsel olarak düzenleyebiliyor.

Bankalar kredi başvurularınız sırasında gelir belgesi talep ediyorsa ve siz de bunu beyan edemiyorsanız gelir belgesi olmadan da kredi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aşağıda listeleyecek olacağımız bankalar gelir belgesi olmadan da kredi verebilmektedir. Fakat okumadan önce şunu unutmayın ki bu krediler belirli limitler dahilindedir

ENPARA: QNB Finansbank güvencesi ile enpara.com üzerinden gelir belgesi olmadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer enpara müşterisi değilsenize hemen enpara.com adresini ziyaret ederek hesap açabilir ve başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Enpara.com üzerinden kullanacağınız gelir belgesiz kredilerin faiz oranları ise %1.39-%1.43 arasında değişiklik gösteriyor. Bu faiz oranları ile gelir belgesi olmadan başvuru yapabileceğiniz en yüksek miktar ise 30.000 TL’dir.

◦ CEPTETEB: Cepteteb, yine anlayacağınız üzere TEB bankasının sunmuş olduğu bir hizmettir. Cepteteb ile hiçbir masraf olmadan kredi kullanabilirsiniz. Eğer cepteteb müşterisi değilseniz de internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden hemen hesap açabilirsiniz. Cepteteb üzerinden kullanacağınız gelir belgesiz kredilerin faiz oranları ise %1.39-%1.49 arasında değişiklik gösteriyor. Bu faiz oranları ile gelir belgesi olmadan başvuru yapabileceğiniz en yüksek miktar ise 30.000 TL’dir.

◦ NKOLAY KREDİ: NKolay Kredi, Aktif Bank tarafından hizmete alınmış bir kredi firmasıdır. Yine aynı şekilde sabit bir şubeleri bulunmaz ve diğer bankalara göre yüksek faizler ile kredi kullandırımı yaparlar. NKolay kredi resmi internet sitesini ziyaret ederek gereken bilgilere ulaşabilirsiniz. NKolay üzerinden kullanacağınız gelir belgesiz kredilerin faiz oranları ise net olarak %2.29 olacaktır. Kullanabileceğiniz en yüksek kredi miktarı 30.000 TL’dir.

◦ ING Bank: Üstte saydığımız bankalara nazaran ING Bank, kredilendirmelerini daha farklı bir şekilde değerlendirmektedir. Örneğin İNG Bank üzerinden kredi kullanmak isteyen birisinin öncelikle kredi notuna bakılacaktır ve kredi notunuzun durumuna göre size uygun krediler listelenecektir. Kredi notu düşük olana yüksek faiz, kredi notu düşük olana da düşük faiz uygulamaları en dikkat çeken kampanyalarından birisidir. Bu sebeple net bir faiz oranı söylemek de yanlış olur. Direkt olarak şubelerinden ve internet üzerinden hızlıca başvuru yapabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan HELAL KREDİ VEREN BANKALAR 2019 başlıklı makalemizde HELAL KREDİ VEREN BANKALAR ve Helal Kredi Veren Bankalar Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *