«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. G20 ZİRVESİNE GÜNLER KALDI

G20 ZİRVESİNE GÜNLER KALDI

G20 ZİRVESİNE GÜNLER KALDI
G20 ZİRVESİNE GÜNLER KALDI
G20 KATILIMCILARI

: Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan 19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonundan oluşur. G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85’ ini, dünya ticaretinde yüzde 80’ ini oluşturur. Bu ülkelerin nüfusu, dünya nüfusunun üçte ikisidir. G20, Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarından oluşur. G20 zirvesi, devlet başkanlarının katılımıyla da toplanabilir. Bu sene ki zirvede Liderlerin katılımıyla gerçekleşecek.

Bu toplantıların ana amacı, uluslararası finansal istikrarın artırılmasıdır.

G20 zirvesi; bu yıl 7-8 Temmuz tarihinde, Almanya’ nın Hamburg kentinde Alman Şansölyesi Angela Merkel’ in ev sahipliğinde toplanacak. G20 zirvesine günler kaldı zirve ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. Alman basını zirvenin çok tartışmalı geçeceğinden bahsediyor. Süddeutsche Zeitung gazetesinde, katılan ülkeler arasında iklim değişikliğini inkar edenler ile çevreciler, serbest ticaretten yana olanlarla himayeciler, Batı değerlerini savunanlar ile alternatif gerçeklere inananlar arasında büyük çekişmeler yaşanacağı bildiriliyor.

G20 Hamburg zirvesinin, en önemli konularından birisi de “ticareti serbestleştirme” görüşü. ABD Başkanı Donald Trump’ ın küresel ölçekte politik ve ekonomik ilişkileri biçimlendirme çabalarına karşı sunulacak bu görüş nasıl etkiler oluşturacak hep beraber göreceğiz.

ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ayında yapılan G7 Grubu Liderler zirvesine ilk kez katılmıştı. Serbest ticaret, iklim değişikliği ve mülteci krizi konularında, diğer ülkelerle uzlaşma sağlayamayan Trump’ ın, G20 zirvesinde ki tavrı merakla bekleniyor.

G20 ZİRVESİNE GÜNLER KALDI

Aslında bu zirve, ekonomik anlamda sorunların çözülebileceği en önemli platformlardan biri. Almanya, 1 Aralık 2016’ da Çin’ den dönem başkanlığını alarak. Küresel sorunların bir bütün halinde çözülebileceği felsefesiyle çalışmaya başladı. Zirveyi üç ana başlık ışığında hazırlandı.

  1. İstikrarın korunması,
  2. Sürdürebilirliğin geliştirilmesi
  3. Sorumluluk almak

Bu ana başlıklara bağlı gündem maddeleri ile Alman Şansölyesi Angela Merkel önünde zorlu bir G20 var. Çünkü zirvede, ekonomik ve finansal sorunların yanında; DEAŞ, mülteci krizi ve Birleşik Krallık ile AB’ nin geleceği de görüşülecek.

7-8 Temmuz’ da yapılacak zirveye;

ABD Başkanı Donald Trump

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

İngiltere Başbakanı Theresa May

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping

aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak.

Türkiye’ yi zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın temsil etmesi bekleniyor.

 

- Bir önceki yazımız olan İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ başlıklı makalemizde BAF, Fay Hatları nedir ? ve İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *