«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Finans kuruluşlarına ait tüm kredi, kredi kartı yada kredili mevduat hesapları incelenerek finansal durumunuzu belirten rapora  denir. Bu notu işlem yaptığınız finans kurumlarından öğrenebilirsiniz. Eğer isterseniz başka birininde kredi notunu öğrenebilirsiniz. Tabi ki kredi notunu öğreneceğiniz kişinin onayı gerekiyor. Bu rapor hazırlanırken aşağıdaki şemada gösterilen başlıklar dikkate alınır.

 

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?
Findeks Kredi Notu’nun Bileşenleri

FİNDEKS KREDİ NOTUM İYİ Mİ? KÖTÜ MÜ?

Kredi Notunu puanlaması “1” ile “1900” arasında derecelendiriliyor. “1” en riskli, “1900” ise en az riskli durumu işaret ediyor.

 

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?
Findeks Kredi Notu

FİNDEKS KREDİ NOTU NE İŞE YARAR?

Findeks Kredi Notu, bankaların müşterilerine kredi onayı verirken dikkate aldıkları bir ölçüdür. Gittikçe yaygınlaşan Findeks Kredi Notu, artık cep telefonu operatörlerinden, araç kiralama firmalarına, emlak alım satımlarından, her türlü mobilya alış verişlerine kadar tüm firmaların dikkate aldığı bir ölçü olmaktadır. IngBank gibi bazı bankalar Findeks Kredi Notuna özel faiz oranları belirlemektedir.

RİSK RAPORU NEDİR?

Türkiye’de bulunan finansal kurumları, müşteri kredi bilgilerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine gönderir. Burada toplanan verilerle son 5 yıla ait bilgiler dikkate alınarak kredi oluşturulur. Bu raporda kullandığınız kredi ürünleri, bu ürünlerin geri ödemelerinde oluşmuş aksaklıklar görülebilmektedir. Detaylandırmak gerekirse; bütün ödemeleriniz incelenerek, gecikme sayısı, geciken ödeme miktarları, en uzun gecikme süresi, sorun yaşanan finans kurumu sayısı gibi maddeler tek tek listelenir ve ayrıntılı finans raporunuz ortaya çıkar.

Kendiniz hakkında risk raporu isteyip güncel olarak finansal durumunuzu takip edebilirsiniz. Bunun yanında iş ilişkisine gireceğiniz kişi ve kurumların da risk raporlarını isteyerek. Tahsilatla ilgili oluşabilecek riskleri tahmin edebilirsiniz.

RİSK RAPORU AYRINTILARI NELERDİR?

Risk raporunda kendinizin veya başkalarının finansla durumunu analiz edebileceğiniz bir çok bölüm görürsünüz. Bunlar:

 • Bireysel Findeks Kredi Notu
 • Çalışılan Banka Sayısı
 • Kredili Ürünlerin Sayısı
 • Toplam Limit
 • Toplam Borç
 • Gecikmedeki Hesap Sayısı
 • Son 18 Aylık Ödeme Düzeni
 • Gecikmedeki Bakiye Toplamı
 • Takipteki Hesap Sayısı
 • Takipteki Bakiye Toplamı

ESKİ KÖYE YENİ ADET !

Bankalar, finansal ürünleri ile günlük yaşantımıza iyice girdi. Eskiden, alım satımda yada ticari ilişkilerde, ekonomik itibarlı biri olmak veya itibarı olan kefil bulmak gerekiyordu. O devirler bitti. krediler ve kredi kartları hayatımıza iyice girdi. Ekonominin çarkları artık daha hızlı dönüyor. Eski adetler bu hıza yetişemiyor. Herkesin finans dünyasında ayak izleri var. Bu izler takip edilerek bir nevi itibar puanları oluşturuluyor. Artık sizi başkasına, başkasını da size kredi notunuz anlatıyor.

- Bir önceki yazımız olan ODEABANK'TAN İDDİALI KREDİLER başlıklı makalemizde Bank Audi SAL, Odeabank ve Odeabank krediler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *