«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Fibabanka’dan Esnaf ve KOBİ Kredileri

Fibabanka’dan Esnaf ve KOBİ Kredileri

Fibabanka’dan Esnaf ve KOBİ Kredileri

Fiba Grup bünyesine, 27.12.2010 tarihinde katılan Fibabanka; Ticari, KOBİ, tarım, kurumsal ve özel bankacılık hizmetleri vermektedir. Fibabanka ‘nın; Antalya, Adana, Ankara, Aydın, Bursa, Düzce, Diyarbakır, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İstanbul, İçel, Konya, Kocaeli, Muğla, Manisa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Kayseri ‘de toplamda 81 şube ile müşterilerine hizmet vermektedir. Bankacılık sektöründe denince akla Fibabanka gelmektedir.

!

Esnaf ve KOBİ Kredileri kullanmak isteyen iş yeri sahipleri teminat bulmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar. Kredi Garanti Fonu A.Ş. ve Fibabanka işbirliğiyle, teminat bulamayan Esnaf ve KOBİ ‘lere finasman desteği için teminat sağlayıp, işletme için kredi veriyorlar.

Kredi Garanti Fonu Teminatlı Kredi Avantajları Neler?

 • KOBİ ‘lere 12 Bin TL ‘ye kadar kefalet,
 • Yatırım ve işletme kredileri için yüzde 90 ‘a kadar Hazine Desteği,
 • İşletme için kullanılan kullanmak üzere 1 yıl ödemesiz toplamda 5 yıl vadeli kredi,
 • İşletme yatırımları için 3 yıl an para ödemesiz toplamda 10 yıl vadeli kredi,
 • Diğer bankacılık hizmetlerinde faydalanma imkanları sağlıyor.

Kredi Garanti Fonu Teminatlı Krediyi Kimler Alabilir?

 • İhracat yapan KOBİ ‘ler,
 • Aktif büyüklüğü ya da yıllık ciroso 40 Milyon TL ‘den küçük olan, 250 ‘den az çalışan sayısı ile 1 seneden fazla zamandır faaliyet gösteren Esnaf ve KOBİ ‘ler,
 • Kredi kullanım kriterleri, kredi türü ve KGF teminatına göre farklılık gösterir.

Fibabanka’dan Esnaf ve KOBİ Kredileri

Nelerdir?

 1. Rotatif Krediler: Rotatif Esnaf ve KOBİ Kredileri, işletmelerin kısa vadede nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılır. Piyasa koşullarına göre belirlenen faiz oranlarıyla, aylık ya da üç aylık vadelerle ödenebilecek kredilerdir.
 2. Spot veya Kapama Opsiyonlu Spot Krediler: İşletmelerin kısa vadeli nakit ihtiyaçları için kullanılan, anapara ve faiz ödemesi vade sonunda tek seferde gerçekleşen kredilerdir.
 3. Taksitli Ticari Krediler: 60 aylık vadelerle farklı iletme ihtiyaçlarına göre bir defa kullanılan kredi türüdür. Anapara ve faiz toplamı belirlenen vadelerde ödenir.
 4. Taksitli Ticari Taşıt Kredisi: İşletmeniz için araç yenilemesi veya alımı için kullanılan kredi türüdür. Sıfır veya ikinci el araç alımlarında kullanabilirsiniz.
 5. İşletme Kredileri: Vade kısıtlaması olmadan, esnek ödeme seçeneği ile döviz olarak sağlanıp TL olarak bir defa kullanılan kredilerdir.
 6. Döviz Kredileri: İhracat ve ihracat satışları için döviz veya TL olarak kullanılan kredilerdir. Bu krediyi kullanabilmek için ihracat yapıyor olmanız gereklidir.
 7. İşyeri Kredileri: İşyeri satın almak için eşit taksitle ve 60 ay vade ile kullanılan kredilerdir.
 8. Dövize Endeksli Krediler: Döviz kredilerin aksine ihracat yapmadan da alabileceğiniz kredilerdir. Fakat dövize endeksli olduğu için kur riski taşımaktadır.
 9. Eximbank Kredileri: Türkiye İhracat Kredi Bankası tarafından ihracatı geliştirmek amacıyla ihracat yapan firmalar için kullandırılan kredi türüdür. Eximbank bu krediyi, Türkiye’de üretilen malların ihracatına ucuz finansman sağlamak için kullandırır.
 10. İskonto / İştira Kredisi: Şirketlere ait kısa vadeli çek ve senetlerin vadesinden önce, belli bir faiz düşülerek nakte çevrilerek oluşturulan kredi türüdür.
 11. Kredili Ticari Mevduat Hesabı: Fatura, çek gibi düzenli ödemelerinizde kullanabileceğiz vadesiz hesabınıza tanımlı küçük miktar kredidir.
 12. Depo Finansmanı: Firmanızın deposunda bulunan mala karşılık kısa vadeli sağlanan kredidir.
 13. Fibabanka POS Temlik Kredisi: Fibabanka ile blokeli çalışan işyeri olmanız durumunda, bloke hesaplarınızın temlik alınmasıyla sağlanan kredi türüdür.

Gayri Nakdi Esnaf ve KOBİ Kredileri Neler?

 1. Teminat Mektupları: Firma faaliyetleriyle alakalı olarak üçüncü kişiler adına bir malın teslimi, ya da bir işin yapılmasını taahhüt eden garanti mektubuna denir. Teminat Mektubu süreli veya süresiz düzenlenebilir. Mektubu düzenleyen banka, taahhüt edilen iş yerine gelmezse zarar tutarını öder.
 2. Akreditif: İhracat yapan firmanın, ihracat yaptığı ülkede bulunan alıcının talebine dayanarak bir banka aracılığı ile ayrıntıları verilmiş bir malın veya hizmetin ihracatçıya ödeme yapılması yönündeki şartlı bir taahhüttür.
 3. Kabul Kredisi: İhracat yapan firma tarafından düzenlene poliçenin ithalatçı tarafından vadesinde ödeneceğinin bir banka tarafından garanti edilmesi ile ithalatçıların vadeli mal alımına olanak sağlanmaktadır.
 4. Referans Mektubu: İnşaat taahhüt işleri ile uğraşan firmaların, özel ve kamu kuruluşların açacağı ihalelere katılımları için düzenlenen bir üründür.

Fibabanka ‘nın esnafa özel kredileri hakkında bilgi almak için linkteki yazımız inceleyebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Anadolubank Kredileri Nelerdir? başlıklı makalemizde ANADOLUBANK KONUT KREDİSİ, Anadolubank kredileri ve ANADOLUBANK TAŞIT KREDİSİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *