«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir

Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir

Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir

Kredisiz ev satışı yapan firmalar müşterilerine faizsiz ve vade farksız ev sahibi olma olanağı sunuyor. Peşinat ve gelir durumuna göre hazırlanan ödeme tasarıları, müşterilerin almak istedikleri konutlara erişmelerini sağlıyor.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar Güvenli mi?

Ağırlıklı olarak faizsiz, kredisiz ev satışı, Fuzulev, Birevim ve Eminevim gibi firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Çalışma sistemleriyle birbirlerine çok benzeyen bu firmalar, imece ve yardımlaşma usulüyle müşterilerine araç, konut arsa gibi alımlarda destek sunuyor. Sistem olarak bankalardan farklı çalışan bu şirketler, kredisiz ev alma durumunda müşterilerine yasal açıdan herhangi bir garanti sunmuyor. Yani ikili bir garantörlük söz konusu değildir.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyon Oranları

Firmaların komisyon oranları değişkenlik göstermekle beraber alınmak istenen ev değerinin %7 ila %12 arasında komisyon (organizasyon fiyatı) isteniyor. Örnek olarak 100.000 TL’lik bir daire almak için ortalama 8 bin ila 12 bin TL arasında sisteme giriş komisyonu ödeniyor. Ayrıca herhangi bir durumdan ötürü sistemden çıkılmasında ödenen taksitler geri alınabilirken, komisyon ücreti geri alınamıyor.

Faizsiz Ev Sisteminin Banka Kredisi ile Kıyaslanması

Faiz uygulanmadığı için bankalardan konut kredisi kullanmanın toplam fiyatına kıyasla bu sistemler ilk bakışta daha uygun görünüyor. Ayrıca banka kredileri için ödenmesi gereken %20 peşinat yerine, bu firmalara %10 civarında komisyon (organizyon ücreti) ödenmesinden dolayı peşinat konusunda sıkıntı çekenler için de  çözüm oluyor. Ancak toplam fiyat hesaplaması yapılırken, banka kredisi ile ev alınması durumunda kira ödemesinin hemen son bulması da hesaba katılmalı. Bu demek oluyor ki bu sistemde katıldıktan 30 ay sonra kuranın size çıkması durumunda aslında banka kredisi ile daire almış olsaydınız bu 30 aylık kira ödemeyeceğinizi ve ev aldıktan sonra sisteme ödenen taksitlerin genel olarak artmasını da göz önünde bulundurmalısınız.

- Bir önceki yazımız olan Google Pazarında Tutunmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *