Ana sayfa / BANKACILIK / FAİZSİZ BANKACILIK NEDİR?

FAİZSİZ BANKACILIK NEDİR?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ülkemizde, bankacılık hizmetleri hayatımızın her alanında bize destek vermektedir. Fakat bu hizmetlerden toplumun tamamının faydalandığını söylemek doğru olmaz. İnsanlar inançlarından dolayı faiz sisteminden uzak duruyor. Bu sebepten toplumumuzun bir kısmı, tasarrufu yastık altında altın kesesi saklayarak yapıyor. Mevcut ihtiyacı gören kuruluşlar, faizsiz bankacılık , sistemini oluşturmuşlar. Katılım bankacılığı denenen sistemde birikiminiz faizlendirilmeyip, fon yönetimi ile kazançlandırılıyor. Bu sistemde müşterilerine hizmet veren çok önemli kuruluşlar var.

Vakıf Katılım A.Ş.

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

KATILIM BANKACILIĞIN FAİZDEN FARKI NEDİR?

Faizli sistemde, paranın ne kadar getirisi olacağı baştan bellidir. Katılım bankacılığında ise vadenin günü gelene kadar fonların ne getireceği sadece tahmin edilir. Getiri miktarı günü geldiğinde belli olur.

KATILIM BANKACILIĞINDA PARAM GÜVENDE Mİ?

Yukarıda sıraladığımız kuruluşlar yıllardır bu sistemi ayakta tutuyorlar. Elbette katılım bankacılığı kar-zarar üzerine çalışıyor. Öncelikle paranın değerlendirileceği yerler titizlikle seçiliyor. Yine de zarar yapmamak imkansızdır. Bu sistemdeki katılımın çokluğu sebebiyle, zarar ve bütün kar beraber değerlendirildiğinden, oluşan zarar, kar oranı düşüşü olarak yansıyor. Katılım Bankaları, diğer bütün bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Merkez Bankası gibi devlet kurumları tarafından sürekli denetlenir.

KATILIM BANKACILIĞINDA BAŞKA HİZMETLER VAR MI?

Bu sistem paranızı değerlendirirken, aynı zamanda faizli kredilere alternatif olarak ihtiyaç finansman desteği de veriyor.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI

faizsiz bankacılık
KuveytTürk

Bu sektörde hizmet veren kurumları tek tek incelemek yerine birini anlatmaya çalışayım.

Kuveyt Türk’ de paralarınız kar-zarar ortaklığında değerlendirilir. Fonlarda toplanan paralar, faizsiz bankacılık ilkelerine göre, titizlikle seçilmiş kuruluşlara finansman desteği verilerek kullanılır.

  • Döviz birikimleriniz en az aylık vadeler halinde değerlendirilir.
  • Platin+, Platin, Altın, Gümüş ve Klasik olarak isimlendirdiğimiz beş hesap türü var.
  • Bu saydığımız hesap türlerine göre kar payları da değişiklik göstermektedir.
  • İsterseniz vadeniz bozmadan paranızın bir kısmını çekebilirsiniz. Vadeniz geldiğinde kalan para üzerinden kar payı ödemesi alırsınız.
  • Katılım bankacılığında en önemli husus: getiri oranı vadenin başında belli olmaz. Vade bitiminde kar payınız belli olur.

- Bir önceki yazımız olan İŞ CEP UYGULAMASI NASIL KULLANILIR başlıklı makalemizde Bankadan daha hızlı, İŞ CEP UYGULAMASI ve İşcep hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Ziraat Banka Kartı

Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

İçindekiler1 Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?1.1 ​​​​​​Hesap İşletim Ücreti Nedir?1.2 Hesap İşletim Ücretinin Alınmadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir