Ana sayfa / BANKACILIK / Faiz Getirisi Hesaplama Nasıl Yapılır? Faiz Getirisi Hesaplama Formülü!

Faiz Getirisi Hesaplama Nasıl Yapılır? Faiz Getirisi Hesaplama Formülü!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Faiz getirisi hesaplama mevduat beklentisi olan hemen herkesi ilgilendirmektedir. Faiz oranına göre aylık veya yıllık faiz oranı hesaplamak isteyenler, kendi hesap yapmak istedikleri takdirde kendi faiz oranlarını belirleyebilirler. Bankalar ise mevduat hesabı getirisi hesaplama adı altında resmi web sitelerinde kendi kampanya detaylarına göre kampanya araçları bulundurmaktadır. Bu bulundurulan araçlar sayesinde hemen herkes ücretsiz olarak gidip kredi hesaplaması yapabilir. Burada herhangi bir kısıtlama veya ücretlendirme politikası bulunmamaktadır. Kredi faizi hesabının farklı olarak bu hesaplama modülünde; verilen paranın vadeli faiz içerisinde ne kadar artacağını bulacağız. Burada herhangi bir taksit ödeme veya kredi ödeme hesabı yapılamaz. Bu yatırımcılara yönelik bir hesaplama olarak bilinir. Faiz getirisi hesaplama konusunda hesapların tamamını belli başlı matematik formülleri ile yapacağız. Dilerseniz bu temel formüllere biraz göz atalım.

Faiz Getirisi Hesaplama Kolayca Nasıl Yapılabilir? İşte Cevabı!

Faiz getirisi hesabı için yapılan hesaplamalarda aylık, yıllık ve günlük hesaplama modeli yer almaktadır. Daha farklı zaman dilimlerine istinaden hesaplama yapmak istiyorsanız, bu durumda yıl veya ay bazında döneme yönelik hesaplamalar yapabilirsiniz. Aylık, günlük ve yıllık faiz getirisi hesaplama konusunda bizlere yardımcı olacak matematik formülleri şu şekildedir:

 • Yıllık (12 aylık) Faiz Getirisi Hesaplama
  • (Ana Para / 100) x (Faiz Oranı) x Yıl Sayısı
 • Günlük Faiz Getirisi Hesaplama
  • (Ana Para / 100) x (Faiz Oranı / 365) x Gün Sayısı
 • Aylık Faiz Getirisi Hesaplama
  • (Ana Para / 100) x (Faiz Oranı / 12) x Ay Sayısı

Bu basit olarak faiz getirisi hesaplama yardımcısıdır. Bu hesap neticesinde temel bir getiri hesaplanabilir. Bu bireysel kredilenme şekillerinde gündeme gelen bir hesap yöntemidir. Bankalarda aynı hesaplama ile mevduat hesaplarına ilişkin hesaplamalar yapmaktadır. Bu hesapların diğer bir yandan devlete ve bankaya karşın sorumlulukları bulunur. Bu nedenle ana paraya hiçbir şekilde dokunulmadan, getirilen faiz tutarından kesinti yapılmaktadır. Bu kesintinin adı Stopaj kesintisi olarak bilinmektedir.

Faiz Getirisi Formülü İyi Güzel de, Peki Mevduat Kesintisi Stopaj?

Stopaj kesintisi hemen her bankanın bünyesinde yer almaktadır. Bu alınan ücret içerisinden bankanın yatırımcı payı ile devlete karşı sorumluluklar yerine getirilmektedir. Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda bu kesintinin kesinlikle ödenmesi gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu kesinti anapara olarak yatırılan paradan değil, ilgili vade tutarının süresine göre hesaplanmaktadır. Stopaj yüzdesi elde edildikten sonra vade sonunda gelen faiz parasından bu yüzdelik kısım kesilir.

 • 6 ay süreyle faiz getirisi yapacak olan hesaplarda, faiz getirisinin %15’i
 • 12 ay süreyle yani bir yıl süreyle faiz getirisi yapacak olan hesaplarda getirinin yüzde %12’si
 • 12 aydan daha fazla yani bir yılı aşkın süreyle faiz getirecek olan hesaplarda faizin %10’u.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir