Ana sayfa / KOSGEB / Faaliyet Alanlarına Göre KOSGEB Destekleri Neler?

Faaliyet Alanlarına Göre KOSGEB Destekleri Neler?

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kosgeb gerek girişimcilere gerekse işletmelere yönelik faaliyet alanlarını oldukça genişletti. Kosgeb girişimci ve işletmelere hem umut veriyor hem de kendilerini geliştirmeleri için çeşitli hibe ve krediler sunarak bir fırsat tanıyor. Kosgeb’in faaliyetlerinin geniş olması da hem girişimci hem de işletmeciler için büyük avantaj sağlıyor. Peki Kosgeb destekleri neler ? Faaliyet alanlarına göre ne gibi destekler sağlıyor hemen bir göz atalım.

Kosgeb Destek Alanları

Kosgeb’in desteklediği alanlar oldukça geniş. Kosgeb’in desteklediği alanları ana başlık altında sıralamak gerekirse 13 ana başlık altından Kosgeb’in destek alanlarını sayabiliriz. Peki hangi sektörler destekleniyormuş hemen bir bakalım.

 •  Madencilik ve bunun yanında Taş Ocağı işletmeciliği
 •  İmalat işletmeciliği
 •  Elektrik, Buhar, Gaz ve İklimlendirme üretim ve dağıtımı
 •  Su temini, Atık ve Kanalizasyon Faaliyetleri
 •  İnşaat Sektörü
 •  Parakende ve Toptan Ticaret sektörü, Motorlu Taşıtlar Bakım ve Onarımı
 •  Depolama ve Ulaştırma Sektörü
 •  Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri Sektörü
 •  Bilgi ve İletişim
 •  Hem Mesleki hem Bilimsel hem de Teknik Faaliyetler
 •  İdari ve Destek Hizmet Sektörü
 •  Kültür, Sanat ve Spor
 •  Diğer Faaliyet Hizmetleri
Kosgeb destekleri
Kosgeb destekleri

Bu ana başlıklar altında yer alan birçok sektöre desteğini veren Kosgeb, faizsiz kredi ve hibeler ile hem girişimcilerin hem de işletmecilerin yüzünü güldürüyor. Kosgeb’in desteklediği alanlardan birine yönelenler uygun şartları sağladığı takdirde kolay bir şekilde kredi alabilir. Tabi sizden istenilen bazı belli başlı şartları yerine getirmek kaydıyla. Kosgeb  faaliyet alanlarına göre birçok sektörde desteğini sürdürdüğü gibi kimi sektörlerden de uzak durmuştur. Bu yüzden Kosgeb desteklerinden faydalanmak isteyenler öncelikle sektörünün Kosgeb’in desteklediği sektörler arasında yer aldığından emin olmalıdır. Ayrıca Kosgeb’in desteklediği sektörlerdeki şartların yani Kosgeb şartlarının destek aldığınız alan için yerine getirilmesi zorunludur.

Kosgeb Destekleri  Verilen Projeler

Kosgeb birçok sektörde girişimcileri ve işletmeleri desteklemektedir. Kosgeb’in en çok destek verdiği sektörlerden biri olan İmalat sektöründe tam 324 farklı İmalat alanı bulunmaktadır. Bu muazzam rakama baktığımızda özellikle girişimcilerin kendilerine uygun bir alan seçip o alanda girişim faaliyetlerine başlamaları hiç de yanlış olmaz. Tabi Kosgeb sadece imalat da değil resmi web sitesinde kodlar halinde yayımladığı birçok alanda destek veriyor. Kosgeb desteği sayesinde işletmeler kalkınıyor, girişimciler de aradığı desteği doğru sektörde bulabiliyorlar.

Kosgeb’in destek verdiği alanlara baktığımızda ipi göğüsleyen sektörün imalat sektörü olduğunu görebiliyoruz. İmalat’ın yanı sıra yine ticaret, inşaat, kültür, sanat, spor, elektrik, buhar gibi birçok sektörde de Kosgeb’in geniş faaliyetlerini görebiliyoruz. Kosgeb’in en çok desteklediği ikinci sektör ise Ticaret sektörü.  Kosgeb ticaret sektöründe tam 110 farklı alana destek sağlıyor. Kosgeb’in destek alanlarından biri olan inşaat sektörünü ele aldığımızda ise yine Kosgeb’in  17 farklı alanda destek sağladığını söyleyebiliriz. Ulaştırma ve Depolama alanına baktığımızda Kosgeb’in  38 farklı alanda desteğini sürdürdüğünü belirtmemiz gerekiyor. Kosgeb’in destek verdiği bir diğer sektör olan Konaklama ve İçecek Hizmetleri ise 14 farklı alanda Kosgeb’den destek görüyor. Dilerseniz Kosgeb’in resmi internet sitesine girip bu ana başlıklar altında yer alan metinlere sığmayacak kadar geniş olan o sektör listesini görebilirsiniz. Tabi seçim yapmak ve alana yönelmek yine de sizin elinizde. Kosgeb sırasıyla aşağıdaki belirttiğimiz alanlarda çeşitli dallarıyla destek vermektedir.

 •  İmalat ( 324 farklı alan )
 •  Ticaret( 110 farklı alan )
 •  İnşaat ( 17 farklı alan )
 •  Ulaşım ve Depolama ( 38 farklı alan )
 •  Konaklama ve İçecek ( 14 farklı alan )

Bunlar Kosgeb sektörlerinin faaliyet gösterdiği en popüler alanlar. Resmi sitede yer alan daha sayamadığımız birçok sektör var. Bu sektördeki faaliyet alanlarına da bakabilir ve kendinize uygun bir sektör seçip Kosgeb’den destek sağlayabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kültür ve Turizm Destekleri 2017 başlıklı makalemizde kültür alanında teşvikler ve turizm teşvikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir