Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Evlenenlere Devlet Desteği 2017

Evlenenlere Devlet Desteği 2017

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Evlenecek olan çiftlerimize yardımcı olmak ve onlara en güzel düğün hediyesini sunabilmek adına devlet tarafından çok özel bir çalışma yürütülmektedir. 2017 yılında sunulan ve tamamen devlet destekli olarak faydalanılacak olan bu projelere baktığımız zaman, evlenecek olan kişilerin masraflarına yönelik geliştirilmiş çeyiz hesabı ve ilk kez ev alacak olan kişilere yönelik geliştirilen konut hesabı karşımıza çıkmaktadır. Evlenenlere devlet desteği konusunda geliştirilmiş iki hizmet ise, kişilerin birikim yapmaları ve bu birikimlerine de belirli oranlarda devlet desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

Evlilik yolunda karşınıza çıkacak maddi harcamalara yönelik faydalanacağınız bu iki hizmet için her birey başvuru yapabilecektir. Kişilerden birisi ya da ikisinin de aynı anda yapacakları başvurularda da herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet destekli olarak geliştirilen çeyiz hesabında, bireylerin hem evliliklerine yönelik yavaş yavaş birikim yapmaları hem de yaptıkları birikimlerin ödüllendirilmesi için 5 bin TL’ye kadar devlet desteği verilmesi söz konusudur. Yapmış olduğumuz araştırmalara göre, kişilerin çeyiz hesabı açtırırken bilmesi gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kişiler çeyiz hesabı açtırırken yalnızca Türk Lirası cinsinden ödeme yapabilecektir.
 • Açtırılan hesabın mevduat ya da katılım fonlu olarak tercih edilmesi gerekecektir. Mevduat hesabı açtıracak olan kişiler, yalnızca ana para ve devlet desteğinden faydalanırken, katılım fonu olarak açtırılacak hesaplarda, birikim miktarınızın fonlarda değerlendirilmesini de sağlayabilirsiniz.
 • Kişilerin açtıracakları çeyiz hesabına her ay düzenli periyotlarda ödeme yapması gerekmektedir. Tercih edilmesi halinde üçer aylık vadeler ile de hesap açtırılabilmektedir.
 • Eğer kişiler aylık ödeme yapacakları bir hesap açtırırlarsa, her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL ödeme yapabilecekler.
 • Eğer kişiler ödeme yapmak için üçer aylık periyotlar belirlerse, bu durumda üç ayda bir en az 300 TL ve en fazla da 3 bin TL yatırabilecektirler.
 • Mevcut birikimini de çeyiz hesabına yatırmak isteyen kişilere özel fırsatlar sunulmaktadır. Fakat kişilerin tek seferde en fazla 15 bin TL ödeme yapmalarına olanak tanınmaktadır.
 • Kişiler birikim yaptıkları zamana göre yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 20 olacak şekilde devlet desteğinden faydalanabilecektir.
 • Kişilerin 3 defadan fazla ödeme aksatma şansları bulunmamaktadır.
evlenenlere devlet desteği
evlenenlere devlet desteği

Çeyixz hesabı açtıran kişiler, 36 – 47 aylık süre ödeme yapmışlarsa %10, 48 – 59 ay ödeme yapmışlarsa %15 ve 60 ayın üzerinde çeyiz hesaplarına ödeme yapmışlarsa da %20 devlet katkısından faydalanacaktır.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir?

Evlenenlere devlet desteği kapsamında geliştirilen bir diğer proje de konut hesabıdır. Bu hesabı açtıracak olan kişilerin bilmesi gereken durumlar şu şekildedir.

 • Kişiler açtıracakları hesaplarını TL cinsinden açtırmalıdır.
 • Mevduat ve katılım fonu olacak şekilde hesap açtırılabilmektedir.
 • Kişilerin ilk konutunu almaları için oluşturulan bu projede, çiftlerin adına herhangi bir konut kayıtlıysa, bu kişi hesap açtıramayacaktır.
 • Konut hesabı için en az 3 yıl boyunca ödeme yapılmış olması gerekmektedir.
 • Aylık ve üçer aylık ödeme yapılabilir.
 • Aylık ödeme yapanlar en az 250 TL yatırabilirken, en fazla da 2 bin 500 TL yatırım yapabilecekler.
 • Üçer aylık ödeme yapacak kişiler ise en az 750 TL ödeme yapacak ve en fazla da 7 bin 500 TL ödeme yapabilecekler.
 • 60 ay ve üzerinde birikim yapanlar, 15 bin TL’yi geçmeyecek şekilde %20 destek alacaklar.
 • 36 ve 47 ay arası birikim yapanlar %15, 48 ve 59 aylık birikim yapanlar ise ana paranın %18’i kadar devlet desteği alabilecekler.

Evlenenlere devlet desteği kapsamında konut hesabı ve bu hesap hakkında bilinmesi gerekenler de bu şekildedir.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Tarafından 2017 Yılında Verilen Tüm Destekler başlıklı makalemizde devlet desteği ve devlet destekli projeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir