Ana sayfa / KREDİLER / Ev Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalı?

Ev Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalı?

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir ev sahibi olmak neredeyse tüm insanların ilk hayalleri arasında. Bu hayali gerçekleştirmek için bazen yıllarca para biriktirilirken bazen de ev kredisi ile kredi çekip yıllarca kredi ödeniyor. Konut kredisi veren bankaların %70’ine kredi verebilirken bu rakamın üstünde oranla ihtiyaç kredisi veren bankaların neredeyse çok az olduğu aşikar. Bunun en büyük sebebi BDDK’nın yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun almış olduğu karardır. Başka bir yolu yok mu derseniz şayet var. Bir diğer yol da peşinatsız ev kredisi. Peki peşinatsız ev kredisi nasıl çekilir?

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi çekmek için öncelikle belirli kurallara uymak gerekiyor. Bunların başında ilk gelenlerden biri aylık evinize giren gelir. Aylık evinize giren gelir alacağınız meblağının büyüklüğünü etkilemektedir. Bunun sonrasında aranan bir diğer şart da buna istinaden gider durumunuz. Yani herhangi bir borcunuz var mı, varsa ödemesi ne kadar, hangi aralıklarla ödüyorsunuz gibi kriterler dikkate alınmaktadır. Bir diğer aranan şart ise herhangi bir bankadan çekilmiş olan herhangi bir kredinin varlığıdır. Şayet başka bir bankadan kredi çektiyseniz ve ödemesi bitmediyse başka bir bankadan kredi almak oldukça zordur. Bu üç seçenekten herhangi biri sizde yoksa kullanacak olduğunuz konut kredisinin  onaylanmamasını gerektiren herhangi bir yoktur. Şayet bunlardan herhangi biri sizde mevcut ise u sefer de alacağınız konut kredisinin ihtimali düşer.

Ev Kredisi Nasıl Çekilir?

Beğendiğiniz bir ev var ve siz o evi satın almak istiyorsunuz. Bunun için ya yeterli miktarda nakitiniz yok ya da bu paranın tamamını kredi çekerek finanse edeceksiniz. Böyle bir durumda elinizde olan parayı peşinat olarak verip, kalan kısmını bankadan tahsil edebilirsiniz. Fakat hiç nakitiniz yoksa ve bu paranın tamamını kredi çekerek tahsil edecekseniz o zaman başvuracağınız yöntem peşinatsız ev kredisi çekmektir. Ev kredisi nasıl çekiliri örneklendirecek olursak da;

ev kredisi nasıl çekilir
ev kredisi nasıl çekilir

Örneğin; 100.000 TL değerinde bir evi beğendiniz ve bu evi satın almak istiyorsunuz. Bu evin 120 ayda mal oluşu 175.000 TL olsun. Bu şartlar altında evinize giren gelirin minimum 4.000 TL’yi bulması gerekir. Ya da evin değerinin %25’i kadar peşinat verilmesi gerekiyor. Böyle bir tablo söz konusu olduğunda aylık ödemeniz gereken miktar 1.250 TL civarında oluyor.

Asıl konumuza gelecek olursak yani evi peşinat vermeden, o %25’i vermeden nasıl alacaksınız. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bunun sadece iki çözümü vardır. Onlardan ilki  başka bir evi ipotek olarak göstermekken diğeri de nazının geçtiği tanıdık bir emlakçı ile onun tanıdığı banka müdürünü bulmanız. Böyle bir durumda iki yöntemden herhangi biri bu problemi kolayca çözebilir. Bunlar haricinde başka bir çözüm yolu ne yazık ki bulunmuyor.

Ev kredisi nasıl çekilir sorusuna cevap verdikten sonra gelelim bu ev kredisinin nasıl alınacağına. Yukarıda da bahsedildiği gibi ev kredileri iki şekilde oluşturulmuş. Birinde peşinat talep ediliyor ki bunun için kenarda birikmiş para olması durumu şart. Bir diğer yol da peşinatsız ve kredisi çekmek. Peşinatsız ev kredisi çekmek için sağlanması gereken şartlardan biri çekilen paraya karşı ipotek olarak gösterilebilecek konuttur.

Herkesin hayalleri arasında olan ev sahibi olma fikrine son zamanlarda krediler sayesinde oldukça ilgi gösterildi. Siz de size uygun peşinatlı veya peşinatsız olarak konut kredisi çekebilir, aylık düzenlemeler ile birlikte borcunuzu bitirerek bir ev sahibi olabilirsiniz. Hangi kredi türüyle alacağınız ise tamamen size kalmış.

 

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Kredi Notu Öğrenme

[Toplam:0    Ortalama:0/5] Bankaların kredi verirken aradığı şartların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu, kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir