«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Estonya e-vatandaşı Olmak İster misiniz?

Estonya e-vatandaşı Olmak İster misiniz?

Estonya e-vatandaşı Olmak İster misiniz?

Estonya; Baltık denizi, Letonya ve Rusya arasında 1 milyon 350 bin nüfusa sahip küçük bir ülkedir. Bu küçük ülke önümüzdeki 8 yılda nüfusunu 10 milyona çıkarmak istiyor. Bunu sanal alemde yapacağı için ülkede herhangi bir nüfus yoğunluğu yaşanmayacak. Estonya, 2014 yılında e-vatandaşlık adında bir sistem oluşturmuş. İnternet üzerinde e-vatandaş başvurusu yapıp 100 euro yatırarak, birkaç günde Estonya vatandaşı olabiliyorsunuz. Bu bildiğiniz vatandaşlıktan biraz farklı. Estonya e-vatandaşı olduğunuzda; ülkede oturma izni, AB’ye vizesiz giriş imkanı yada Estonya seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olmuyorsunuz.

E-vatandaşlık, sadece ülkede iş kurmanıza olanak tanıyor. Burada amaç teknoloji alanında yeni projelere ev sahipliği yapmak. Nortal, Skype ve TransferWise gibi büyük teknoloji firmaları Estonya’dan çıkmış. Eğer ülkemizde bir şirket kurarsanız KDV, Bağ-Kur, gelir vergisi gibi giderleriniz olur. Bu giderler toplam kazancınızın neredeyse yarısına denk gelir. Estonya’da ise sadece bankacılık işlemlerinde yüzde 20 kesinti olur. Paranızın yüzde 80’ni size kalır. Bu sayede hem Estonya devleti hem de siz kazançlı olursunuz.

Estonya’nın amacı teknoloji alanında Avrupa’nın lideri olmak. Bu alanda girişimcilere her türlü desteği veriyor. Özgün fikirlere iş kurma imkanı vermekle kalmayıp, Estonya’da test etme olanağı da sunuyor. Test başarılı olursa önce Avrupa, sonra Dünyaya açılıyorsunuz.

?

Estonya e-vatandaşı Olmak İster misiniz?
e-vatandaşlık başvurusu

https://e-resident.gov.ee/ sitesine girerek e-vatandaşlık işleminizi başlatabilirsiniz. Bu sitedeki formu doldurup 100 Euro yatırdıktan sonra vatandaşlığınızın onayını bekliyorsunuz. Eğer kuracağınız işle ilgili özgün fikirleriniz varsa, vatandaşlık onayı daha kısa sürede geliyor. Onaydan birkaç hafta sonra Ankara’da bulunan konsolosluğa dijital kimlik kartınız geliyor. Kimlik kartınızın yanında bir kart okuyucu ve pin numaranız da geliyor. Kart okuyucu bilgisayara bağlayıp kartınızı okutup bütün bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz.

 

Estonya’da Nasıl Şirket Kurulur?

Şirket kurmak için öncelikle adres göstermeniz gerekli. Paniğe gerek yok çünkü bu konuda size yardımcı olacak bir çok şirket var. Bunlara ulaşmak için “Run a company” sekmesinin gidip orada listelenmiş şirketlerden birini seçebilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonra banka seçmeniz gerekli. Şimdilik üç banka ile çalışabiliyorsunuz.  LHVSwedbank, ve SEB bu bankalarından birini seçebilirsiniz.

Yeni Şirketinizde başarılar!

- Bir önceki yazımız olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde Zorunlu BES Hesabı Nasıl İptal Ettirilir ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *