Ana sayfa / Genel / Eos Ve Tüketici Koruma Hakkı Nelerdir?

Eos Ve Tüketici Koruma Hakkı Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tüketiciyi koruyan kurum ve kuruluşlar; TC. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Tüketici Sorunlarına Bakmakla Görevli Mahkemeler, Dernek veya Vakıflar, Belediyeler şeklindedir.

Tüketici Hakları Nelerdir?

Ülkemizde 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları bildirgesine göre her tüketicinin 9 tane temel hakkı vardır ve bunlar tüm dünyaca kabul görmüş ve evrensel haklardır. Bunları sıralarsak:

Temel ihtiyaçları karşılama hakkı: barınma, ısınma, aydınlanma, gibi her insanın yaşamının içinde olması gereken olmaması halinde büyük ölçüde insan hayatında zorluklar ortaya çıkaran unsurlar.

Sağlık ve güven hakkı: tüketiciye sunulan her türlü mal ve hizmetin kullanıcı acısından zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır.

Bilgi edinme hakkı: müşteriye sunulan mal veya hizmetin satın alırken müşterinin karar aşamasında doğru bilgeler vererek kısıtlamayarak, müşteriyi yönlendirmek.

Eğitim hakkı: tüketicinin haklarını savunabilmesi için eğitim kurumlarına gitmesi gerekir bu yüzden evrensel olarak kabul görmüş ve kısıtlanamaz bir haktır.

Ekonomik çıkarların korunması hakkı: müşteriye sunulan mal veya hizmetlerin en uygun fiyatlarla sunulması.

Seçme hakkı: Tüketiciye sunulan mal veya hizmetin rekabet ortamında tüketicinin özgürce seçmesi.

Tüketici Koruma Hakkı Kanununun Amacı Nedir?

Tüketicinin ekonomik çıkarlarını sağlığını ve güvenliğini korumak zararlarını tanzim etmek tüketiciyi eğitmek çevre de oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı korumak. Bu konuda en doğru politikalar oluşturmak

Tüketicinin Korunması Neden Önemlidir?

Teknolojinin ilerlemesiyle insan sağlığına zarar verecek nitelikte bir sürü ürün müşterinin önüne sunuldu. Ve tüketici kitlesinin büyük olması ve ortaya büyük sonuçlar çıkabilmesi olası olduğu için tüketicinin haklarının ve bu doğrultuda politikalar oluşturulmuştur.

EOS Nedir?

Bağışıklık sisteminde görevli bir hücredir. Vücuda yabancı bir cismin girmesi halinde bağışıklık sisteminin savunma adına ürettiği hücrelerden bir diğeridir.

EOS Yüksekliği Neden Olur?

Alerji ( toz, sigara dumanı, küçük böcekler, evcil hayvan tüyleri ), astım, parazit iltihapları, otomum hastalıklar, diğer hastalıklar ve kanser, bahar nezlesi, ilaç kullanımı.

EOS Düşüklüğü Neden Olur?

Alkol zehirlenmesi, stroid artışı,

EOS Değerleri Nelerdir?

1500-500 arası hafif yükseklik olarak değerlendirilir.

5000- üzeri ciddi ve şiddetli durum

1500-5000 arası orta şiddetli olarak değerlendirilir.

- Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır? başlıklı makalemizde Nasıl Senetle Araba Alınır, peşinatsız senetle araç ve Senet ile araba almak hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

VİOP Nedir? Avantajları Nelerdir?

[Toplam:2    Ortalama:5/5] VİOP Nedir? Avantajları Nelerdir? Mevcut sermayeyi, piyasada doğru işlemlerle yöneterek, yüksek kazançların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir