«
 1. Ana sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR

ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR

ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR

ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR

BAKIM HİZMETLERİ

Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza, resmi ve özel bakım merkezlerinde hizmet verilmektedir. Bu merkezlerden, gündüz ya da yatılı hizmet alabilirsiniz. Bakım merkezlerinin yanı sıra engelli vatandaşlarımız kendi ikamet ettikleri adreslerde bakım hizmeti alabilir.

BAKIM MERKEZLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIZ ?

Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımız yardım alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Bakımı gereken engellilerin, ilgili yönetmelik kapsamında, bakımı, rehabilitasyonu ve aile danışmalık hizmetleri yürütülür.

BAKIM MERKEZLERİNE BAŞVURMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?

 1. Kimlik beyanı.
 2. İki adet vesikalık fotoğraf.
 3. Varsa öğrenim belgesi.
 4. Anne ve baba boşanmışsa boşanma belgeleri.
 5. Bireyin engelli olduğunu belirtir rapor. Bu raporda her türlü bulaşıcı hastalık yada diğer hususlar detaylı olarak yazılmalıdır.
 6. On sekiz yaşını doldurmamış engelli vatandaşımız için mahkemeden alınmış koruma altına alınma ve merkeze yerleştirme kararı.
 7. On sekiz yaşını doldurmuş engelli vatandaşımız korunması yada başkalarının güvenliğini tehlikeye atması durumlarda, kısıtlanması için mahkemeden alınmış kısıtlama yada bakım merkezine yerleştirme kararı.
 8. Engelliye bakmakla yükümlü kişilerin mal ve gelir durum beyanları.

Yakını bulunmayan engellinin yasal işlemleri, engelli vatandaşımızın bağlı bulunduğu İl Müdürlüklerince yapılır.

ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

BAKIM MERKEZLERİNE BAŞVURMAK İÇİN HANGİ KOŞULLAR ARANIR ?

Tam donanımlı hastanelerden alınan engelli raporunda, söz konusu kişinin yüzde 50 ve üzeri ağır engeli olduğu kanıtlanmalıdır. Engellinin aile gelirinin, kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 2017 yılı için 936 TL den az olması anlamına gelmektedir.

ENGELLİLERE YAPILAN YARDIMLAR

EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR ?

Evde bakım yardımından yararlanacak kişinin, yüzde 50 ve üzeri ağır engeli olduğu ispatlayan, tam donanımlı hastaneden alınmış rapor. Engellinin aile gelirinin, kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 2017 yılı için 936 TL den az olması anlamına gelmektedir.

EVDE BAKIM ÜCRETİ NE KADARDIR ?

Bakım merkezine yatma şartlarına sahip engelli vatandaşlarımızın evde bakımı halinde, 1 Temmuz 2017 itibari ile aylık 1027 TL para yardımı alır.

YETERLİ Mİ?

Avrupa ile kıyaslandığında burada anlattıklarımız az kalıyor. Ülkemiz kalkındıkça umarız destekler artar. Sosyal Devlet olmanın gerektirdiği de budur.

- Bir önceki yazımız olan CENAZE PARASI başlıklı makalemizde CENAZE PARASI, CENAZE PARASINI KİMLER ALIR ve CENAZE YARDIMI NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *