«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Engellilere Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları

Engellilere Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları

Engellilere Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları

Bankacılık sektörünün hızlı gelişimi ve yayılımı sonucunda sağlamakta olduğu hizmet yelpazeleri de çeşitlilik kazanmaktadır. Bu çeşitliliğin özellik gösterdiği bir konu ise engellilere kredi konusudur. Sağlanan bu kredi imkanları özel olarak bankacılık sektörü gelişimine olumlu katkıda bulunmuştur. Kredi imkanlarının ve çeşitlerinin artmasıyla birlikte ihtiyacı olan kişiler bu durumdan faydalanmaktadır ve bunun sayısı hayli artmaktadır. Sayısız alanda ihtiyaçlara karşılık olan bankalar toplumumuzda önemli bir yere sahip olan engelli vatandaşlarımızı da ihmal etmeyerek onlara kredi imkânı sağlamaktadır.

İlk olarak bankalar yapmış oldukları çalışmalar neticesinde 2008 yılında engellilere kredi imkânı sağlamıştır. Öncelikle birkaç bankanın liderliğinde başlayan bu hizmet daha sonrası yaygın bir hal alarak engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmaya başlanmıştır. Bu konularda çalışmayı başlatan Yapı Kredi Bankası, sunduğu teklifler ve hizmetlerle engelli vatandaşlarımıza özel seçeneklerle sunmuştur. Şu an itibariyle neredeyse tüm özel ve kamu bankaları engellilere kredi imkânı sunmaktadır.

Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Engellilere kredi adı altında verilen bu krediler belirlenirken başlıca şu değerlendirmeler işleme alınır:

 • Engelli bireylerin gelir durumlarına
 • Kişilerin banka kredi notlarına
 • Yapılan harcamaların miktarı
 • Gelir durumunu etkileyen taşınmazların durumu
 • Toplam borç durumu

Engellilere kredi verme konusunda öncelikli olarak özenli çalışma yapan bankalar arasında 3 devlet bankasını sayabiliriz. Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankasıdır.

Engellilere Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları
engellilere kredi

Engelli vatandaşlarımıza sağlanan bu kredi imkânlarıyla birlikte, onların ekonomik hayatına hareket sağlamak mümkün olmaktadır. Ayrıca onlara karşı desteklenen her program ve her avantaj onları sosyal hayata kazandırma da büyük bir adım olacaktır.

 Ayrıca bankaların verdiği krediler şu koşullara göre farklılık göstermektedir:

 • Engel durumları
 • Engellilik yüzdesi
 • Gelir durumu

Bankalar tarafından engelli vatandaşlarımıza sunulan her imkân ve hizmet hassas bir şekilde sunulmaktadır. Ayrıca sabit geliri mevcut olan engelli vatandaşlarımız bankaların özel müşterisi olarak sayılmaktadır. Gelirleri hiçbir zaman kesilmemekle birlikte devlet güvencesi altına alınmışlardır.

Engelli Kredisi Başvuru Yolları

Engellilere kredi de ilk şart öncelikle başvuru yapanların gelirleri olması gerekmektedir. Başlıca gereken şartlar ise:

 • En az 6 ay sigortalarının yatmış olması
 • Beyan edilebilir bir iş tanımının yapılması
 • Belgelenebilir bir gelirlerinin olması
 • Banka kredi notunun yüksek olması
 • Maaşların da haciz ve icranın bulunmaması
 • Engel durumunun fiziki olması önemli olmakla birlikte bu şartlar gerekmektedir.

Zihinsel engelli olan vatandaşlarımızın kredi alma imkânı oldukça zor ve olanaksız bir süreçtir. Bankalar bu vatandaşlarımıza ne kadar özen gösterse de önemli olan açtıkları kredinin geri dönüşünün sağlam temellerde olmasıdır.

Engellilere kredi başvurusu yapılırken bu işlem telefon, internet veya şubelerden bizzat yapılabilir. Başvuru esnasında engel durumunu gösteren rapor, belirlenebilir gelir beyanı, sigorta belgesi ve ikamet adreslerinin yanında bulunması bu evrakların belirlenen süre içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Engelli kredisinde bireyler kendilerine sunulan avantajlı paketler ve fırsatlardan yararlanmanın yanı sıra; ÖTV indirimi, KOSGEB kredileri, girişimci kredileri gibi birçok alana yönelik kredi anlaşmalarından yararlanabilirler. Ayrıca bakanlığın bir çalışması ve projesi kapsamında engelli vatandaşlarımız girişimcilik engel tanımaz programı ile kredi sahibi olarak kendi firma ve işletmelerini kurabilmektedir. Bu tür bankaların sağladığı imkânlar avantajlar ve devlet destekli projelerin hayata geçirilmesi ile de hem engelli vatandaşlarımıza ekonomik rahatlık sağlanmakta hem de onlara sağlanan kredi imkânları ile de yeni bir hayatın penceresi açılmaktadır.

 

- Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Özel Kredi Kampanyası Geliştiren Bankalar Hangileridir? başlıklı makalemizde öğrenciye kredi ve öğrenciye kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *