«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Enflasyonun Yükselmesi Hakkında Bilmedikleriniz

Enflasyonun Yükselmesi Hakkında Bilmedikleriniz

Enflasyonun Yükselmesi Hakkında Bilmedikleriniz

, malların veya satılan her şeyin fiyatlarındaki artıştır. Ürünlerin fiyatındaki tek tek artış enflasyonu ifade etmez. Tüm mal fiyatları ve hizmet fiyatlarındaki artışın sürekli olarak artması demektir. Tüm hizmetlerde sadece bir kere fiyat artmış ise bu enflasyon olarak kabul edilmez. Enflasyon düşüşü ise, sürekli olarak artan fiyatların artmaması yani artışta meydana gelen azalmadır.

Enflasyon, para miktarı ve hizmetlerin arasındaki açığın artmasıdır. Bu artmaya göre de paranın değeri düşmektedir. Enflasyon, ülke ekonomisini belirleyen en önemli etmendir. Makroekonomik performans açısından önemlidir. Enflasyonun durumunun tam tersi ise deflasyon’dur. Burada ise, paranın değeri artmaktadır. Enflasyonun aksine işler.

İki tane enflasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar, maliyet enflasyonu ve talep enflasyonudur.

Enflasyonun Yükselmesi Hakkında Bilmedikleriniz
Talep Enflasyonu ve Maliyet Enflasyonu

Talep Enflasyonu Ne Demektir

Fiyat artışının devamlı olması, talep düzeyinin arzı aşmasına bağlı olarak gelişir. Buna da talep enflasyonu denir. Para arzının yükselmesine bağlı olarak kaynaklanır. Ülkedeki para ihtiyacı dış ticaret açığına göre değişmektedir. Dış ticaret açığının oluşması da ithalatın ihracattan fazla olmasıyla oluşur. Bun bağlı olarak karşılıksız para basma yapılmaktadır. Karşılıksız para basma ile de piyasaya daha fazla para çıkar ve bu durumda merkez bankası döviz kurlarına eşit olmaz. Buna bağlı olarak da yerli paranın yabancı paraya karşı değeri düşmektedir. Paranın değerinin düşmesi ile aynı para ile daha az mal ve hizmet alımı sağlanmış olur. Buna da talep kaynaklı enflasyon denmektedir.

Maliyet Enflasyonu Ne Demektir

Üretimde kullanılan mallar yani hammaddelerin fiyatlarındaki artış ile üretimdeki maliyetler yükselmiş olur. Maliyetlerin yükselmesi durumu da ürünlerin satış fiyatlarını etkiler ve artırır. Bu şekildeki fiyatların sürekli olarak artması durumu maliyet enflasyonudur.

Hammaddelerdeki fiyat artışı toplam talebin azalmasına neden olmaktadır. Talebin düşmesi durumuna bağlı olarak da piyasalarda durgunluk meydana gelebilmektedir. Piyasalardaki durgunluk durumu ve talebin düşmesi aynı anda olursa buna ‘stagflasyon’ denmektedir. Bunları bağlı olarak maliyet enflasyonu genel olarak en çok ithalatı yüksek ülkelerde meydana gelmektedir.

Enflasyonun Yükselmesi

Enflasyon, istenmeyen bir durumdur. Enflasyonda, paranın değeri düşeceği için alım gücü de düşer. Buna bağlı olarak, mücadelede pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin belirlenmesi için de öncelikle enflasyon nedeni iyi bir şekilde belirlenmelidir. Enflasyon nedenleri ülkelere göre değişebilmektedir. Bu değişmeler ülkelerin refah düzeyi ve ekonomisine göre farklılık gösterir. Genel olarak nedenler ise,

  • Tüketici gelirlerindeki artışa bağlı olarak talebi artması, genel olarak enflasyonun yükselmesi nin birinci nedenlerindendir. Bir bireyin gelirin artış varsa daha çok hizmet almak ister. Bu da hizmetlerin kıt olması nedeni ile talep enflasyonun oluşmasına neden olur.
  • Ülke boyunca toplam harcamalar toplam geliri aştıysa, enflasyonun yükselmesi sebebidir. Böyle bir durumda bütçe açığı ortaya çıkar. Ekonomide enflasyon meydana gelmesi bu şekilde olmaktadır.
  • Üretim girdileri yani hammaddelerdeki fiyatın artışında fazlalık olması, üretim maliyetlerini artırır ve enflasyonun yükselmesi ne neden olur. Üretim maliyetlerinin artması ise, yüksek faiz oranlarına ve devalüasyona bağlı olarak gelişmektedir.
  • Üretim miktarında azalma, buna bağlı olarak da enflasyonda artış meydan gelmektedir.
  • Piyasada hali hazırda dolaşan para arzının artması, buna bağlı olarak da enflasyon artar. Bu durum, ,ithalatın ihracattan fazla olması durumlarında meydana gelmektedir.
  • İthalat yapılan hizmetlerin fiyatlarında artış olması, enflasyonun artmasına neden olur.

Bu gibi durumlara bağlı olarak enflasyon artabilmektedir. Bunların yanı sıra, tasarrufların yatırımlardan düşük olması, dolaşan paranın azalması, harcamaların gelirlerin üstünde olması da enflasyonu artıran nedenler arasındadır.

- Bir önceki yazımız olan Havale ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde eft ile havale arasındaki farklar, eft nedir ve havale nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *