«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Enflasyon Çeşitleri Enflasyon Nedenleri

Enflasyon Çeşitleri Enflasyon Nedenleri

Enflasyon Çeşitleri Enflasyon Nedenleri

Enflasyon, fiyatların genel düzeyde sürekli artışı olarak tanımlanır. Hissedilebilir seviyede yaşanan değişimler olmasıyla ön plandadır. Belli bir dönem içerisinde bütün talebin toplamdaki arzı aşması durumunda fiyatlarda da artış yaşanır. Enflasyon nedeniyle ulusal olarak kullanılan para birimi değer kaybederken, bundan dolayı tüketicilerde satın alma gücü de normalden daha az seviyeye iner. nelerdir?

Enflasyon Çeşitleri

Enflasyon, çeşitlerine göre farklı sınıflara ayrılabilmektedir. Enflasyon çeşitleriyle beraber her enflasyonun kendi içerisinde değerlendirilebilmesi söz konusudur.

: Tek haneli rakamlardan oluşan enflasyon tipi olarak bilinir. Fiyat artışlarının son derece düşük seviyede olması durumudur. %10’un altında olan enflasyon çeşidi olmasıyla beraber göreli fiyatların çizgisinden çok fazla ayrılmaması durumu da söz konusudur.

: Paranın değer kaybetmesiyle görülen enflasyon türüdür. Enflasyon oranının %20’nin üzerinde olduğu dönemi kapsar. Sürekli olarak hızlanarak artmasıyla ön plandadır.

: Dörtnala enflasyon olarak da aldandırılıyor olmasıyla beraber yıllık %200 sınırının üzerine çıkmasıyla bilinir. Paranın değerini en şiddetli kaybettiği enflasyon türüdür. Bunun yanında enflasyon çeşitleri içerisinde etkilerini en fazla gösteren tiptir. Hiperenflasyon döneminde kredi talepleri normalin oldukça üstüne çıkarak aşırı ilgi görür.

Nedenlerine Göre Enflasyon

Her neden kendi içerisinde özel olarak sınıflandırılmakla beraber, enflasyonu kontrol altında tutabilmek bu nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Talep enflasyonu: Arz aynı kalırken talep oranının yükselmesi durumudur. Bütçe açıkları, karşılıksız para basma, yastık altında tutulan tasarrufların piyasaya ani girmesi, banka kredilerinde çoğalma ve tüketim teşvikinde yetersiz seviyede kalınması durumunda oluşur.

Arz Enflasyonu: Hem yurtiçi hem de yurtdışı için üretim girdilerinde yükselen artış, hammadde fiyatlarında artış ve iş gücü ücretlerinin yükselmesine bağlı olarak fiyatlarda yükseliş görülmesi arz enflasyonunun temelini oluşturur.

Çekirdek Enflasyon: Enflasyona etki eden geçici faktörlerin çıkarılması sonucunda hesaplanır. Mevsimine göre değişen mal fiyatları, devlet kontrolünde tutulan mal fiyatları ve enerji fiyatlarının dâhil edilmez.

Manşet Enflasyon: Enerji fiyatlarının ve gıda ürünlerinin dışarıda bırakılmaması durumunda gündemdeki enflasyondur.

Beklenen Enflasyon: Fiyatlar bazında oluşabilmesi beklenen artışlar olarak tanımlanır.

Fiili – Gerçekleşen Enflasyon: Belirli durumlar oluşması sonucundaki fiyatlara genel olarak yansıyan enflasyondur.

Ekonomiye direkt olarak etki eden enflasyon, hem parasal anlamda hem de mal varlığı anlamında değişkenlik gösterebiliyor olmasıyla beraber, ülke refahı üzerinde de etkilidir.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *