«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Enflasyon Artışı Sebepleri ve Sonuçları

Enflasyon Artışı Sebepleri ve Sonuçları

Enflasyon Artışı Sebepleri ve Sonuçları

Enflasyon, ürün veya hizmetlerinin ücretlerinin sürekli olarak artması anlamına gelmektedir. Bu artışlar tek tek olarak hesaplanmamaktadır. Genel olarak artışlar hesaplanmakta ve enflasyon ortaya çıkmaktadır. Enflasyon artışı, sürekli bir artışı işaret eder. Bir seferlik artış enflasyon sayılmaz. Enflasyon düşüşü ise, ücretlerin artışının azalması demektir. Mal ve hizmetlerin ücretlerinde sürekli olan artışların azalması anlamına gelir.

Enflasyon, malın veya hizmetin asıl değeri ile biçilen değerinin arasının artması olarak bilinmektedir. Bu nedenle de paranın değerinde düşüş olduğu anlaşılmış olur. Enflasyonun tersi de deflasyondur. Bu da paranın değer kazanması demektir.

Enflasyon Neden Yükseliyor?

Enflasyon, istenmeyen bir durumdur. Enflasyon ile nedeniyle bireylerdeki alım gücü de düşmektedir. Bu da tüketici için oldukça zor bir durumdur. Enflasyon arttığında ekonomik krizler kaçınılmazdır. Enflasyon artışı sebepleri arasında, nüfus oranı ve kaynakların dengesizliği bulunmaktadır. Nüfus oranı kaynakların oranına göre göre yüksekte enflasyon meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra ülkelere göre de farklılık gösterebilmektedir. Enflasyonla mücadele etmede dikkat edilmesi gereken enflasyonun nedenidir. Bu nedenlere ülkelere göre çeşitlilik gösterir ve ülkeler buna göre çözüm yolları üretirler.

Genel olarak enflasyonun artmasının nedenleri, tüketici gelirlerinin artması ile talebin artması, ülkedeki harcamaların toplam gelirden fazla olması, üretimde girdilerin fiyatının artması, üretim miktarının azalması, ithalatı olan malların fiyatlarının artması, tasarrufların yatırımlardan az olması, dolaşan para miktarının azalması gibi nedenler ile enflasyon artmaktadır.

Enflasyonun Artmasının Sonuçları

Enflasyonun artması ile merkez bankası piyasaya biraz daha fazla para arz etmektedir. Bunun sonucunda paranın değeri düşer ve alım gücü de düşmüş olur. Yani sahip olunan paraya daha ürün alınmış olur. Bunun sonucunda refah düzeyi düşer. Gelir dağılımının bozulması ve adaletsizliklerin olmasına neden olur. Enflasyonun yüksek olması durumunda girişimciler yeni istihdamlarda bulunmaz. Bunun yerine sahip oldukları parayı dövize yatırırlar. Üretimin önemi kalmaz, işten çıkarmalar olur ve ekonomide dalgalanmaya neden olur. Diğer ülkelerle olan rekabet zarar görür. Yabancı yatırımlarda da düşüşler gözlemlenir. Yabancı yatırımcılar, yatırım yerini ülkeyi terk etmeyi tercih ederler.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *