«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Günümüz şartlarında bazı ihtiyaçlarımızı karşılamak adına nakit yetiştirmek konusunda sıkıntılar çekebiliriz. İhtiyacınıza özel örneğin taşıt kredisi ya da konut kredisi gibi tamamen ihtiyacınızı karşılamak amacında ve ona yetecek kredilerle bu sıkıntılarımızı gidermeyi tercih ederiz. En temel ihtiyaçlarınızdan, en özel hatta lüks sayılabilecek ihtiyaçlarınıza kadar her türlü nakit desteği için kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabi ki hızla gelişen, sürekli gelişecek olan teknoloji ve büyük şehirlerde artan nüfus oranın da etkisiyle taşıt sahibi olmak artık bir lüks olmaktan çıkmıştır. Araç sahibi olmayan neredeyse hiçbir aile hatta hiçbir birey kalmamıştır.

Kredi çekmek bazı banka müşterileri için bir kurtarıcı olsa da bazı müşteriler için ise durum hiç de iç açıcı olmaz. Geri ödeme yaparken zorlandığı için gittikçe faizi artan meblağlar ödemek zorunda kalır hatta kredi çektikten sonra ödemesini yapamayanların olduğu kara listeye dâhil olurlar. Kara liste mensupları taşıt dâhil hiçbir krediden yararlanamaz.

Kredi çekmek isteyen her insanın, çalışmakta olduğu bankalarla kredi talebinde bulunmaları ve kredi başvurularını eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir. Hemen hemen her banka için kredi çekme koşulları aynıdır. Örnek vermek gerekirse, 18 yaşını doldurmayan ve kendine ait gelir belgesini göstermeyen hiçbir birey taşıt, konut, ihtiyaç yani herhangi bir çeşitte kredi çekemez. Bunun yanında geçmiş ödemeleri ve geçmişte banka sicillerinin de temiz olması istenir. Kredi vermek için herhangi bir kusur gören ya da kuşku duyan bankalar, kredinizi vermek konusunda sizi biraz zorlayabilir.

Kendi içinde müşterilerinin ihtiyaçlarına göre genelden özele çok fazla kredi çeşidi olduğunu söyledik. Bu kredileri birbirinden ayıran özellik yalnızca isimleri değildir.  Krediler ödeme koşulları, örnek vermek gerekirse; vade süreleri, uygulanan faiz oranlarına göre farklılıklara sahiptir. Araç sahibi olmak istediğinizde bankanıza taşıt kredisi için başvurmanız, konut sahibi olmak için de konut kredisi için başvurmanız oldukça önemlidir. Yalnızca ihtiyaç kredisinin olanakları size yetmeyecek ve çok genel kalacaktır.

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?
taşıt kredisi

Uygun Koşullu Taşıt Kredisi

İhtiyaç kredisiyle kıyaslanınca çok daha özel seçenekleri ve taşıt almada avantajları olan bu kredi türü ikinci el araç ya da sıfır araç alımı farkına bakılmadan çekilebilmektedir. Bankaların taşıt sahibi olmak isteyenlere sağladığı kolaylıklar her bankaya göre değişse de, tüm bankalar için ortak olarak önemli özellikler vardır. Bu özelliklerin başı, satın alınmak istenen araç ikinci el araç ise aracın yaşıdır. Araç yaşının en fazla beş yıl olması bu kredinin şartlarından sayılır.

Satın almak istediğiniz araca karar vermeden kredi başvurusu yapmanız mümkün değildir. Kredi koşulları satın alınmak istenen taşıtlara göre tam anlamıyla belirlenebilir.

Diğer bütün seçenekleri, taşıt kredisi hesaplama gibi finansal durumlar dışında, genel kredi alma prosedürlerine uygundur. Yani bu krediden yararlanmak için ister hiç sermaye ayırmadan sıfırdan başvuru yapın, isterseniz aracınız için gerekli tutarın üstünü tamamlayamadığın için yardım almak isteyin hesaplamalarını yapmanız gerekir. Yapmanız gereken taşıt kredisi sorgulama gibi işlemler olacaktır.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Bankadan kredi yardımı olmadan taşıt alamıyorsanız, kendinize ve satın almak istediğiniz araca özel hesaplamaları yapmanız ve krediden yararlanmanız gerekir.

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken göz ardı edemeyeceğiniz iki şey vardır: masraflar ve bütçeniz. Dosya masrafları, sigorta giderleri, bankanızın uygulayacağı faiz oranı, ikinci el ya da sıfır aracınızın ücreti ve bunların yanında KKFD ya da BSMF gibi vergilerin masraflarını hesaplamaya dâhil etmelisiniz. Nihayetinde taşıt kredisi sorgulama ve hesaplama gibi olmazsa olmaz işlemleriniz biter ve araç kredinizi kullanmaya başlarsınız.

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *