«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. En Risksiz Yatırım Araçları

En Risksiz Yatırım Araçları

En Risksiz Yatırım Araçları

Türkiye ve dünyada insanlar özellikle yerel para birimine sahip mevduatlarını hesaplarında barındırarak enflasyon nedeniyle zarar etmektedir. Yatırım yapmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmayan insanlar ise yatırım araçlarında paralarını değerlendirmeye çalışarak zarar edebiliyor. Her iki durumda da paranızın değerini korumak için risksiz yatırım araçlarına yönelmek mantıklı olabilir. Tüm yatırım araçlarında risk bulunduğu algısı yanlıştır, birçok yatırım aracı risk barındırmamaktadır.

Eğer paranızın değerini korumak için düşük de olsa yatırım yapmayı planlıyorsanız, mevcut koşullar altında risksiz yatırım araçları ile paranızın değerini koruyabilirsiniz. Öncelikli risksiz yatırım araçları ise şöyle;

1. FAİZ

Sıfır risk barındırıyor. Üstelik Türkiye’de son dönemde enflasyondan çok daha fazla oranda getiri sağlamaktadır. 2019 yılı itibarıyla birçok banka mevduatlar için yüzde 23’e varan faizler sağlamaktadır.

2. BONO – TAHVİL

Bono da risk barındırmayan yatırım araçları arasında yer alıyor. Ancak faize göre daha düşük oranda kar sağlıyor. Hemen hemen tüm bankalardan bono satın alabiliyorsunuz. Devlet bonosu 1 yıldan uzun vadelidir, hazine bonoları ise 1 yıldan kısa vadelidir.

3. TEMETTÜ

Borsada yıllardır çok karlı olan şirketler bulunuyor. Bu şirketler belirli kar payı dağıtma dönemlerinde, hisse senedine sahip olanlara temettü vermektedir. Temettüde risk bulunmuyor, ancak satın aldığınız hisse senedinin işlemlerinde çeşitli riskler bulunabilmektedir. Her halükarda, hisse senedi kar elde ediyorsa muhtemelen ciddi bir düşüş eğilimi göstermeyecektir. Bu kapsamda en risksiz yatırım araçları arasında yer alıyor.

Kaynak: Yatırım araçları

- Bir önceki yazımız olan 2019 Yılında En Yüksek Faiz Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *