«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?

Kısa adı OECD olan Ekonomik Kalkınma Örgütününe göre, Dünyada en çok çalışan Türk İşçisi ! OECD’nin hazırladığı raporda, çalışanların %40′ dan fazlası, haftada 50 saat ve üstü çalışıyor.

Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Biliyorsunuz; ’muzun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu açıkça belirtir.

Ne Kadardır?

Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışma saatlerine fazla mesai denir. Fazla mesai işçinin rızası alınarak yaptırılır. İşçinin rızası olsa bile; yaptırılan fazla mesai yılda 270 saati geçemez.

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?
Haftada 50 Saatten Fazla Mesai yüzdesi

Tabloya baktığımızda, %43 ile mesai şampiyonu olduğumuz görünüyor. Haftada 50 saatin üstünde mesai yapanlar sıralamasında bizi uzaktan Meksika ve Güney Kore takip ediyor.

 

ÇOK ÇOK UZUN ÇALIŞAN VAR MI?

Olmaz mı?

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?

Yine OECD verilerine göre, Türk Çalışanının %23′ ü, haftada 60 saatin üstünde çalışıyor. Bu da haftalık fazladan 15 saat, yıllık ise 780 saate denk gelir. Yıllık 270 saat fazla mesai süresinin yaklaşık üç katıdır.

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?
Haftalık 60 saatten Fazla mesai

 

ÇALIŞANIN HER SAATİNE GÖRE NEDİR?

Çok çalışıyoruz ama para etmiyor. Bir saatlik çalışmamızın GSYH olarak verimlilik yüzdesi, yüzde 32 ! OECD ortalaması yüzde 50′ lerde.

GSYH Nedir? Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) , ülke sınırları içinde belli sürede üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin parasal karşılığını temsil eder.

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?
İş Verimliliği Sıralaması

TÜRK ÇALIŞANI MUTLU MU?

Bu kadar çok çalışma sonucu doğal olarak mutlu değiliz. Sürdürdüğümüz yaşantı bizi tatmin etmiyor. Tabloda; 2007/2008 ve 2014/2015 yılları verilerine göre “0” dan 10 puana kadar değerlendirme yapılmış. Son yıllarda memnuniyetimiz biraz artsa da, Endonezya, Macaristan ve Çin  ile beraber. Dünyanın en mutsuz ve hayatından bezmiş çalışanları olarak listenin sonundayız.

 

EN ÇOK KİM MESAİ YAPIYOR ?
Hayat Memnuniyeti

 

ÇALIŞMA SAATLERİNE MOLALAR VE YOLDA GEÇEN SÜRE DAHİL Mİ?

Çalışma günü içerisinde yaptığımız dinlenme ve yemek molaları mesaiye dahil değil. İşe gidip gelirken yolda geçirdiğimiz sürede mesai saatine dahil olmuyor. Bu saatlerde çalışmıyor olabiliriz ama yaşantımızda ailemizle yada kendimizle geçireceğimiz süreden harcamış oluyoruz.

Avrupa en büyük hukuki merci olan Avrupa Adalet Divanı, işçinin işe gidip gelirken harcadığı zamanı da mesaiden sayma kararı aldı.

- Bir önceki yazımız olan AYDA NE KADAR VERGİ VERİYORUZ? başlıklı makalemizde Asgari Ücretten Vergiler, Çevre temizlik vergisi ve Emlak Vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *