«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Belirli miktarda birikime sahip olanların, birikimlerini değerlendirebilmelerini sağlayan yatırım araçlarından biri olarak kabul edilen emtia, ticaret piyasasında aktif olarak dolaşımlarını sürdürürler. Emtia, ticaret yapılan malların tümüne verilen ortak isimdir. Emtia çeşitleri nelerdir? sorusuna sahip olanlar için, en basit tabirle; değerli madenler, enerji kaynakları, tarım ürünleri, gıda maddeleri, kimyasal ürünler, sanayi metalleri ve ormancılık ürünleri gibi geniş yelpazede sınıflandırılan mallardır. Emtiaların, depolanması açısından yaşanabilecek sorunlar nedeniyle alım ve satım aşamasında işlemler fiziki olmayan şartlarda tamamlanmaktadır. Emtialara yatırım yapmanın kolaylaştırılmış olması sayesinde, herkes için tercih edilebilen araçlar haline gelmiş olmalarıyla ön planda yer alırlar. Emtialar, güvenli para kazanmak isteyenlerin ihtiyaçlarına en iyi yanıtı veren mallardan oluşurlar. Yatırımcılar bu mallar üzerinden yatırımlarını değerlendirirler.

Emtiaların Değeri Nasıl Belirlenir?

Ticari mallar olarak tanımlanan emtialar, kendi içlerinde belirli değere sahiptirler. Emtiaların değerinin belirlenmesinde arz-talep oranı oldukça yüksek seviyede önem taşır. Ürünlerin değerinin belirlenmesinde tüketiciler rol sahibidir. Tarihin eski zamanlarına geri dönüş yapıldığında, paranın olmadığı dönemde emtialar üzerinden işlemlerin gerçekleştirilmiş olması; dünyanın ticaret açısından en çok kullanılan varlıkları konumuna emtiaları yerleştirmektedir. Emtia pazarında işlem gören ürünlerin her birinin değerinde düşüş ve yükseliş yaşanabilmesi söz konusudur. Emtiaların değerlerinin değişkenlik göstermesi nedeniyle, kar elde edebilmeye olanak sağlarlar.

Çeşitleri Neler?

En çok işlem gören emtia çeşitleri, insanlık tarihi boyunca sürekli olarak kullanılmış ürünlerdir. Günümüzde de aktif olarak kullanılmaya devam ediyor olmaları nedeniyle, sürekliliklerini korur durumdadırlar. Küresel çapta en çok işlem gören emtia çeşitleri arasında; altın, gümüş, bakır, petrol, platin, kahve, mısır, şeker ve doğal gaz yer alır. Tüm ülkelerde aktif olarak ihtiyaç duyulan emtialar olmaları sebebiyle, pazar payları oldukça yüksek seviyededir. Hacimleri artış gösteren en çok işlem gören emtialar, diğer yatırım araçlarından farklı olarak işlerler. Emtia çeşitlerine yatırım yapmak için borsa piyasaları tercih edilebileceği gibi forex piyasaları da tercih edilebilmektedir. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak emtialardan yararlanabilmek mümkündür. Vade seviyesine göre elde edilecek olan geri dönüş farklılık gösterir.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *