«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi Haberleri
 3. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMANIN AYRINTILARI NELERDİR?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMANIN AYRINTILARI NELERDİR?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMANIN AYRINTILARI NELERDİR?

Öncelikle kısa adı olan Emeklilikte kimlerdir8 Eylül 1999 öncesinde, kadınlarda 20 yıl, erkelerde 25 yıl sigortalı olup 5000 gün prim ödeyen her vatandaş emekli maaşı almaya hak kazanıyordu. Türkiye 17 Ağustos deprem şokunu atlatamamışken, DSP, MHP, ANAP  partilerinden oluşan koalisyon hükümeti 8 Eylül 1999′ da 4447 sayılı yasayı çıkarıp emeklilikte yaş şartı getirdi.  Eski sigortalılara da kademeli yaş şartı koydu. Bu “kademeli yaş” şartını Anayasa mahkemesi kaldırdı. 2008′ de AK Parti, 1999 öncesinde sisteme prim ödeyip planları yapan vatandaşlarımıza tekrar yaş şartı getirdi.

İşte yasa çıkmadan sigorta primi yatırmış, sigorta sistemine girmiş ve yasa çıkarıldığında kanun geriye doğru işletilerek mağdur edilmiş insanlara EYT yani EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR denir.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE DEĞİLDİR?

 • En başta yaygaracı değildir. Sadece organize olup haklarını arayamadıkları için mağdurdur.
 • Erken emeklilik talep eden değildir. Artık bunu söyleyip ya da yazıp bu mağdur insanları üzmeyin.
 • Tembel değildir. Günümüzde yaşıtları 20-25 yaşlarda çalışmaya başladığı halde, onlar 15-18 yaşlarında sigortalı işlerde çalışıp ülke ekonomisine destek olmuşlardır.

KAÇ KİŞİ EYT MAĞDURU?

1999 yılında yasa çıktığında 5 milyon mağdur vardı. Aradan geçen 18 yılın ardından, tam olarak bilinmemekle beraber, 3 milyonun üzerinde yaşa takılan SGK’ lı olduğu tahmin ediliyor. “Tahmin ediyoruz” dememizin sebebi kimse tam rakamı bilmiyor ya da öğrenemiyor.

Mayıs ayında CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ na bir soru önergesi verdi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMANIN AYRINTILARI NELERDİR?

Bu soru önergesinin temel maddeleri:

1 – 8 Eylül 1999′ da çıkan yasadan tam olarak kaç kişi mağdur oldu?

2 – Yaşa takılan ve halen bir işte çalışamayan kaç vatandaşımız vardır? Genel Sağlık Sigortası primi ödeyip sağlık hizmetlerinden faydalanan kaç kişidir?

3 – Suriyeli misafirlerimize ücretsiz sağlık hizmeti sunarken, yıllarca prim ödemiş ve sağlık hizmetinden faydalanmayı hakketmiş vatandaşlar neden GSS primi ödemek zorunda? Bununla ilgili bir düzenleme yapılacak mı?

4 – Ülkemizde misafir edilen Suriyelilere, ne kadar sosyal güvenlik harcaması yapılmış? Kademeli Emeklilikten dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın sorununu çözmek için ne kadar para gerekli?

5 – Emekli olmak için gerekli prim gün sayısına ulaşıp yaş bekleyen kaç kişi var?

6 – “Takılmaya Devam Edecekler” söylemi Sosyal Devlet anlayışına uymuyor? Bu şekildeki açıklamalar ne zaman son bulacak? Ve emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini çözmek için düzenleme yapılacak mı?

HÜKÜMET EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMANIN AYRINTILARI NELERDİR?

Kademeli emeklilikte yaşa takılan mağdurların sayısının 3 milyon civarı olduğunu söylemiştik. Siyasi anlamda düşünürsek ciddi bir oy potansiyeli. Hiç bir siyasi parti seçmenini küstürmek istemez, aksine kazanmak ister. Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ nun “takılmaya devam edecekler “, “direnmemiz lazım” gibi söylemleri yanlış anlamaya müsait olsa da, Adalet ve Kalkınma Partisi, bir iktidar partisi olarak mutlaka bazı çalışmalar yapmıştır.

EYT İÇİN NEDEN ÇALIŞMA YAPILMIYOR?

Bu sorunun cevabı için önce SGK’ nın durumuna bir bakalım:

2003 yılında SGK 15,8 milyar açık vermişti. 2016 yılına gelindiğinde, SGK 108 milyar açık verdi. O yıl, 181 milyar 306 milyon prim geliri elde edildi. Buna karşılık 185 milyar 158 milyon lira emekli maaş ödemesi yapıldı. Sağlık harcamalarına da 68 milyar harcanınca,  açık gittikçe büyüdü. 2017 yılında açığı kapatmak için daha fazla kaynak aktarmak gerekecek.

HAL BÖYLE OLUNCA EYT YİNE ÇÖZÜMSÜZ!

Bu kadar açık veren, Sosyal Güvenlik Sistemi dengeleriyle oynanırsa neler olacağını , Bakan Müezzinoğlu başta olmak üzere tüm yetkililer biliyor. Hem SGK’ nın her yıl artan açığını kapatmak, hem de (umarım) EYT’ lilerin yüzünü güldürecek bir düzenleme yapmak için finansal kaynak arayışları sürüyor.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ EYT’ YE ÇÖZÜM OLABİLİR.

Bu sene başlatılan ve bütün hızıyla devam eden istihdam seferberliği, SGK’ nın artan açığına ve EYT’ lilere çözüm olabilir.

KIDEM TAZMİNATLARININ FONA DEVREDİLMESİ FİNANSAL DESTEK SAĞLAYABİLİR.

Şuan çıkmaza giren, Kıdem Tazminatının Fona devredilmesi de bu çözümlerden birisi olabilir.

19 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanı olan Sayın Julide Sarıeroğlu‘ nun  bile eski Bakan Müezzinoğlu’ ndan görevi devralma sebebi yukarıda saydıklarım olabilir!

- Bir önceki yazımız olan YILLIK İZİN HAKLARI NELERDİR başlıklı makalemizde Ne Kadar İznim Var ve Yıllık izin hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. HAMDULLAH GÜL

  Sayın yetkililer, ahali, devlet, SGK, Çalışma Bakanı, bir şeye dikkat edelim lütfen !.. EYT liler erken emeklilik bekleyenler değil, 1999 yılında çıkan kanunun geriye çalıştırılması ile 1999 öncesi sigorta başlangıcı olan ve hakları gasp edilenlerdir. Erken emeklilik değil hakkımız olan emekliliği istiyoruz.
  Özetle; Ben sigortalı olduğumda (1989 yılında) Kanun Bana 25 yıl 5000 iş gününü doldur emekli ol diyordu !.. 28 yıldır sigortalıyım 5 yıl daha bekle diyorlar !. yazıklar olsun hepinize !