«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR

EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR

EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR

Emekliler En Çok Hangi Şehirleri Seviyor

Kısa adı “TÜED” olan Türkiye Emekliler Derneği , emekliler en çok hangi şehirleri seviyor? sorusuna yanıt aradı. Bu araştırmada, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na kayıtlı emekli maaşı alan 8 milyon 140 bin 240 vatandaşımız esas alındı.

“EN FAZLA İSTANBUL’DA”

EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR
İstanbul

Emeklilerin yaşadığı il sıralamasında, İstanbul birinci sırada. Bu sayının yüksek çıkmasında elbetteki en büyük sebep; Türkiye nüfusunun yüzde 18,55′ inin İstanbul’ da yaşıyor olması. Son verilere göre İstanbul’ da 14 milyon 804 binin üzerinde insan yaşıyor. Emeklilerimizin yüzde 20,9′ u, bu nostaljik ve kalabalık şehirde yaşıyor. Toplam 1 milyon 703 bin 683 kişi. Bunlardan 1 milyon 327 bin 729’ u işçi, 191 bin 540’ ı Bağkur, 184 bin 414’ ü de memur emeklisi. Emeklilerin şehir nüfusuna oranı yüzde 11,5.

 

 

EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR
Ankara

“BAŞKENT İKİNCİ SIRADA”

İkinci sırayı ise Başkent Ankara alıyor. 5 milyon 346 binden fazla insanın ikamet ettiği Başkentte, 656 bin 141 emekli vatandaşımız yaşıyor. Ankara’ da ki emekli oranı ise yüzde 12,3.

 

 

EMEKLİLER EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ SEVİYOR
İzmir

İZMİR: 4 milyon 224 bin nüfus sayısına sahip güzel İzmir’ de, 641 bin 955 emekli vatandaşımız yaşıyor. Şehir nüfusuna oranı yüzde 15.

 

BURSA: Yeşil Bursa’ mızın nüfus sayısı, 2 milyon 901 bin. Bursa’ da 358 bin 632 kişi emekliliğin keyfini sürüyor. Şehir nüfusuna oranı, yüzde 12.

ANTALYA: Güneyin cenneti Antalya’ nın nüfusu 2 milyon 329 bin. Yazlıkçıların şehri Antalya’ da 229 bin 408 emekli yaşıyor. Bu sayının nüfusa oranı, yüzde 10.

BALIKESİR: 1 milyon 196 kişinin yaşadığı Balıkesir’ in nüfusunun yüzde 15 ini emekliler oluşturuyor.

Emeklilerin yerleşim tercihlerinde; yaşam standardı yüksek olan iller başı çekiyor. Trafik kargaşasından uzak, sağlık hizmetlerinin rahat ulaşılabildiği iller tercih sebebi. Yapılan araştırmada İzmir ve Balıkesir, yüzde 15′ lik oranla emekliler en çok hangi şehirleri seviyor?sorusunun yanıtı oldu.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, ülke kalkınmasına yıllarca alın terleriyle katkıda bulunan emeklilerin toplumumuz için öneminden bahsetti.

TÜED TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ

Dernek 1970 yılında Ankara’ da kuruldu. 900 nin üyesi bulunan derneğin kuruluş amaçları:

Derneğimiz, üyelerinin her türlü haklarını korumak, geliştirmek ve üyelerimizin arasında her türlü yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak için;
1-Üyelerimiz ile dul ve yetimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasını sağlamak için her türlü hak ve menfaatlerinin  korunmasına çaba harcamak,
2- Üyelerimizin problemlerinin çözümlenmesinde ilgili kuruluşlar ve makamlar nezdinde teşebbüse geçmek,
3- Bünyemizdeki Hukuk Bürosu’nun yanı sıra, Avukatlar da tutarak üyelerimizin adli ve idari mahkemelerdeki işlerini takip etmek ve bu suretle haklarını korumak,
4- Okul çağında ve yardıma muhtaç üye çocuklarının öğrenimlerini başarıyla tamamlayabilmeleri için olanaklar ölçüsünde yardımda bulunmak, yüksek öğrenim bursları vermek,
5- Öğrenci kurs ve yurtları açmak,
6-Yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç üyelerimiz için sağlık ocakları ve huzurevleri açmak,
7-Eğitim amaçlı sosyal tesisler kurarak; üyelerimizin bilinçlenmesi için gerekli programları uygulamak ve aynı zamanda dinlenme, tanışma ve dayanışma imkanlarını sağlayacak kamplar kurmak,
8-Üyelerimizin sosyal ve kültürel faaliyetleri için lokaller açmak,
9-Basın aracılığıyla yayınlar yapmak, üyelerimizin çıkarları yönünde ülke gündemini izleyerek gerekli noktalarda müdahil olmak,
10-Üyelerimizin eğitimi için konferans, seminer ve panel gibi etkinlikler düzenlemek.
Derneğimiz bu amaçları gerçekleştirmek için ülke çapında yoğun bir çaba göstermekte ve üyelerine hizmeti kutsal bir görev saymaktadır.

- Bir önceki yazımız olan İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ başlıklı makalemizde BAF, Fay Hatları nedir ? ve İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *