Ana sayfa / EKONOMİ / Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Emekli maaşı taşıma işlemi son günlerde oldukça yaygınlaştı. Yıllarca didinip çalışıp prim yatırıp sonunda emekliliği hak eden vatandaşlarımız için devletimiz her ay düzenli olarak çalıştığı süre ve ödenen prim rakamlarına göre aylık vermektedir. Emekli maaşları ilk başta otomatik olarak vatandaşın emekli olduğu kurum üzerinden kamusal sermaye destekli bankalardan birine yönlendiriliyor.  Son yıllarda birçok emekliler PTT şubelerine yönlendiriliyor ve maaşlarını bu PTT şubelerinden düzenli olarak alıyordu. 2014 yılının Şubat’ına kadar böyle işleyen sistem artık emekliler nazarıyla daha fazla seçicilikte diğer bankalara aktarılabiliyor. Yani emekli olan vatandaşlar maaşlarını alacakları bankayı seçebiliyor ve maaşlarını çalışmak istedikleri bankalara aktarabiliyor. Emekli maaşı taşıma işlemi denilen bu yöntem ile mağduriyet yaşayan çoğu vatandaş daha rahat şekilde para çekebiliyor. Her yerde bulunmayan PTT şubeleri emekli vatandaşların anında ihtiyaç duydukları nakitleri çekmelerine engel oluyordu. Yapılan bu işlem ile her emekli vatandaş kendi istediği bankayla çalışma şansı buluyor.

Emekli Maaşı Taşıma İşlemi İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle emekli maaşını taşıma işlemi yapmak isteyen vatandaşların çalışmak istedikleri bankaya yani maaşlarını çekmek istedikleri bankaya gitmeleri gerekiyor. Emekli maaşını artık bu bankadan almak istediğini belgeleyen birkaç prosedürden sonra talebi bankaya iletilmiş oluyor. Talebin iletilip kendisi adına hesap açıldıktan sonra ikinci işleme geçiliyor. İkinci işlem olarak emekli maaşını hak ettiğini gösteren Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. İl müdürlüğüne gittiğinde ise bir dilekçe dolduruyor. Kuruma dilekçe ile yapılacak olan başvuruda emekli maaşının hesabını açtırdığı bankaya taşıması gerektiğini iletiyor.

Kurumun yapacağı bu uygulama ile çok kısa bir sürede emekli maaşı farklı bir bankaya geçiyor yani maaşı taşıma işlemi gerçekleşmiş oluyor. Bu uygulanması gereken uğraştırıcı yolken artık gelişen teknoloji sayesinde bu işlemi çok kısa bir sürede kendi başınıza yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken işlem ise oldukça basit. Emekli vatandaşlar e-devlet üzerinden bu işlemi kolayca yapabiliyorlar. E-devlet sayfasında bulunan T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ekranından aynı dilekçeyi yazarak banka değişikliği talep ettiğini bildirebiliyorlar. Sonraki işlemlerle ise Sosyal Güvenlik Kurumu ilgileniyor.

emekli maaşı taşıma işlemi
emekli maaşı taşıma işlemi

Bu konuda bilinmesi gereken en önemli husus bankalara olan borçlarla ilgili. Şayet emekli vatandaşın hesabını taşıyacağı bankaya borcu varsa bu sorun yaratıyor. Taşıyacağı bankada borcunun olması, kredi borcu olan emekli maaş hesapları bir başka bankaya taşınamıyor.

Vatandaşların mağduriyeti üzerine uygulanan bu uygulama ile birçok vatandaş daha rahat yaşamaya başladı. PTT şubelerinde sıra beklemeler, ayrıca her yerde PTT şubesinin olmaması ve istenildiği anda veya acil ihtiyaç anında hemen ATM bulunamaması bu uygulamaya geçilmenin en büyük nedenlerinden oldu. İsteyen her emekli vatandaş istediği banka ile çalışma imkanı bulurken, ATM’si çok olan veya öncesinde toplu parasının olduğu bir bankaya geçme isteğini de yerine getirme şansı buldu.

Emekli Maaşını Taşıma İşlemi İçin Hangi Yol İzlenecek?

Emekli maaşlarını başka bir bankadan almak isteyen vatandaşlar için iki yol çıkıyor. Bunu ya e-devlet üzerinden yapacaklar ya da sosyal güvenlik kurumuna giderek başvuruda bulunacaklar. Yalnız burada öncelikle dikkat edilmesi gereken şey emekli maaşının taşınmasını istediği bankada hesabın olması. Şayet emekli maaşını almak istediği bankada hesabı yoksa öncelikle gidip o bankadan hesap açtıracak sonrasında ise ya e-devlet üzerinden ya da sosyal güvenlik kurumunun yaşadığı ilde bulunan il müdürlüğüne giderek talebini bildirecek. Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise emekli maaşını taşımak istediği bankaya borcunun olmaması. Çünkü böyle bir durumda da sonradan istese de emekli maaşını herhangi bir bankaya taşıyamıyor.

 

- Bir önceki yazımız olan Hanehalkı Tüketim Harcamaları, 2016 başlıklı makalemizde Düşük gelirliler, Tüketim Harcamaları ve yüksek gelirliler hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir