«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS

EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS

EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS

EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA

Emeklilik için gün sayıyorsunuz. Sayılı günler çabuk olmasa da bitiyor ve emeklilik dilekçesini veriyorsunuz. İşten ayrılıp emekli aylığınızın bağlanmasını bekliyorsunuz. Daha da kötüsü çalışacak bir işiniz yok. Günlerinizi tamamlayıp emeklilik başvurusunu yapıyorsunuz. Emekli aylığının bağlanmasını bekliyorsunuz.

Bazen emekli aylıklarını bağlanması, altı ay yada bir seneyi bulabiliyor. Bu bekleme süresinde kıyıda köşede birikmişi olmayan vatandaşlar yani büyük çoğunluğu, maddi sıkıntı çekmeye devam ediyor.

Bu durumda oluşan mağduriyet çok fazla olmalı ki, çözüm olarak maaş bağlanıncaya kadar geçen süre için “AVANS” ödenmesi için düzenleme yapılmış. Fazla bilinmeyen bu uygulamanın detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.

EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS VERİLMESİ

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun, 97 nci maddesinde “Sigortalılar ile bunların hak sahiplerinin, genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, bu Kanunun uygulanması bakımından hak ettikleri alacaklarının süresi içinde ödenememesi halinde, avans verilmesine Kurum yetkilidir.” ibaresi bulunmaktadır. Bu kanunla birlikte hak sahiplerine avans ödenmesi imkanı oluşmuştur. Fakat burada dikkatle okumanız gereken bir husu var. SGK ödemeyi durduk yere yapmıyor. Ödeme ancak siz talep ederseniz yapılıyor.

Ödeme şekli ise Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011/58 numaralı genelgesi ile detaylandırılmıştı. Genelgede aynen

“Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir. ”

diye belirtir.

VERİLMESİ

Alınacak Tutar Nasıl Hesaplanır?

Hesap çok basit. Miktar 3 aylık dönemler halinde hesaplanıyor. Aylık bağlanacak ide ashgari ücretin üç katı yani 1400 TL x 3 = 4200 TL
Gelirlerde ise asgari ücretin iki katı yani 1400 TL x 2 = 2800 TL
SGK, bu miktarları geçmeyecek şekilde belirleme yapıyor. Daha sonra biriken tutardan alacağını tahsil ediyor. Eğer biriken miktar yetmezse, her ay maşın yüzde 25 oranında kesintiler yaparak alacağını tahsil ediyor.

- Bir önceki yazımız olan İZMİR'İN KREDİ NOTU başlıklı makalemizde İZMİR, İZMİR'İN KREDİ NOTU ve İzmir'in Kredi Notu AAA hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *