«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. Ekonomik Entegrasyon Nedir?

Ekonomik Entegrasyon Nedir?

Ekonomik Entegrasyon Nedir?

Ekonomik entegrasyon, ekonomi literatüründe sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Bölgesel olarak veya uluslararası olarak ekonomik bütünleşme türlerini kapsayarak ifade edilir. Ekonomik açıdan birleşme planladığı dönem için önemli bir kavramdır. Büyümede ve kürselleşmede ekonomik entegrasyon önem arz eder. Artan rekabet oranıyla beraber, birden fazla ülkenin belirli bir konu üzerinde bir araya gelerek bütünleşmesinin yönünü belirler. Farklı ülkelerin ekonomik bağlamda bir araya gelmesiyle oluşan ekonomik entegrasyon, ortak pazar oluşumunu da destekler. Bölge üzerinde olduğu gibi küresel bağlamda da yüksek etki seviyesi mevcuttur. Dünyadaki bölgeselleşmeyi en iyi ifade eden kavramlardan biri olmasıyla beraber entegrasyonun temelindeki amaç; ticarette oluşan olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılarak, ülkelerin arasında ticaretin kolaylaşmasını sağlamaktır. Ticaret ilişkilerinin daha iyi seviyeye getirildiği gibi aynı zamanda bölgeselleşme sağlanması da önemli bir faktör olarak ön plana çıkar. Geleneksel büyüme yöntemlerinin yetersiz kaldığı periyotların olması durumunda ekonomik entegrasyon ile ekonomi kalkınmasında bariz seviyede fark oluşturulur. Uzun dönemi kapsıyor olması sayesinde beklentilerin de kademeli olarak yerine getirilmesinde etkilidir.

Ekonomik entegrasyon içerisinde olan ülkeler bazında ticaretin daha farklı seviye geliyor olması sayesinde, bölgesel açıdan yaratılan hareketliliğe ek olarak global olarak büyümenin avantajlı şekilde sağlanması mümkün hale gelir. Günümüzde pek çok ülkenin uyguladığı ekonomik entegrasyon ile refah düzeyinde artış, ticari ilişkilerde güçlenme ve politik açıdan ön planda olma durumları söz konusudur. Üretimde yaşanan gelişime ek olarak ekonomik açıdan verimliliğin sağlanmasıyla ekonomik entegrasyon belirgin seviyede fark yaratır.

Ekonomik entegrasyonun hedefleri;

 • Verimlilik düzeyini artırmak
 • Ticaret kapasitesini ve ülke refahını arttırmak
 • Birleşme olgusunu güçlü kılmak
 • Politik alanda güç artırmak
 • Sınır komşularının beraber hareket etmelerini sağlamak
 • İkili siyasi ilişkilerde başarı sağlamak
 • Ortak hedef oluşturmak
 • Ticarette büyüme sağlamak olarak sıralanır.

Neler?

Ekonomik entegrasyonun etkileri dinamik ve statik olarak sınıflandırılır. Dinamik etkiler sayesinde rekabet ortamı ve genişleyen pazarın cazip hale getirilerek sermayenin güçlendirilmesi etkisi önem taşır. Statik etkilere bakıldığındaysa, düşük maliyete sahip ithalat başta olmak üzere ticaret yaratıcı ve ticaret saptırıcı pek çok farklı kavramı içerisinde barındırdığı görülebilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *