«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME

EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME

EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME

Türkiye istatistik Kurumu ( TUİK) 2017 yani bu yılın ilk çeyreğine ait verileri açıkladı. Bu veriler göre, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüdüğümüzü gösteriyor.  Oysa ki yapılan öngörüler ve hesaplar yüzde 3,5 in üzerinde bir büyüme olamayacağını gösteriyordu.

NASIL OLDU BU İŞ

TÜİK büyümeyi harcamalar yöntemiyle hesaplıyor. EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME yi etkileyen harcamalar:

  • . Özel tüketim harcamaları da deniyor. Bu harcamalar yüzde 5.1 olmuş. Yani tahmin edilenden fazla harcamışsınız. Hemde neye ? Özel tüketim harcamalarının detaylarına baktığımızda. Dayanıklı tüketim harcamalarının azaldığını görüyoruz. Buzdolabı, koltuk takım ve çamaşır makinasına fazla para vermemişiz. Onun yerine dayanıksız tüketim harcamalarına; ekmeğe, deterjana, benzine duş şampuanına para vermişiz. Yani yiyip içip gezmişiz. Harcamalar hesabına yüzde 60 dan fazla etki ettiği için harcadıkça büyümüşüz.
  • Büyümeye etki eden ikinci kalem, mal ve hizmet ihratcatı yapmış. Yani yurt dışına yada yurt dışından gelenlere mal ve hizmet satmışız.
  • Büyümeye üçüncü katkı, Kamu tüketiminden gelmiş.
  • Ekonomik büyümeye son katkı, yatırımlardan geliyor. Yatırımlarda ise makina ve teçhizat almamışız. İnşaat yaparak büyümüşüz.

Nasıl oldu derken bi şekilde yüzde 5 büyümüşüz. Fakat işsizliği sabit tutabilmek için gereken oran kadar büyüyemediğimiz için. Geçen yılın rakamları ilk çeyreğine göre yüzde 1,7 artarak, yüzde 12,6 ya çıkmıştır.

İyi gelen büyüme rakamlarının yanında. Faizlerin yükselmesinden rahatsız olan siyasetçilerimiz. Ekonomik yönden bazı hesapların şaştığını görüyor. Başbakanımız, faizleri düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınabileceğini söylüyor. Fakat faizlerin düşürülmesi için Merkez Bankası’ nın piyasalara müdahale etmesi geçici faiz düşüşlerine sebep olsa da, geçmişten de deneyimlediklerimiz üzere, Türk parasının değer kaybetmesine ve enflasyon rakamlarının hedeflerden sapmasına sebep olabilir.

,

Bu sıkıntıların aşılması için kaynak aramak ve müdahale için acele etmemek daha az zarar verecek gibi görünüyor.

Büyümeyi ayakta tutan özel harcamalar, hizmet sektörü ve inşaat olmuş gibi ama böyle devam edeceğine dair inanç zayıf.

Son olarak; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ” Suriyelilerin dualarıyla yüzde 5 büyüdük” demiş. Buda bir bakış açısı.

 

- Bir önceki yazımız olan EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS başlıklı makalemizde avans ve EMEKLİ AYLIĞI GEÇ BAĞLANACAK OLANA AVANS hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *