«
 1. Ana sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER

EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER

EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER

Hükümet gelir vergisinde, yüz maddeden oluşan değişiklikler hazırladı. Bayramdan sonra bakanlar kuruluna sunulacak Gelir Vergisi reformunun, 80 milyonu rahatlatacağı söyleniyor. Karlı işletmelerde yatırım indiriminden, 2,5 milyon esnafın defter tutma çilesine kadar bir çok alanda reform sayılacak yenilikler olacağı belirtiliyor.

Hükümetin bayram müjdesi niteliğinde bu haberi, memleketin her kesimini yakından ilgilendirdiği ve maddi olarak yaşamına yansıyacağı idia ediliyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ nun beş yıl önce meclise gönderdiği, Gelir Vergisi Yasa tasarısı yeniden hazırlanıp son halini aldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlar kuruluna tasarının detayları hakkında bilgi verdi.

EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER ‘ in bazı maddeleri şöyle:

 

 • İŞLETME GİDERLERİ TAM OLARAK YAZILABİLECEK: İşletme sahibi iş yerinde yediği yemeği kullandığı ekipmanı gider olarak gösteremiyor. Eş ve çocukları işletmede maaşlı çalışıyor. Belli uzmanlıkları var fakat bunu da gider olarak gösteremiyor. Bu reform ile işletme giderleri tam olarak gösterilebilecek.

 

 • İŞLETME KAPASİTESİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK GENİŞLEME YATIRIMLARA ANINDA YATIRIM İNDİRİMİ: İşletmelerin mevcut üretim kapasitelerini arttırmak üzere yaptıkları genişleme yatırımlarına deniyor. Mevcut sistemde tevsii yatırımlara, gelmesi güçleştirilmiş. Bu tasarıyla kolaylıkla gelirken, işletme kar yaptığı sürece bu indirimden olabildiğince etkin şekilde faydalanabilecek.

 

 • KORUNACAK: Kooperatiflerin reel ekonomideki yerini arttıracak ve önünü açacak. Kooperatifler ortakları ile iş yaparsa vergi muafiyetinden faydalanıyor. Eğer ortakları haricinde ticaret yaparsa vergi muafiyetini kaybediyorlar. Düzenleme, ortaklar içinde muafiyeti kaybetmeden, ortak dışı ticari işlem yapıp bu işlemlerin vergisini ayrıca ödemelerini sağlıyor.

 

 • SPORCULARIN YILLIK GELİR VERGİSİ BELİRSİZ: Sporcuların yıllık gelir vergisi beyannamesi verme konusunda farklı görüşler var. Bakanlar Kurulu bu konuyu konuşup netleştirecek.

 

 • KÜÇÜK İŞLETMELERE TEŞVİK: Küçük işletmeler sermaye artırımına gidip, halka arz yaparlarsa indirimli kurumlar vergisinden faydalanabilecek. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin halka arzı teşvik edilmiş olacak.

 

 • ZİRAİ ÇALIŞANLARINA TEŞVİK: Büyük tarım işletmelerinde çalışanlara büyük teşvik. Bu işletmelerde çalışan ücretlilerin gelir vergisi ticari kazanç esaslarına göre yapılırken. Artık, maaşlarının asgari ücrete denk gelen kısmından gelir vergisi kesilmeyecek.

 

 • GEÇİCİ VERGİDE 4. DÖNEM BEYANNAMESİ KALKIYOR: Vergi mükellefleri 4.dönem beyanname verdikten sonra yıllık beyanname vermeyecekler. Beyanname süreleri öne çekilerek, 4. beyanname kaldırılıyor. Üç defa geçici vergi beyannamesi verecek. Ardından yıllık gelir vergisi veya kurumlar vergisi beyannamesi verecek.

 

 • VERGİ TARİFE VE ORANLAR DEĞİŞİYOR: Bakanlar kurulu, beyanname vereceklerin kapsamının genişletilmesinde yetkili oluyor. Vergi tarife ve oranlarında değişiklik yapılıp, vergi sistemi sadeleştiriliyor.

 

 • DEFTER TUTMA KÜLFETİ BİTİYOR: Bakkal, berber gibi milyonlarca esnaf defter tutma çilesinden kurtuluyor. Muhasebeciler, Gelir İdaresi Başkanlığı zerinden açılacak portalda işletme adına elektronik olarak defter tutacaklar. Böylece defter tutma ve beş yıl saklama zorunluluğu kalkacak.
Bu ekonomik reformda, bordrolu çalışanlar için bir şey göremedim. Umarım vardır. Yoksa, işçi kesiminin unutulduğu bir tasarı daha meclisten geçecek.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *