«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. E-Haciz Uygulaması Nedir?

E-Haciz Uygulaması Nedir?

E-Haciz Uygulaması Nedir?

Borçlanmak günümüz için çok olağan bir durumdur. Borcumuzu geri ödeyebildiğimiz takdirde bir sıkıntı yok ancak ödeyemez isek haciz ve e-haciz gibi olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz. “E-haciz nedir?” diye merak edebilirsiniz. Klasik haciz yöntemini duymuş olmanız mümkündür, fakat bu yöntemi ilk defa duyuyor olmanız normal olarak karşılanabilir. Bildiğiniz gibi borç alıp vermek gayet normal bir olaydır. Günümüzde birçok yerden borç alır ve öderiz. Bunu o an elimizde nakit olmadığı ya da elimizdeki nakdin yetersiz olmasından dolayı yaparız ve zaman içinde taksitli veya toptan olmak üzere farklı yöntemler kullanarak ödeyebiliriz. Ama işler her zaman istediğimiz gibi gitmez, beklenmedik bir durumla karşılaşabilir ve planlarımız bu durum nedeniyle bozulabilir. Bu tür olumsuz durumlar karşısında maalesef borçların tahsili için haciz ya da e-haciz gibi yöntemlerle zor durumda bırakılabiliriz. Bu hiç kimsenin istemeyeceği bir durum olduğu şüphesizdir. Burada haciz konusundan genel olarak bahsettikten sonra merak edenler için e-haciz konusunu detaylı olarak inceleyelim.

E-Haciz Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu yöntemle karşılaşmak günümüzde oldukça olası hale gelmeye başlamıştır. Alışık olduğumuz elektronik ortam üzerinde gerçekleştirilen bu olayla karşılaşmak istemeyiz. Artık neredeyse herkes sanal ortamlar aracılığı ile işlerini yapmaktadırlar. Bize oldukça yararlı imkânlar sağlayan bu ortam sayesinde yorulmayız ve zamandan tasarruf edebiliriz. Sanal ortamın yararı elbette sadece bize değildir, aynı şekilde borçlu olduğumuz kurum ya da kuruluş, alacaklarını bu yöntemi kullanarak devlet aracılığı ile tahsil etmesi gayet mümkündür. Neredeyse herkesin banka üzerinde hesabı vardır. Bu hesaplarda para, altın, döviz gibi varlıklar bulundurmamız pekâlâ mümkündür. E-haciz yöntemi ile tamamen sanal ortamdan yararlanarak, bankada bulunan bize ait varlıkları ya da maaş hesabımızda ki parayı borçlarımız karşılığında haciz yapılabilir. Klasik haciz yönteminden farklı olarak evinize galip borç tahsil edilmeye çalışılmaz. İşlem elektronik olarak yapılır ve varlıklarınıza el konur. E-haciz nedir? Sorusuna bu şekilde bir açıklama getirmek doğru olacaktır.

E-Haciz Uygulaması Nedir?
E-haciz nedir?

Şimdi de bu sürecin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen mağdurlar ya da mağdur olmak istemeyen kişiler için bilgi vermeye çalışalım. Bu işlem bir anda haberiniz olmadan gerçekleştirilen bir işlem değildir. Bu yüzden korkmanıza gerek yok. Borcu olmayanlar için de zaten bu şekilde bir mağduriyet durumu yaşanmamaktadır.

 • Eğer borcunuz varsa ve ödemiyor ya da ödeyemiyorsanız size 7 gün içinde borcunuzu ödemeniz için bir bildiri yollanacaktır.
 • Bu süre zarfı içinde borçlu olduğunuz taraf ile bir görüşme yapıp borcunuzu ödeyebilir veya borcunuzu tekrardan yapılandırabilirsiniz.
 • Eğer hiçbir şekilde ödeme ya da bir görüşme yapmazsanız, hakkınızda e haciz kararı verilir.
 • Bu kararın ardından bilgileriniz Vergi Dairesi Başkanlığı’na iletilir.
 • Bilgileriniz buradan Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne iletilir.
 • Ardından bu tür borcu olan herkes için bankalara bildirim yapılır.
 • Eğer bir bankada hesabınız varsa, bu hesaptaki varlıklarınıza haciz uygulanır.

?

E-haciz nedir? sorusunu cevapladıktan sonra şimdi de haciz uygulanan hesap sahiplerinin ne yapması gerektiğini konuşalım. Öncelikle bilmelisiniz ki bu yöntemden kurtulmanız mümkündür. Uygulayacağınız birkaç yöntem sayesinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tabi bu türden durumlarla hiç karşılaşmamak da sizin elinizde. Yapmanız gereken bilinçli hareket etmek ve sorumluluklarınızı yerine getirmek.Tabi her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz ve siz de böyle can sıkıcı olaylarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi de bu durumlardan nasıl kurtulabileceğinize bir bakalım.

 • Size bildirim geleceğini söylemiştik. Size verilen bu süre zarfı içerisinde borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • Aynı şekilde borcunuzu tekrardan yapılandırsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Tebliğ yapıldıktan sonra dava açmak için 30 gününüz olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan 2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir? başlıklı makalemizde 2018 Gelir Vergisi ve 2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne Oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *