«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir?

E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir?

E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir?

E Finans Grubu tarafından kurulmuştur. E Finans müşterileri, e-Defter, e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, İhracat ve Tax-Free e-Fatura uygulamaları ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) gibi ürünlerle hizmet almaktadır. E Finans,  küresel e-Fatura başvuru kaynağı durumunda olan Billentis Raporu’nun sponsoru ve European e-Invoicing Service Providers Association’nın ilk Türk üyesidir.

e-Defter Nedir?

e- Defter sistemi sayesinde, Muhasebe Defter kayıtları elektronik ortamda hazırlanıp Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi sağlanır.

 • e-Defter Oluşturma ve Saklama: Mevcut defter datanız ile e Finans Portal üstünden basitçe e-Defter ve beratlarınızı oluşturup GİB’e gönderebilir ve 10 yıl süresince saklama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
 • e-Defter Yönetimi: Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygun yazılım olarak onaylanmış e Finans ERP Bağımsız e-Defter uygulamasını, özel entegrasyon yöntemi sayesinde e Finans Portal üstünden sunucu ve işletim maliyetlerini düşünmeden kullanılır ya da entegrasyon yöntemi ile kendi sunucularınız üstünden e-Defter Uygulamasını kurmak suretiyle doğrudan bakım ve güncelleme desteği alabilirsiniz.
 • e-Defter Mükellefleri: 2014 yılı yada takip eden hesap dönemlerine ait brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üstünde olan, ciro kriterine bakılmaksızın; alkollü içecek , tütün ürünleri, kolalı gazoz imal eden ve madeni yağ lisansına sahip olan şirketler.
 • e-Defter İbrazı: e-Defter datanızı gerekli olduğunda yada istendiğinde anında ibraz edebilirsiniz.

e-Fatura Nedir?

e-Fatura, fatura gönderme, saklama, alma, görüntüleme işlem aşamalarının elektronik ortamda yapılabilmesini sağlayan sistemdir.

 • e-Fatura Gönderme – Alma: Sistemde kayıtlı kullanıcılara ait e-Fatura gönderilebilir ve e-Fatura alınabilir.
 • eFinans e-Fatura Sistemi: eFinans sisteminde e-Faturalarınız; oluşturulabilir, Mali Mühür ile imzalanır, alınır ve gönderilir. Muhasebe entegrasyonu sayesinde muhasebe uygulamanıza aktarılır.
 • e-Fatura Mükellefleri: 2014 yılı yada takip eden hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üstünde olan, ciro kriterine bakılmaksızın; alkollü içecek , tütün ürünleri, kolalı gazoz imal eden ve madeni yağ lisansı olan firmalar.
 • e-Fatura Arşivleme ve İbraz: Gönderilen ve alınan e-Faturalar arşivlenir; istenmesi halinde görüntülenebilir, yazdırılır ve ibraz edilir.

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, irsaliye gönderme, saklama, alma, görüntüleme işlem aşamalarının elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistemdir.

 • e-İrsaliye Arşivleme ve İbraz: Gönderilen ve alınan e-İrsaliyeler arşivlenir; istenmesi halinde görüntülenebilir, yazdırılıp ibraz edilebilir.
 • e-İrsaliye Mükellefleri: e-Fatura uygulamasından yararlanabilme iznine sahip herkes e-İrsaliye mükellefi olması mümkündür.
 • eFinans e-İrsaliye Sistemi: eFinans sisteminde e-İrsaliyeleriniz; oluşturularak, Mali Mühür ile imzalanır, gönderilebilir ve alınabilir. Muhasebe entegrasyonu sayesinde muhasebe uygulamanıza aktarılır.
 • e-İrsaliye Gönderme Alma: Sistemde kayıtlı kullanıcılara e-İrsaliye gönderilebilir aynı zamanda, kayıtlı kullanıcılardan e-İrsaliye alınabilir.

e-Arşiv Nedir?

Elektronik ortamda oluşturulan faturanın müşteriye SMS veya e-Posta yolu ile gönderilmesi veyahut kağıt belge olarak teslim edilmesidir.

 • e-Arşiv Sistemi: Kağıt üzerinde düzenlenmek, saklamak ve ibraz edilmek zorunda bulunan faturanın, elektronik ortam üzerinde düzenlenme sürecini sağlayan sistemdir.
 • e-Arşiv Mükellefleri: İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı gerçekleştiren, bununla birlikte 2015 ve takip eden hesap dönemlerine ait brüt satış hasılatları 5 Milyon TL ve üstünde olan mükelleflerin e-Arşiv Uygulaması geçme zorunluluğu vardır.
 • e-Arşiv Raporu: e-Arşiv uygulaması kapsamında oluşturulan faturalar, takip eden ayın 15’i saat 00:00’a kadar oluşturulacak e-Arşiv raporu ile GİB‘e bildirilmek zorunludur. e-Arşiv raporu içerisinde, faturaların başlık bilgileri ile dönem içinde iptal edilmiş faturalara yer verilmektedir.
 • e-Arşiv Gönderimi: Mağaza, şube ya da merkezde kesilmiş faturalar, üstünden müşteriye sms ya da e-Posta yoluyla iletilir. Bir nüshası sistemde saklanır.

KEP Nedir?

Kayıtlı elektronik posta (KEP), alıcı ve gönderici kimliklerinin belli olduğu, gönderi içeriğin ve zamanının değiştirilemediği, hukuki olarak geçerliliği bulunan kapalı devre elektronik posta servisidir.

 • KEP Sistemi: KEP sistemi, yasal olarak geçerli, güvenli elektronik zaman ve imza damgası kullanılarak, kayıtlı elektronik postanın iletildiği garantisi sağlanır. Alan ve gönderen tarafların kimliklerini, gönderilen ileti ve eklerinin başkalarınca değiştirilmediğinin tespitini sağlar.
 • KEP Gönderme – Alma: KEP kullanıcılarına kayıtlı elektronik posta gönderilebilir, mevcur kullanıcılardan e-posta alınabilir.
 • KEP Mükellefleri: Seyahat acentaları, EPDK, Elektrik, petrol ve doğalgaz piyasasında lisans başvurusu olan veya lisans sahibi bütün şirketler, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tedarikçileri, Elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişiler
 • Delil Olarak Saklama: Kayıtlı elektronik postalarınızı hukuki ve ticari işlemlerinizde delil olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Banka Çağrı Merkezleri İstediği Zaman Arama Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde Bankadan gelen telefonlar ve gece arayan banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *