«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Dünyada ekonomisini büyütmek isteyen pek çok ülke bulunuyor olduğu gibi, bazı ülkeler ekonomik anlamda listenin başını çekiyorlar. Dünya ekonomisinde birim başına kaliteyi artırma ihtiyacı duyan ülkelerle beraber, dünya piyasalarında aktif olarak etkileşim gerçekleştirilir. Ekonomik büyümeleri etkileyen pek çok farklı konunun bulunuyor olmasının yanında  olarak sıralanan ülkeler bazında değişimler de söz konusu hale gelebilmektedir. Ülkelerin üretimlerinde yaşanan artış ve azalış oranları neden ile dünyanın en büyük ekonomileri listesinde sürekli olarak değişimlerin oluşabiliyor olması beraberinde ülkelerin statülerinde de farklılara neden olur.

Dünyanın En Büyük Ekonomileri Hangi Ülkelere Dağılıyor?

ABD: Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, pek çok farklı alanda zirvenin en üst basamağında yer almaktadır. ABD ekonomisinin yüksek düzeyli olarak gelişim göstermeyi sürdürüyor olmasıyla beraber aynı zamanda dünyanın önde gelen ekonomisi konumunda bulunması önemli fark yaratmaktadır. ABD ekonomisi, mevcut küresel ekonominin çeyreğini oluşturmaktadır.

Çin: Ekonomi açısından yaptığı atımlarla beraber, gelişen ve genişleyen bir ülke olan Çin, ABD ile arasındaki fark seviyesini yavaş yavaş kapatıyor. Her geçen yıl daha ileri seviyeye taşınan Çin ekonomisinin gelişiminin sürdürülebilir olması için çaba harcanmaktadır.

Japonya: Nominal bazda dünyanın üçüncü büyük ekonomisi konumunda bulunurken, satın alma gücü bazında dünyanın dördüncü büyük ekonomisi konumundadır. İhracata bağlı olarak büyüyen ekonomiye sahip olan Japonya, ekonomik ilerleyişini sahip olduğu ihracat yüzdesiyle oluşturmaktadır.

Almanya: Küresel çapta sanayinin en gelişmiş olduğu ülkeler kapsamında listenin baş sırasında Almanya yer alır. İleri düzeyde yenilikçi olmasıyla birlikte, ihracat odaklı bir ekonomi anlayışına sahiptir. AB üyesi ülkeler kapsamındaki en büyük ekonomiye sahip olan ülke konumunda bulunur.

Fransa: arasında bulunmasıyla beraber Fransa’da satın alım gücü oldukça yüksek seviyededir. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranı düzenli olarak artış gösteren ülkeler arasına girmeyi de başarmış olması ile dünyanın en büyük ekonomileri kapsamında ilerleyiş gösterir.

İngiltere: Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan İngiltere, sanayi odaklı olarak ekonomisini canlı tutan ülkeler arasında yer alır.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *