Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Dükkan Açmak İsteyenlere Devlet Desteği 2017

Dükkan Açmak İsteyenlere Devlet Desteği 2017

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ülkemizde yıllardır yapılmakta olan ve milyonlarca kişinin de geçimini sağladığı ticari faaliyetler, artık çok daha sağlam şekilde gerçekleşmektedir. Daha önceleri alınan borçlar ya da banka kredileri ile kişiler işletmelerini ayakta tutmaya çalışırken, artık devlet tarafından verilen hibeler ve faizsiz krediler ile bu işlemler yapılmaktadır. İş kurmak isteyenlere devlet desteği verilen sektörlerin günden güne artıyor olması, destek veren kurumlara olan başvuruları da arttırmış durumdadır.

Kişilerin ticari faaliyetlere atılarak kendisini ekonomik açıdan geliştirebilmeleri ve zaten ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin de ekonomik kalkınma sağlayabilmeleri amacıyla bu desteklere başvuru yapılabilecektir. Devlet desteklerinin alınabileceği ilk kurum ise, KOBİ’lere yönelik birçok projesi bulunan KOSGEB’dir. KOSGEB’e destek başvurusunda bulunacak kişilerin dikkat etmesi gereken ilk durum  ise, işletmelerini açmış olmalarıdır. Çok büyük bir işletme olmalarına gerek yoktur. KOSGEB yalnızca vergi mükellefi olan kişilerin bu desteklerden faydalanmasına olanak tanımaktadır. Bundan dolayı dükkan açmak  istediğiniz alanda bir girişiminiz varsa bunu somut hale getirmeniz gerekecektir.

KOSGEB İş Kurma Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB aracılığı ile alınacak iş kurmak isteyenlere devlet desteği yukarıda da belirttiğimiz gibi kişilerin mevcut işletmelerini açmış olmaları gerekmektedir. Bundan sonraki süreç için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

  • KOSGEB destekleri için kurum ya da anlaşma sağlanmış diğer kamu kurumları tarafından verilecek olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmış olmalısınız. Yeni kurs kaydı yapacaklar 32 saat sürecek eğitim ve sonrasında da sertifika sınavına girecektir. Girilecek sınavdan başarılı olanlar, sertifikaları ile kurumdan başvurularını yapabilecekler.
  • Kurumda yapılacak başvuru işlemlerinde, açacağınız dükkan ya da destek alacağınız diğer sektörler ile ilgili proje hazırlamış olmalısınız. Projede dükkanınıza yönelik tüm detaylar, maddi harcamalar ve destek alanlarını yazmalısınız.
  • Kuruluşta yaptığınız masraflara göre alacağınız desteklerde, proforma faturaları ya da gider pusulaları ile başvuru yapmalısınız. Komite burada yapılan harcamalar üzerinden destek miktarını belirleyecektir.
iş kurmak isteyenlere devlet desteği
iş kurmak isteyenlere devlet desteği

İş kurmak isteyenlere devlet desteği için izlenmesi gereken adımları yukarıda üç madde ile özetledik. Yapılan başvuru işlemlerinde, ilk olarak 50 bin TL’lik hibe için inceleme yapılacaktır. Alacağınız hibenin üst sınırı 50 bin TL olduğundan dolayı, kurumun hangi oranda destek vereceği resmi olarak belirlenmiştir. Bu oranlar ise şu şekildedir.

  • İşletme kurma destek ödemesi
  • Kuruluş için ofis donanımı ve makine giderleri desteği
  • İşletme giderlerine yönelik destekler

3 kalem ile hesaplanacak olan destek miktarlarında, işletme kuruluşu için 2 bin TL’ye kadar destek verilmesi kararlaştırılmıştır. Diğer kalemlerde ise ofis donanımı gibi giderlere 18 bin TL, işletme giderleri için de 30 bin TL geri ödemesiz hibe desteği yapılacaktır.

İş Kurma Destek Oranları Nedir?

İş kurmak isteyenlere devlet desteği yukarıda belirttiğimiz şartlar ve üst sınırlar dahilinde sizlere sunulacaktır. Burada bilinmesi gereken bir diğer durum ise, destek oranlarıdır. Ülkemizde verilecek olan devlet desteklerinde, kişilerin ne kadarlık bir hibe alacağı bölgelere göre ayrılmış durumdadır. 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 olarak numaralandırılan bu bölgelerde, ilk iki bölge için toplam harcamaların %60, sonraki bölgelerde ise %70’e varan destek miktarları sunulmaktadır.

Eğer destek için başvuru yapan kişiler kadın girişimci, gazi ya da şehirlerin birinci dereceden yakını ya da engelli ise, ilk iki bölge için devlet desteği oranı %80, sonraki bölgeler için de %90’a kadar olacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz destek oranları, genellikle hibe paketlerinde kayda alınmaktadır. 50 bin TL’lik hibe hesaplanırken de bu oranlara göre hesaplama yapıldığından dolayı yaptığınız harcamalar ve bölgelere göre ne kadar destek alacağınızı da öğrenebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Örtü Altı Tarım (Seracılık) İçin Devlet Destekleri başlıklı makalemizde devlet destekli seracılık ve sera teşvikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir