«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Türk lirasının değer kaybı birçok kişinin dolara yönelmesine sebep olmuştur. Son yıllarda doların Türk lirası karşısında durdurulamaz yükselişi döviz hesaplarında da artışa yol açmıştır. Türk liralarının dolara çevrilmesi ve dolar hesaplarında yaşanan artış ise en yüksek faiz veren bankalarda yoğunluk yaşanmasına neden olmuştur. Dolara olan ilgi ve birikimlerin döviz olarak değerlendirmesi yatırımcıları, dolar faizi getirisinden yararlanma arzusu içerisine sokmuştur. Bu durum ise dolara en yüksek faiz veren bankalara yatırımcıları yöneltmiştir. Bankalar ise ellerinde bulunan dolar rezervleri doğrultusunda faiz oranlarını belirlemektedir. Bu noktada bütün bankalar farklı dolar faizi oranları ile müşterilerini memnun etmeye çalışmaktadır.

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileridir?

Dolara en yüksek faiz oranı veren banka alternatifleri arasında ilk sırada Fibabanka yer almaktadır. Fibabanka, dolar faiz oranı ortalama yüzde 4-4,25’tir. Banka yeni müşterilerine 90 gün boyunca Amerikan dolarını yüzde 4-4,25 aralığında bir faiz oranı ile vermektedir. Fibabanka da yalnızca dolar mevduatlarına kampanya yapıldığı içinde faiz oranı oldukça yüksektir. 120 gün oyunca yüzde 4 üzerinden yapılan dolar faiz işlemleri ise süre bitiminde normale döner.

Çin banka devi ICBC’de veren bankalar arasında yer almaktadır. ICBC Bank Türkiye dolar faiz oranları yüzde 3.70 civarındadır. Bu kampanya ile Çinli Banka devi birçok yeni müşteri kazanmıştır.

Yüksek faiz oranlarına sahip bankalardan biri de İNG Bank’tır. İNG Bank dolar mevduatı yüzde 4 civarındadır. Enpara.com ise 3.75 faiz oranıyla dolar yatırımcılarına geniş olanaklar sunmaktadır. Dolar mevduatının yüksek olduğu diğer bankalar ise Akbank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB)’dır. Akbank dolar faiz oranı yüzde 3.60 ilen TEB’de 3.50’dir.

Dolara Yüksek Faiz Nedir?

Elinde dolar olan yatırımcılar paralarını faize yatırarak daha fazla kazanç elde edebilir. Özellikle dolar göstergelerinin ülkemizde artış içinde olması dövizden elde edilen karın daha da artmasına yol açacaktır. Bu nedenle yatırımcılar yüksek faiz oranlarına sahip bankaları tercih etmektedir. Doların risk payının düşük olması da yine yatırımların dolara yönelmesine yol açmaktadır. Bankalar ise belirli dönemlerde düzenledikleri dolar faiz kampanyaları ile yeni müşteriler kazanmayı ve dolar rezervlerini arttırmayı hedeflemektedir.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *