«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Dolar Euro Paritesi Nasıl Hesaplanır?

Dolar Euro Paritesi Nasıl Hesaplanır?

Dolar Euro Paritesi Nasıl Hesaplanır?

PARİTE NE DEMEKTİR?

Bir dövizin başka bir döviz karşısında ortaya çıkan değerine parite denmektedir. Yani bir dövizin değerinin başka bir döviz değerinde ne kadar tutara tekabül ettiğini parite belirlemektedir. , Dolar ’ın kaç Euro ettiğini göstermektedir. Finans piyasalarının hepsinde yatırım tercihlerinde ilk sırada genellikle parite vardır.

Yatırım yapma konularında akla ilk gelen döviz ya da hisse senedi alım satımı yapmaktır. Piyasalarda para birimleri aracılığı ile çiftler halinde işlemler yapılmaktadır. Parite denilen bu para çiftleri, bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine çevrilmesi ve bu çevirmede oluşan değeridir.

Finans piyasalarında işlem gören parite sayısı 7 majör ve 7 minör olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Majör para birimlerinin bu şekilde kabul edilmesinin sebebi, ait oldukları ülkedeki ekonomik canlılıktan dolayıdır. Majör para birimlerinin ait oldukları ülkelerin ekonomilerinin diğer ülkelere göre çok daha sağlam ve canlıdır. İki majör para birimi ile oluşan pariteye majör parite denir. Bir majör para birimi ile bir minör para birimi ile oluşan pariteye de minör para birimi denilmektedir. Bu para birimlerinin dışında oluşan para birimlerine ise egzotik parite adı verilir.

DOLAR / EURO  : Dolar Euro Paritesi

USD / TL :

USD / JPY:

İlk yazılmış olan para birimi baz para, ikinci yazılmış olan para birimi ise karşıt para birimi olarak adlandırılır. Paritenin nasıl hesaplandığı aşağıda anlatılmıştır.

Dolar Euro Paritesi Nasıl Hesaplanır?

Hesaplanması istenen iki para biriminin kendi içlerinde belirlenmiş olan alış ve satış ortalamalarının birbirine olan oranı, ham parite hesaplamasıdır. Bu işlem sonucunda ham paritenin değeri belirlemektedir. Ancak hesaplanan bu parite değeri üzerinden işlem yapılmamaktadır. Hesaplanan bu değer, sadece iki dövizin birbirine olan karşılıklarını ifade etmektedir.

İşlem Paritesi Nasıl Hesaplanır?

Döviz alımı ve satımı işlemlerinde aracı olan firmaların kar seviyeleri devreye girmiş olacağı için ana parite üzerinden yapılmaz. Bu yüzden parite hesaplaması için, aracı kurumun belirlemiş olduğu alış ve satış değerleri olmak üzere iki farklı fiyat ortaya çıkar. Bunlara işlem paritesi denir.

Hesaplama yapılırken EURO / DOLAR paritesi için Euro’nun satış fiyatı alınır Doların alış fiyatına oranlanır. Yani Euro Satış Fiyatı / Dolar Alış Fiyatı şeklindeki oranlama ile parite hesaplanmış olur. Bu satış paritesi hesaplama işlemidir.

Alış paritesi için ise EURO / DOLAR için, Euro alış fiyatı Dolar satış fiyatına oranlanır. Yani Euro alış fiyatı/ Dolar satış fiyatının sonucu alış paritesi hesaplanmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan 2018'de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri başlıklı makalemizde 2018 Euro Kur Tahmini, 2018'de Euro Ne Olur? ve 2018'de Euro Yükselir Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *