Ana sayfa / EKONOMİ / Dolar Düşecek Mi? Dolar Yakın Zamanda Düşer Mi?

Dolar Düşecek Mi? Dolar Yakın Zamanda Düşer Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dolar düşecek mi? ya da dolar ileride düşer mi? soruları vatandaş arasında sıklıkla kullanılan cümleler arasına yerleşti. Döviz olarak adlandırılan yabancı ülke paralarının yükselişi veya düşüşü ülkemiz içerisinde büyük bir etkiye yol açıyor. Bu da bizlerin dışa bağımlılık haline olan bakış açımızı tekrardan sorgulamamız yönünde bizlere işaret veriyor. Bir ülke bünyesinde döviz veya diğer ülke para birimleri bu denli büyük bir etki yaratıyorsa, bu durumda ülkenin temel ihtiyaçları dışarıdan geliyor demektir. Özellikle teknoloji ürünleri dolar ile çok fazla alaklı olduğu için halkın bu denli yükselmesi olası bir durum. Bu durumları ısıtıp, ısıtıp anlatmanın anlamı yok ancak bu doların ne hale geleceği konusunda hemen herkes kaygı sahibi. Ne yazık ki piyasalar incelendiği takdirde böylesi bir durumdan geri dönüşün olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Bunda gerek ekonomi gerekse de politik etkiler var. Doların akibeti konusunda kimsenin net bir şey söylemesi mümkün değil. Dilerseniz yıllara göre dolar kurunun durumuna daha yakından bakalım.

Dolar Neydi Ne Oldu? Yıllara Göre Dolar Kurları!

Doların yükseliş tablosunu geniş görmekte fayda var diyenler için birkaç yıllık dökümü hazırladık. Bunda elbette yılların gelmesi değil, getirdikleri pay sahibi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllar içerisinde değişen Türkiye ve değişen global statüler doların yükselme sebebi olarak görülebilir. İşte birkaç yılın geçmiş dolar kurları burada yer alıyor.

  • 2017 ortalama dolar kuru 3,64351
  • 2016 ortalama dolar kuru 3,01798
  • 2015 ortalama dolar kuru 2,72005
  • 2014 ortalama dolar kuru 2,18838
  • 2013 ortalama dolar kuru 1,90131
  • 2012 ortalama dolar kuru 1,79250
  • 2011 ortalama dolar kuru 1,67000
  • 2010 ortalama dolar kuru 1,50036

Görüldüğü üzere güncel dolar kurları üzerindeki değişim yıllara yenik düşmüş durumda. Geçmişten günümüze dolar üzerinde ki değişimi yukarıdaki verilere göre daha iyi anlayabilirsiniz. Gelişimlerin gerisinde kalan Türkiye’nin yükseliş çabalarına karşın en büyük yenilgisi ne yazık ki dolar oldu. Ancak henüz her şey bitmiş değil.

Güncel Dolar Verilerinden Ne Çıkarmamız Gerekir?

Güncel dolar verileri ile ilgili çıkarılması gereken sonucu en başta da belirtmiştik. Doların yükselmesi konu değil aslında. Doların yükselmesine karşın ülkemiz bünyesinde bu denli büyük sallantıların yaşanması çok büyük kayıplara sebebiyet veriyor. Dolar düşecek mi?sorusuna cevap vermek için dıştan alınan ve bizleri yoran hemen her şeyin yerel ortamlarda dışa bağımlı olmaksızın elde edilmesi ve ilk önce ülke içine pazarlanması gerekmektedir. Teknoloji devi markalarla nasıl mücadele edilebilir bilemiyoruz ancak Türkiye’nin bunu yapabilecek gücü ve dayanağı her zaman olduğu gibi yok değil. Sadece milli seferberlik bu sefer sanayi ve teknoloji hükmünde yapılmalı.

- Bir önceki yazımız olan Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Biriken vergi borçları, Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi borcu yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir