«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri

Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri

Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri

Ülkemizdeki kaynaklara destek olarak ek kaynaklardan yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı ülkelerden geri ödemeli veya ödemesiz borçlar da alınmaktadır. Bu işlem döviz alanında ödeme gücünün oluşturulması için yapılmaktadır. Alınan borçlar genel olarak alınan para birimi cinsinden ödenmektedir. Bunun yanı sıra borcunu kendi para birimi ile ödeyen ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkeler genellikle, Japonya, Amerika, Almanya gibi ülkelerdir. Türkiye ise ile yapılan borçları döviz olarak geri ödemektedir.

Ekonomisi güçlü olan ülkeler ekonomik olarak sıkışan ülkelere borç vermektedir. Dış borç, ülkeler arası sıklıkla görülen bir ödünç para işlemidir. Her ülke zaman zaman zor durumda kalabilir. Bunun için dış borç alabilir. Fakat alınan dış borçlar sıklaşır ve artarsa borçların ödenmesinde zorluklar yaşanmaktadır. Ülke de borcu kapatmak için gerek duyulan paraya da vergiler ve zamlar ile ulaşabilir.

Faiz oranlarının dünyada düşmesi ile şirketler borçlanmayı tercih edebilmektedir. Fon fazlası olan ekonomilerden fon açığı olan ekonomilere akım oluşturularak borçlanmalar gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede de dış borçlanma türleri oluşmaktadır. Bunlar, devletlerarası dış borçlanmalar, piyasadan tahvil ihracı olarak alınan borçlar, yabancı bankalara yapılan borçlanmalar, uluslararası kuruluşlardan alınan borçlardır. Bu şekilde borçlanma kendi için dörde ayrılmaktadır. IMF ve Avrupa Merkez Bankası’na yapılan borçlar da dış borçlanmalardır.

Stratejik olarak ikiye ayırma olmaktadır. Birincisinde, kendi parasında dış borçlanma yapan ülkeler yani, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya bulunmaktadır. İkincisinde ise yabancı para türlerinde borçlanma yapan ülkeler Türkiye, Brezilya, Arjantin, Rusya ve Macaristan bulunmaktadır. Kendi para cinsinden borçlanma yapan ülkeler bu durumu dış borç değil iç borç olarak kabul etmektedir.

Ülkeler ihtiyaçları olan paraları farklı ülkelerden almak yerine IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlardan alabilirler. Bunun için de ülke sicilinin temizliği önemlidir. Örneğin; sürekli borç alarak ödemeyen ülkelere borç verilmemektedir. Farklı ülkelerden alınan borçlarda da çok fazla kriter bulunabilmektedir. Bunun için ilk olarak ülkelerin düşman olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda yakın ilişkiler içerisinde bulunması gerekmektedir. Devletler arasında yapılan borçlanma da iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Ekonomik Entegrasyon Nedir? başlıklı makalemizde Ekonomik Entegrasyonun Etkileri ve Ekonomik Entegrasyonun Hedefleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *