«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Dijital Ekonomi Neleri Değiştiriyor?

Dijital Ekonomi Neleri Değiştiriyor?

Dijital Ekonomi Neleri Değiştiriyor?

Ekonomi, geçmiş yıllardan günümüze kadar pek çok değişim geçirdi. Günümüz ve gelecek arasındaki ortak temel, olarak tanımlanır. Dijital açıdan yaşanılan tüm gelişmelerin ortak bir sonucu şeklinde şekillenen yeni ekonomik düzen, klasik ekonomiyle arasında farklara sahip. Hayatı ve toplumu değiştirmesi beklenen dijital ekonomi, dijitalleşen dünyanın yeni yüzünde insanları karşılamasıyla ön plandadır. Hem insanların hem de akıllı teknoloji ürünlerinin birbirine hızla bağlanıyor olması sayesinde, alışılagelmiş ekonominin yetersiz seviyede kalacağı öngörüsü mevcut. Küresel çapta yaşanan paylaşım, insanları birbirine bireysel açıdan bağlıyor olduğu gibi ekonomi için de bağlayıcı bir unsur haline gelmektedir.

Dijital Ekonominin Klasik Ekonomiden Farkları

Kaynak Kullanım Performansında Artış

Dijital ekonomi sayesinde kaynakların kullanım ve paylaşım performansında artış mevcuttur. Ürünlerin amaçlanan değerini maksimum seviye çıkarabilmelerine olanak sağlayan bu durum sayesinde, dijital ekonomi ile fark yaratan bir ekosistem oluşur.

Zaman Verimliliği

sorusunun en önemli cevabı zamandır. Zamanı daha iyi kullanarak verimliliği artırmak, dijital ekonomi sayesinde 7/24 mümkün hale gelmektedir. Dijital ortamda depolanan bilgi ve veriler sayesinde işletmelerin tamamı aktif olarak çalışmalarını sürdürebilir durumdadır. Ekonomik anlamda gerekli olan hızı sağlayan ekonomi düzeni sayesinde bekleme zorunluluğunun ortadan kalkması, en önemli gösterge olarak hayat düzenini sağlıyor.

Vergi

Klasik ekonomiden farklı olarak vergi kavramına da farklı bakış açısı getirir. Yaşam şeklini insanlar adına daha üst seviyeye çıkarma odağına sahip olan dijital ekonominin en önemli sorunu olan vergi düzeni, dijital vergi sistemi sayesinde sürdürülebilir hale geliyor. Standart vergi kanunlarından farklı olarak dijital ekonominin kendine özgü vergi sistemi sayesinde, özellikle çok uluslu şirketler açısından avantaj elde edilebilmesine olanak sağlanır.

Dijital Ekonomi Ne Zaman Klasik Ekonominin Yerini Alacak?

Dijital ekonominin sistemi içerisindeki vergi çözümlerinin net bir düzen içerisinde olmasını takip eden süreçte, ekonomik açıdan değişimin de ilk adımları atılabilir. Yakın zaman içerisinde klasik ekonominin küresel çapta devamlılığını sürd.üreceği bilinenler arasında yer alıyor olmakla beraber, uzun bir zaman zarfında, dijital değişimle beraber dijital ekonominin sunduklarıyla değişim beklentisi söz konusudur

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *