Ana sayfa / BANKACILIK / Devlete Olan Borçlar Kredi Notu Düşürür Mü?

Devlete Olan Borçlar Kredi Notu Düşürür Mü?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlete Olan Borçlar Kredi Notu Etkiler Mi?

Devlete olan borçlar kredi notu üzerinde elbette etki sahibidir. Günümüzde kredi notunu etkileyen faktörler üzerinde ciddi bir çalışma yürüten Findeks, çek ve senet odakları başta olmak üzere hemen her türlü ekonomik eylemi göz önünde bulundurmaktadır. Bu etkenler arasında devlete karşı olan borçlanmalarda yer almaktadır. Devlet, vatandaşlarına özel sektörden farklı olarak birçok farklı hizmet sağlamaktadır. Özel sektör için yapılan borçlanmalarda somut bir mal söz konusu olurken devlete olan borçlarınız hizmete yönelik bir borçlanma arz etmektedir. Devlete olan sigorta borçları tamamen hizmete yöneliktir değil mi? Sizler devletin sağladığı sigorta sayesinde (GSS) sağlık hizmeti alırsınız. Devlet ise sağlık personeline hizmet sağladıkları için para öder. Devlete olan borçlar kredi notu üzerinde her zaman etkilidir. Bu sebepten bankalara olan borçlarınızın kredi notuna etkisi yanında, devlete olan borçlarınız da kredi notunuzu etkiler.

Devlete Olan Borçların Kredi Notuna Etkisi

Devlete olan borçların kredi notu üzerindeki etkisi uzun vadede hissedilir düzeyde olacaktır. Geciktirilen bir aylık GSS pirimi, sizlerin de tahmin edeceği üzere yoğun bir düşüşe neden olmayacaktır. Ancak devlete olan borcunuz:

  • Bir yıldan fazla gecikir,
  • Faiz uygulamasına girer,
  • Yapılandırmadan muaf kalırsa,

Bu durumda borcunuzun kredi notu üzerinde ki etkisi çok fazla olacaktır. Bu nedenle Devlet borçlarını düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu sayede daha verimli bir ekonomik tablo sergileyebilirsiniz.

Sigorta Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Sigorta borcu kredi notu üzerinde hemen her devlet borcunda olduğu gibi düşüşe neden olur. Başlıca sıralayacak olursak:

  • SSK ve SGK borçlarınız,
  • GSS borcunuz
  • Vergi borcunuz
  • Geri ödemeli kredi borcunuz

Bu gibi borçlar, devlet tarafından zorla alınan bir potansiyele sahip değildir. Bu borçları sizler ödemeyeceğiniz andan itibaren, yapılandırma ile düzene sokabilirsiniz. Devlet borcunu yapılandırmak sayesinde, hem borcunuzu faiz uygulamasından kurtarırsınız hem de kredi notunuzda yaşanan düşüşün önüne geçmiş olursunuz. Bu süreçte çıkan devlete borcu olanlara af haberlerini de kaçırmayın. En azından borç yükünüz azaltılacaktır. Ancak af bekleyip hiçbir yaptırımı ödememek, kesinlikle doğru değildir. Her vatandaş düzenli olarak borçlarını ödemelidir.

- Bir önceki yazımız olan Çek Ödememek Kredi Notu Düşürür Mü? Çek ve Kredi Notu başlıklı makalemizde Çek ödenmeme ihtimali, Çek ve kredi notu ve Kredi notunu düşüren faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir