Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devlet Teşvikleri Hangi Projelere Veriliyor?

Devlet Teşvikleri Hangi Projelere Veriliyor?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlet teşvikleri almak isteyenlerin yakından takip ettiği destek alanları ve destek miktarları, geliştirilen her yeni proje ile birlikte güncellenmektedir. Sunulan devlet desteklerinde, işletme sahiplerinin ekonomik açıdan kolaylık sağlamaları ve başta kendi ekonomileri olmak üzere, ülke ekonomisine de katkı sağlamaları amacıyla yoğun bir çalışma temposu sürdürülmektedir. Desteklenecek olan projelere en iyi şekilde karar verilmesi amacıyla da özel çalışmalar sürdürülürken, bunun için proje inceleme süreçleri ve eğitimlerde de mülakatların uygulandığını görmekteyiz.

devlet teşvikleri
devlet teşvikleri

Devlet Teşvikleri Hangi Projelere Veriliyor?

Devlet teşvikleri için önde gelen kamu kurumu bilindiği gibi KOSGEB’tir. Fakat, bu kuruma ek olarak bakanlıklar ve bazı kamu kurumlarının da verdiği destekler kesinlikle unutulmamalıdır. Şuan devletin öncelik verdiği alanlar ve sunulan destek miktarlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  1. Genel destek kapsamında KOBİ’ler ve yeni iş kuracak kişilere çok özel destekler sunulmaktadır. KOBİ’lerin yurtiçinde oluşturulacak fuarlara katılması için 45 bin TL, eleman alımları için 50 bin TL, danışmanlık hizmetleri için 20 bin TL ve lojistik giderleri açısından da 40 bin TL’ye kadar destek verilmektedir.
  2. Yeni girişimci destekleri kapsamında verilen devlet teşvikleri ise, kurulum için 50 bin TL’ye kadar verilmektedir.
  3. Ar-Ge ve İnovasyon desteği kapsamında, yapılacak çalışmalar için başlangıç desteği olarak tamamen hibe olacak şekilde 20 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Bunun beraberinde %75’i hibe olarak 150 bin TL’ye kadar makine, donanım ve yazılım desteği sunulmaktadır. Ayrıca %75’i geri ödemesiz olmak üzere 150 bin TL’ye kadar personel giderleri desteği ve 100 bin TL’ye kadar da proje geliştirme desteği verilebilmektedir.
  4. KOBİ Gelişim Desteği olarak geçerliliği bulunan devlet teşvikleri ise, 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Devletin büyük önem verdiği bu projede, işletme sahiplerinin yani KOBİ’lerin proje bazlı çalışmalarının desteklenmesi ve farklı sektörlerle de etkileşim içerisine girmeleri amaçlanmaktadır.
  5. KOBİ Proje Desteği olarak açıklanan projede, işletme sahiplerinin yönetim ve organizasyon, üretim, üretim yöntemleri, dış ticaret, ithalat, ihracat, insan kaynakları, finansal ve mali işler ile işletmelerine katkı sağlayacak alanlarda hazırlayacakları projelere destek sunulmaktadır. Bu alanda yapılacak desteklemelerde ise 150 bin TL’ye kadar finansman desteği sunulmaktadır. Yapılan desteklerin ise %50 ile %60 arası devlet tarafından hibe olarak sunulmaktadır. Geriye kalan tutarlar ise 1 ya da 2 yıl sonra ödenecek şekilde ayarlanmaktadır.
  6. Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Desteği için de işletmenizin tamamen teknolojik temellere oturtulması konusunda destek alabilirsiniz. Bu alanda yurtiçi projelerine 50 bin TL ve yurtdışı projelerine ise 100 bin TL’ye kadar tamamı geri ödemesiz devlet desteği sunulmaktadır.

  7. Oldukça ses getiren İş Birliği Güç Birliği Projesi ile de devlet teşvikleri en az 5 şirketin bir araya gelmesi ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Şirketlerin bir araya gelmesi ile birlikte tedarik, ürün geliştirme, tasarım, inovasyon, ortak ticaret, ortak pazarlama, ortak imalat ve ortak hizmet alanlarında desteklenmesi söz konusudur. Bu alanda 300 bin TL’ye kadar tamamı geri ödemesiz hibe verilirken, 700 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Devlet teşvikleri için alınabilecek hibe projeleri ve miktarlarını bu şekilde sıralayabiliriz. Başta KOSGEB olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak olan desteklerde, projenizin detayları ve sektörünüze göre bu projelere başvuruda bulunabilir ve desteklerden faydalanabilirsiniz. Burada 7 ayrı maddede belirtmiş olduğumuz teşvik alanlarında, kişilerin işletmelerini kurmuş ve KOSGEB veri tabanına da kayıt olmuş olmaları zorunludur.

- Bir önceki yazımız olan Evlenenlere Devlet Desteği 2017 başlıklı makalemizde Çeyiz Hesabı, Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir ve Evlenenlere devlet desteği hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir