Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devlet Tarafından 2017 Yılında Verilen Tüm Destekler

Devlet Tarafından 2017 Yılında Verilen Tüm Destekler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Geçtiğimiz yıl ve 2017 yılında devlet tarafından desteklenen sektörlerin giderek genişlediği ve kişilerin de artık kendi işini kurma konusunda daha cesaretli oldukları görülmektedir. Bundan dolayı arayış içerisinde olan ve nasıl bir sektöre giriş yapması gerektiğini merak eden kişilerin, bu zamana kadar devlet tarafından desteklenen sektörler açısından bir araştırma yapması gerekmektedir. En basit haliyle baktığımız zaman tarım, hayvancılık, özel işletmeler ve hizmet sektörüne yönelik onlarca farklı desteğin sunulduğunu görmekteyiz. Fakat, bu destek alanları dışında somut olarak yapılan hibe ödemeleri için şu şekilde örnek vermemiz doğru olacaktır.

 • 2017 yılında esnaflar ve KOBİ’ler için tamamı hibe ya da faizsiz olacak şekilde 30 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Devlet destekli olarak verilen bu ödemelerin yanı sıra, anlaşma sağlanan bankalardan da Nefes Kredisi alınabilmektedir. Bu kredi paketinde ise esnaflara yönelik 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmesi söz konusudur.
 • Girişimciler için KOSGEB kurslarına katılma ve proje hazırlama şartıyla, iş kurma alanında 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz (hibe) finansman sağlanmaktadır.
 • KOSGEB veri tabanı kaydı oluşturan kişilerin işletmeleri için başvuru yapacakları bir diğer proje ise sabit yatırım destekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu proje ile birlikte, 100 bin TL’ye kadar sıfır faiz ile kredi desteği sağlanmaktadır. Ayrıca bu krediden faydalanan vatandaşlarımız ilk yıl ödeme de yapmamaktadırlar.
 • Yeni evlenecek olan kişilere yönelik çeyiz hesabı ve hem yeni evlenen hem de ilk kez ev sahibi olacak kişilere özel konut hesabı hizmeti sunulmaktadır. Her iki hizmette de kişilerin birikim yapmaları durumunda %20 oranında desteklenmesi söz konusudur.
 • Torunlarına bakacak olan büyükanneler için, belirli il merkezlerinde maaş uygulaması yapılmaktadır.
 • Emeklilerin ekonomik açıdan rahatlamaları amacıyla, bankalar aracılığı ile promosyon ödemeleri yapılmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin 450 TL’ye kadar promosyon ödemesi alması söz konusudur.
 • Çiftçiler ve hayvancılık ile uğraşan kişilere KOSGEB ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sunulmaktadır.
devlet tarafından desteklenen sektörler
devlet tarafından desteklenen sektörler

Devlet tarafından desteklenen sektörler açısından 2017 yılının öne çıkan projeleri ve destek alanları yukarıdaki gibidir. Fakat, burada sunulan desteklere ek olarak bakanlıklar ve bazı kamu kuruluşları tarafından sunulan özel destek alanları da bulunmaktadır.

Devletin Hibe Verdiği Diğer Sektörler

Devlet tarafından desteklenen sektörler için yukarıda belirttiğimiz alanlara ek olarak, aşağıda belirteceğimiz kurumlardan da söz edebiliriz.

 • TÜBİTAK tarafından belirli aralıklar ile girişimcilere yönelik özel desteklemeler yapılmaktadır.
 • Kalkınma ajansları, öncelik verilen sektörlerde kişilere hibe ve yatırımcı destekleri sağlamaktadır.
 • Ekonomi Bakanlığı, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen özel desteklemeler.
 • Avrupa Birliği projeleri kapsamında, tarımda ve hayvancılıkta modernleşme konularında desteklemeler.
 • Kuluçka merkezi ve proje geliştirme alanlarındaki desteklemelerç.
 • IPARD ve IPARD-II kapsamındaki projelere yönelik destekler.
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vaktı (TTGV) tarafından verilen destekler.

Görüldüğü gibi kişilerin devlet tarafından verilen desteklere ulaşabilmesi için birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Fakat, kişiler hangi kuruma başvuru yapacak olursa olsun, onlardan temelde projeleri talep edilecektir. Bundan dolayı, devlet desteği için başvuru yapacağınız sektör ne olursa olsun, projenizi hazırlamış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde hem başvurunuza yanıt verilmeyecek hem de proje hazırlama konusunda ciddi bir vakit kaybı yaşamış olacaksınız. Devlet tarafından desteklenen sektörler konusunda yapacağımız son hatırlatma ise, kişilerin öz sermayesi konusunda olacaktır. Çünkü, devlet tarafından hibe ya da faizsiz kredi uygulaması veriliyor olsa da, kuruluş sırasında somut adımların kişilerin öz sermayeleri ile birlikte atılmış olması gerekmektedir. Ardından yapılan harcamalara yönelik devlet desteği verilecektir.

- Bir önceki yazımız olan Örtü Altı Tarım (Seracılık) İçin Devlet Destekleri başlıklı makalemizde devlet destekli seracılık ve sera teşvikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir