«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Devlet Esnafa Ne Zaman Faizsiz Kredi Verecek?

Devlet Esnafa Ne Zaman Faizsiz Kredi Verecek?

Devlet Esnafa Ne Zaman Faizsiz Kredi Verecek?

En merak edilen sorulardan biriside devletin esnafa ne zaman verilecek olmasıdır. Devlet küçük ve orta dereceli işletmelere sahip esnaflar için 50 bin Türk Lirasına varana kadar faizsiz kredi imkânları sunmaktadır. 2016 yılında yaşanan olumsuzluklardan dolayı sıkıntı çeken esnaf ve Kobiler için faizsiz kredi desteği verilmektedir. KOSGEB öncülüğünde anlaşmalı bankalar sayesinde esnafa faizsiz kredi imkânı sunulmaktadır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler faizsiz kredi imkânından yararlanabilmektedir. Devlet esnaf vatandaşa destek olmak amacı ile Halk bankası ile yaptığı anlaşma sonucunda esnafa faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Esnafa ne zaman faizsiz kredi verilecek diye arayıştaysanız, esnaf faizsiz kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle Kefalet Kooperatifine başvurmalıdırlar. Daha sonra Halk bankasına da gerekli başvuruyu yaptıktan sonra faizsiz kredi desteğinden yararlanabilirler.

Esnafa Faizsiz Kredi Şartları

Esnafa destek olmak amacı ile artık krediler faizsiz kredi olarak dönüştürülmekte. Tamamen faizsiz kredi imkanlarından yararlanarak ihtiyaçlarını karşılayacak olan esnaf ve küçük işletmeler, artık çok daha rahat olacaklar. Faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen esnaf ve küçük işletmeler için birtakım şartlar bulunmaktadır. Borçları olan ve taksitle borç ödemeye devam eden esnaflar da sıfır faizli kredi imkânından yararlanabilecekler.

Anlaşma sağlanan bankaların ticari kredi şartlarını sağlayan kişiler faizsiz kredi imkânından faydalanabilecekler. Bu bankalardan kredi çekmek isteyen esnafların sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Ayrıca önceki yıllarda kefalet kooperatiflerinden kredi alıp da henüz daha ödemeye devam eden kişiler kredi başvurusunda bulunamayacaklar. Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen esnafların KOSGEB sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte esnafların KOBİ beyannamelerini de güncellemeleri gerekir.

Devlet Esnafa Ne Zaman Faizsiz Kredi Verecek?
esnafa ne zaman faizsiz kredi verilecek

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Esnafa ne zaman faizsiz kredi verilecek sorusu hemen her esnafın merak ettiği konular arasındadır. 2017 yılı ile birlikte esnafa faizsiz kredi verme hizmetleri devam etmektedir. Her geçen günde büyük bir ihtiyaç haline gelmeye başlayan finans sektörünün gelişmesi için devlet destekli finans kuruluşları, küçük ve orta dereceli işletmelere faizsiz kredi imkânı sunmaya devam ediyor. Esnaf ve küçük işletmelere faizsiz kredi vermekte olan pekçok banka mevcuttur. Dokuz banka ile anlaşma sağlayan, KOSGEB, küçük ve orta dereceli işletmelere faizsiz kredi imkânı sunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı karar ile birlikte esnafa ve küçük işletmelere verilecek olan faizsiz kredinin faiz kısmı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Kosgeb’in küçük ve orta dereceli işletmeler için anlaşma yaptığı toplamda dokuz banka bulunmaktadır. Bu bankalar: Ziraat Bankası, Halk Bankası,  Akbank, Vakıf Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Denizbank, iş Bankası ve QNB Finansbank’tır.

Bu bankalar arasından, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank anlaşmalı kamu bankalarının içerisinde yer alırken; QNB Finansbank, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti bankası, Denizbank ve İş Bankası ise anlaşmalı özel bankalar içerisinde yer almaktadır.

Özellikle Ziraat Bankası ile küçük ve orta işletmelere ihtiyaçlarını karşılayacak birden fazla kredi paketi seçeneği sunmaktadır. Ziraat ’nde; Girişimci kredisi, Nakit Yönetimi, Kredili Mevzuat Hesabı, Döviz Kredisi, Yerli makine imalat destek kredisi ve Ticaret kredisi gibi kredi paketleri bulunmaktadır. çekmek isteyen vatandaşların; Nüfus cüzdanı fotokopisi, İşyerine ait vergi levhası, Sgk bildirgeleri gibi birtakım evrak listelerini hazırlamaları gerekmektedir.

Halkbank ise diğer bankalar oranla esnafa kredi anlamında en fazla desteği veren bankadır. Halk bankası özellikle kaybolmaya yüz tutmuş meslekler, ustalık belgesi olan esnaflar ve genç girişimci esnaflar için faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Faizsiz kredi desteği için bu bankalardan size en uygun olanı seçerek, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *