Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu

Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2017 yılının en popüler girişim fikirlerinden birisi olarak gösterilen tavuk çiftlikleri, hem yatırımcısına kısa sürede geri dönüş sağlaması hem de devlet tarafından desteklenmesinden dolayı bu kadar gündeme gelmektedir. Özellikle devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyen kişiler, daha az maliyet ile yapacakları prefabrik kurulumu tercih etmeleri halinde, alacakları destek miktarı biraz daha fazla olacaktır.

Devlet tarafından desteklenecek olan prefabrik tavuk çiftliği konusunda, birçok farklı kamu kurumuna destek başvurusu yapabilmektesiniz. İlk olarak KOSGEB, beraberinde ise Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile kalkınma ajansları bu alandaki en temel örnekler olacaktır. Kamu kurumlarından alınacak destek ödemelerinin beraberinde, Genç Çiftçi Projesi ve Milli Tarım Projesi kapsamında da hibe desteklerinden faydalanılabilmektedir. Her iki proje, 2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülmekte ve kişilere önce 30 bin TL’lik hibe, beraberinde ise devlet destekli faiz indirimli krediler halinde sunulmaktadır.

Devlet Destekli Tavukçuluk İçin Önemli Durumlar

Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyen kişiler için birçok farklı alternatif üretim yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle hepimizin bildiği gibi yumurta üretimi konusunda yoğunlaşabilirsiniz. Bunun için özel tavuk ırklarından almanız, bu ırkları da destek başvurularında projenize işlemeniz gerekmektedir. Yumurta üretimi ile birlikte beyaz et üretimi ya da damızlık üreticiliği de alternatif olarak değerlendirilebilmektedir.

devlet destekli tavukçuluk
devlet destekli tavukçuluk

Tavuk ırkı konusunda tercih yapan girişimciler, sonraki etapta nasıl bir çiftlik kuracaklarını kararlaştırmalıdır. Prefabrik mi yoksa betonarme yapı olarak mı çiftlik kurulacağı kararlaştırıldıktan sonra, destekler için asıl yol haritası belirlenmelidir. Girişimcilerin hem proje öncesi hem de proje hazırlarken dikkat edeceği hususları da şu şekilde belirtebiliriz.

  • İlk olarak hangi büyüklükte bir çiftlik kuracağınızı, bu çiftlikte de hangi malzemelerin kullanılacağını belirlemelisiniz. Burada karar verme süreci tamamlandıktan sonra, kolay bir şekilde finansman hesaplaması yapabileceksiniz.
  • Devlet destekli tavukçuluk faaliyetleri için birçok detayı projenizde belirtmelisiniz. Bundan dolayı, prefabrik tavuk çiftliği kurmaya karar veren kişilerin, hem iç bölgeler hem de dış alanlar için ne gibi yalıtım sistemleri kullanacaklarını projelerinde belirtmeleri gerekmektedir.
  • Havalandırma sistemi ve prefabrik alanında kaç adet pencere olacağını, proje kısmında belirtmiş olmanız gerekmektedir.
  • İç dizayn çalışmaları yapılırken, yumurtalık, suluk holluk ya da yem sistemleri için hangi makinelerin kullanılacağını belirlemeli, maliyet konusunda da firmalardan proforma faturası almalısınız.
  • Son olarak, çiftliğinizin hangi dönemde faaliyete geçeceğini belirtmelisiniz. Burada proje incelemesi konusunda mevsime ve kullanılan ısıtma ve havalandırma sistemlerine büyük önem verilmeltedir. Bundan dolayı hayvan ırkları hakkında da bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayacaktır.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyen kişiler, aldıkları hibeler ile büyük bir yükten kurtulurken, bundan sonraki süreçte ortaya çıkacak ihtiyaçları için de Ziraat Bankası’nın hazırladığı kredi paketlerinden faydalanabilirler. Hayvancılık kredi paketleri arasında yer alan hizmet dahilinde, yıllık sadece %5’lik faiz oranı ile kredi kullanımı sağlayabilirsinixz. Banka şubelerine proje bazlı başvurular kabul edilirken, kişilerin dikkat edeceği konuları ve bankanın şartlarını da aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

  • Kişiler başvuru işlemlerinde detaylı bir şekilde hazırladıkları projeleri ile birlikte şubelerde bulunmalıdır.
  • Çiftlikte ne kadar hayvan kapasitesi ile üretim yapılacağının belirtilmesi gerekmektedir.
  • Kurulum ya da büyütme işlemleri için özsermaye miktarı.
  • Çiftlik arazisinin kime ait olduğu hakkında resmi belgeler.
  • Kaç yıl vade ile kredi almak istediğiniz.

Yukarıdaki şartlar ve istenen belgeler ile birlikte, Ziraat Bankası tarafından sunulan tavukçuluk kurulum ve iş geliştirme kredilerinden sizler de faydalanabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan İŞSİZLİK SİGORTASI NEDİR başlıklı makalemizde İŞSİZLİK SİGORTASI hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir