«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Devlet Destekli Organik Tarım ve Avantajları

Devlet Destekli Organik Tarım ve Avantajları

Devlet Destekli Organik Tarım ve Avantajları

Günümüzde tarım sektöründe birçok gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte sürekli yeni atılımlar gerçekleşmekte ve özellikle organik tarım yeni ivmeler kazanmaktadır. Şüphesiz ki artık tüketmiş olduğumuz birçok besinden tat alamamakta ve bunun da sebebi olarak birçok sebebin öne sürüldüğünü görmekteyiz. Tarımda atılacak her yeni adım organik tarımın da gelişmesi olarak görülmeli ve hayatımızı derinden etkileyeceği de unutulmamalıdır. Organik tarım öyle ki, çok faydalı görünmekte olup, sofralarımıza güvenle koyacağımız ürünleri, besinleri kapsamaktadır. Ancak yapılan her araştırma Dünya üzerinde organik tarımın azaldığını göstermekte, sağlıklı beslenmenin de neredeyse yok olacağına işaret etmektedir. Bu durum kuşkusuz tüm devletleri yeni önlemler almaya itmiştir. Bu önlemler neticesinde Dünya’nın sağlığını yakından ilgilendiren bir dizi adımlar atılmış ve uyulamaya konulmuştur.

Alınan önlemler ve yapılan uygulamalar şüphesiz ülkemizde de kendini göstermekte olup sağlanan imkânlar hep bu yönde olmuştur. Organik tarım bu yüzdendir ki şimdilerde Dünya üzerinde önemini git gide artırmaktadır. Yapılan tüm bu önlemler elbette yaşayan tüm canlılar için büyük bir öneme haizdir. Çünkü organik beslenmenin olmadığı sahte tüketimlerin geliştiği ülkelerde insan gelişimi hızla yavaşlamakta ve gelecek olan nesillerin çeşitli hastalıklara kapılmasına yol açmaktadır. Bu bakımdan incelendiğinde organik olmayan, sahte tüketimlerin gerçekleştiği yerlerde gelecek neslin kaliteli devamı düşünülerek hareket edilmelidir. Ülkemiz her zaman bu konuda gerekli önlemleri almaya çalışmış, uygulamalar öne sürmüştür, fakat hiçbir zaman ne alınan önlemler ne yapılan uygulamalar sürekli yahut etkileyici olmamıştır. Artık ülkemizde girişimciliğe verilen önemin artmasıyla tarıma birçok genç katılmakta ve organik tarımın sürekliliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Desteklenen bu çalışmalar ile birlikte devlet, geliştirilen ve sunulan her projeye belli miktarda destekleyeceğini de bildirerek organik tarımın devamlılığına katkı sağlamıştır.

Devlet Destekli Organik Tarım ve Avantajları
organik tarım

Girişimcilik ile Birlikte Organik Tarım

Ülkemizde şuan neredeyse tüm üniversitelerde girişimcilik üzerine yoğun bir program düzenlenmektedir. Bu programlar neticesinde de öğrencilerin yahut yeni mezunların cesaret göstererek girişimcilik adına doğru adımlar atmaları beklenmektedir. Ülkede maalesef büyük sorun haline gelen işsizlikte öğrencilerin, yeni mezunların ve tüm işsizlerin yeni alternatifi olmuştur. Kendi işini kurmak, bu yolda çaba sarf etmek oldukça güzeldir fakat doğru yerde doğru kişilerle doğru zamanda bu adımlar atılmalıdır. Kuşkusuz verilen eğitimlerde bu yönde olmakta, ufuk açıcı olmaktadır. Maalesef girişimcilik ülkemizde gençler arasında yalnızca kafe işletimi gibi görünse de asıl yapılacak doğru girişimlerle oldukça büyük kazançlar sağlanmak mümkündür. Bu doğru girişimler kuşkusuz eğitimlerle gösterilmekte ve devlet tarafından da desteklenmektedir. Ülkemizde önemli bir öneme sahip ve kalıcılığını yitirmeyecek olan girişimcilik örneği ise kuşkusuz organik tarımdır. Organik tarım ile birlikte hem ülke kalkınması, refahı ve de istihdamı gelişecek hem de yeni girişimler ile beraber genç, yaşlı demeden girişimcilerimize büyük bir özgüven gelecektir.

Devlet Destekli Kredi ile Avantajları

Bu yönde gelişim gösteren herkes, devletin destek sağlayacağı kredi ile şüphesiz daha cesur adımlar atacak ve o yönde kendilerine bir ağ kuracaktırlar. Devletin gerçekleştirmiş olduğu bu adım ile birlikte yükselen işsizlik oranları azalacak, birçok alanda pazar oluşacak, yapılan her yeni girişimle ihracat ve ithalat dengesi sağlanmaya yahut korunmaya çalışılacaktır. Bahsetmemiz gereken bir sonuç vardır ki o da ülkemizin geleceği ile bir bütündür ve yeni nesilleri kapsamaktadır. Organik tarım ile sofralara daha sağlıklı, daha lezzetli besinler gelecek ve başta yeni nesil olma üzere herkesin hayatında kalite standartları yükselecektir. Kuşkusuz devletlerin en büyük arzuları da ülkelerinin kalite standartlarını yükseltmek olmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde kültür mantarı desteği ve mantar üretim desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *